Nie mogę zbootować żadnej płyty

(Zip195) #1

Witam, ostatnio nagrałem sobie obraz linuxa mandrive'a na płytę dvd, lecz nie mogę tego uruchomić przy starcie komputera :confused: Sprawdziłem czy dzieje się tak na innym komputerze i na laptopie wszystko zbootowało się dobrze... Zgaduję, że to coś z biosem :frowning: Jest jeszcze jeden problem, wiem że nie ten dział i przepraszam... Otóż podłączyłem sobie nagrywarkę (drugą) do komputera i nie wykrywa mi jej w biosie, a wszystko ładnie odtwarza na kompie i nagrywa bez problemów. Proszę o pomoc w sprawie tych dwóch problemów :wink:

Dziękuję wszystkim za pomoc ;D

(Sawyer47) #2

Jaki BIOS? Zapewne to kwestia ustawienia kolejności urządzeń, z których ma odbyć się uruchamianie. Wejdź do BIOS-u i poszukaj takiej opcji. Ewentualnie Twój BIOS może mieć Boot menu aktywowane jakimś przyciskiem podczas uruchamiania komputera, z poziomu którego można wybrać z jakiego urządzenia ma się odbyć bootowanie.

(Zip195) #3

Gdyby to było takie proste, to bym sam wiedział o co chodzi -.- Napisałem przecież, że sprawdziłem wszystko na laptopie, i że wszystko działa, więc chyba musiałem na laptopie ustawić kolejność botowania urządzeń co nie? Sprawdzałem to co pisałeś już wiele razy.

(greh) #4

Niekoniecznie musi to być problem z np. źle ustawionym bootowaniem w BIOS-ie.

Równie dobrze może to być uszkodzony napęd.

By wykluczyć BIOS spróbuj przygotować bootowalny pendrive i z niego zabootować.

(Zip195) #5

A mógłby mi ktoś napisać jak przygotować taki pendrive? Potrzebuję do tego pustego pendriv'a, czy mogą być na nim jakieś pliki? Ale nie rozumiem do końca tego, bo wcześniej normalnie udawało mi się bootować płyty z tego napędu :confused:

(dragonn) #6

Spróbuj unetbootin, w tym przypadku pendrive może być nie pusty, jedne co warto zrobić to skopiować te pliki wszystkie do jednego katalogu, że by po tym wiedzieć co wywalić a co jest nasze i mam zostawić. unetbootin może stworzyć obraz z zwykłego iso którego użyłeś do stworzenia bootowalnej płyty, oczywiście na pendriverze musi być co najmocniej tyle miejsca ile zajmuje obraz.

(Zip195) #7

Czyli wystarczy wypakować obraz płyty z linux'em a potem wrzucić wszystkie pliki do jednego katalogu na pendriv'ie tak? Czy źle to zrozumiałem ? W takim razie, nie wystarczy otworzyć płyty i skopiować zawartość na pendriv'a?

(W7 Przemekk178) #8

Laptop mógł mieć domyślnie ustawione bootowanie z CD/DVD, więc tutaj chodzi raczej o odpowiednią konfigurację w BIOSie twojego komputera. Menu BIOSu nie jest zawsze jednakowe, więc podam tylko podstawowe ustawienia. Ustaw bootowanie kolejno:

1. CD/DVD

2. HDD

3. inne urządzenie zdolne do bootowania

W większości PC można tą kolejność ustawić naciskając podczas startu kompa F11. Radzę również sprawdzić, czy płyta nie jest uszkodzona (często się to zdarza, gdy nagrywasz coś z full prędkością). Uszkodzony napęd raczej nie wchodzi w grę, bo przecież nie nagrałbyś raczej żadnej płyty.

(dragonn) #9

Nie, źle zrozumiałeś. Kopiujesz wszystkie swoje pliki które są na pendriverze do jednego katalogu (to tylko po to że by mieć porządek) a następnie pobierasz unetbootin i wskazujesz mu obraz iso i wybierzasz twojego pendrivera, program rozpakuje odpowiednio obraz i zainstaluje bootloader.

(Zip195) #10

Pemek, w biosie mam ustawione tak jak to napisałeś... A przy uruchomieniu komputera muszę nacisnąć f8 aby przejść do menu bootowania, tego też próbowałem i gdy to naciskam, pokazuje mi tylko 2 dyski twarde, które mam zamontowane w komputerze :confused:

Edit: dragon spróbuję twojego rozwiązania i napiszę.

EDIT 2: Ale mam problem, ponieważ nie mam już obrazu iso linux'a n moim kompie :confused: Muszę ściągnąć od nowa?

-- Dodane 04.06.2011 (So) 21:22 --

To znowu ja :stuck_out_tongue: A więc tak: najpierw programem burnout stworzyłem obraz płyty mojego linuxa, potem programem unebootin nagrałem zawartość obrazu na pendriva co teraz? Na pendrivie teraz jest parę plików, z którego mam zbootować? Sprawdziłem już i da się bez problemu zbootować z pendriva ale teraz nie wiem z jakiego pliku :confused: Help!

(Kris-is) #11

Rozumiesz o co chodzi w bootowaniu :?: Bootowanie, to nie autouruchamianie pendrive'a w Windowsie - to zupełnie co innego #-o Restartujesz kompa, wciskasz F8 i wybierasz pendrive'a, wtedy powinien Ci się samoczynnie zacząć bootować Linux, którego tam wgrałeś :stuck_out_tongue:

(Zip195) #12

Krisis uważasz mnie za 10-cio latka? Skąd taki pomysł, że nie wiem co to jest bootowanie? :cry: