Nie moge włączyc Visty po przerwanej instalacji XP

Witam,

Mam taki problem,

Niedawno kupiłem sobie nowy komputer PC z systemem Vista, opis na stronie:

http://sklep.vobis.pl/oferta/komputery/ … black.aspx

, chciałem mieć w nim też XP. Utworzyłem więc drugą partycję dla XP i zacząłem instalację z CD. Instalator widział jednak tylko tą partycję na której była vista i chciał ją sformatować, nie było innej opcji. Więc zrezygnowałem z instalacji, bo na dysku mam dużo ważnych projektów na uczelnie. I teraz jak włączam komputer to proces uruchamiania zatrzymuje się na opcji: Boot from CD/DVD.

Pomyślałem, żeby wsadzić płytkę z Vistą i zobaczyć co da się zrobić, ale pojawia się komunikat: “nie znaleziono dysków, załaduj sterownik pamięci masowej w celu instalacji”, a nie mam czegoś takiego. I nie wiem co teraz zrobić. Sprawdzałem w biosie i widzi dysk.

Już 2 dni, kombinuje, czytam różne fora, pytam znajomych i na razie nie rozwiązałem tego problemu, dlatego zdecydowałem się napisać. Teraz to już nie chce mieć XP tylko zostać przy Viscie i ją normalnie uruchomić, nie tracąc danych.

Jeśli ktoś wie co powinienem z tym zrobić to bardzo proszę o odpowiedź.

pozdrawiam

Marcin

Popraw link, bo nie działa, a bez tego nie znajdziemy Tobie odpowiednich sterowników. Potrzebny jest sterownik trybu tekstowego dla kontrolera dysków twardych.

włóż płytę visty, potem robisz napraw, tryb tekstowy.

Wpisz :

bootrec / fixmbr

a następnie

bootrec / bootmbr

Zrestartuj komputer.

Bez sterowników trybu tekstowego nic nie zrobi.

I nie bootrec / bootmbr, a

bootrec /fixboot

sorki pomyliłem się z tym bootmbr:)

Poprawiłem link, już działa, dzięki za zwrócenie uwagi.

Jak włożę tą płytkę z Vistą co mam to nie mam opcji napraw. Pierwsze okno które się pojawi to wpisz klucz produktu i przycisk dalej, potem jest okno akceptacji warunków licencji, potem jest okno gdzie chcesz zainstalować system Windows i tam mam informację, że nie znaleziono dysków. Mogę tam jedynie kliknąć odśwież co nic nie daje, opcje zaawansowane (pojawiają się opcje: usuń, formatuj, nowy, rozszerz, są jednak nieaktywne) oraz załaduj sterownik, po kliknięciu pojawia się okno w którym należy wskazać lokalizacje sterownika (CD albo USB).

prosze o odpowiedz bo ja tez mam identyczny problem i identyczny komp vobisa

ALE . ja moge sformatowac… tylko ze nie wiem jak sformatowac bez instalacji xp (bo jak zainstaluje sie pomyslnie to stoi przy boot/cd i sie restartuje) (jak zmienie bootowanie na dysk to wogole odrazu restart)

użyj Gparted

nagraj na płytę i ładnie sformatujesz

a co ze serownikami ? zeby potem na dysku sata zainstalowac jakiegokolwiek winshita trza podczas instalacji zaladowac sterowniki do dysku sata

Vista ma już sterowniki SATA więc nic nie musisz się martwic :slight_smile: Chyba że chcesz XP instalować.

Może utworzenie płyty ze środowiskiem WinPE 2.0. Myślę, że jest tam opcja “Napraw komputer”. Więcej informacji tutaj: http://www.techit.pl/Artykuly/View.aspx … +winpe+2.0