Nie mogę zmienić czasu i daty

(jimi180) #1

Witajcie,

Po prostu oszaleć już z tym idzie. Zmieniła się data i czas na zegarze tym po prawej stornie na dole ekranu Sama nic nie zmieniałem. Teraz nie mogę korzystać nawet z Mozilli bo wyskakuje komunikat że data została zmieniona. Obecnie jest 01.01.2013. Wyskakują ciągle komunikaty "… Is not secure… ". A daty i czasu zmienić nie mogę. Nie masz uprawnień i nie masz uprawnień. Już bodajże w GPO nadałem uprawnienia. Dodam że strefę czasowa mogę zmienić bez problemu. Przepraszam, że tak nieskladnie i niedokładnie pisze, ale nie znam się na tym kompletnie i jeszcze zmuszony jestem do pisania z telefonu :slight_smile:
Możliwe że padła bateria podtrzymująca bios? Czy jakieś inne pomysły? Czemu nie mam uprawnień skoro to konto jedno jedyne na tym laptopie jest jako administrator?

Dziękuję za pomoc

(jimi180) #2

Dodam jeszcze, że przeglądarka wspomina o jakiś certyfikatach. Ale główny problem to właśnie niewłaściwa godzina i data :confused:

(AnonimX) #3

Prawdopodobnie padła bateria. Dziwne są natomiast ograniczenia zmiany daty.
Wejdź w bios i ustaw prawidłową datę. Jak po włączeniu Windows data się znów zmieni, to wygląda na jakieś robactwo.

(jimi180) #4

Po ponownym uruchomieniu komputera godzina idzie dalej. Nie restartuje od 00:00. Podobno na win7 nie można ot tak zmieniać z tego co czytam. Logi z frst zrobiłem ale nie mogę ich wrzucić bo nie działa Mozilla właśnie przez te godzinę. Kaspersky nic nie wykrywa. Adw i malwarebytes również

(pocolog) #5

Takie rzeczy bez baterii nawet nie powinny się dziać. Windows ma w automacie NTP, więc jeśli ma neta to po starcie systemu data powinna się ustawić :wink: Szukałbym głębiej problemu.

(jimi180) #6

Co mam zrobić zatem?

(pocolog) #7

Ten temat: https://forum.dobreprogramy.pl/c/dla-specjalistow/bezpieczenstwo
Te zasady: Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

albo brzytwa :wink:

(AnonimX) #8

Jak ma jakiegoś MX7 czy inny system z torrentów lub zoptymalizowany, to synchronizacja czasu nie działa. Sam zawsze to ustrojstwo wyłączałem, bo na sprawnym kompie takie coś jest zbędne.

(pocolog) #9

Bzdura. Pamiętasz ostatnią jazdę z zegarami fizycznymi, kiedy elektrownie w europie zmieniły częstotliwość prądu o ułamki? odbiło się to na zegarach na całym kontynencie, a na przestrzeni dni wynikły z tego sekundy. Zegar z NTP (możesz ustawić adres laboratorium które chcesz jeśli boisz się domyślnych) doprecyzowuje ci to na bieżąco). Nie popadajmy w paranoję :wink:
Inna sprawa to pobieranie jakiś modyfikowanych Windowsów, tego już nawet nie będę komentował, bo przecież ten co je modyfikuje nie ma żadnego wglądu w kod źródłowy, ani go nie udostępnia, więc to co pobierasz jest tylko kwestią twojej wiary, a ja jestem niewierzący :wink:

(AnonimX) #10

Jak raz na rok przestawię zegar albo użyję jakiejś synchronizacji, to korona z głowy mi nie spadnie. :wink:

(pocolog) #11

No cóż. Jak raz na rok umyjesz kibel też ci korona z głowy nie spadnie, jednak ja wolę mieć czysty.
Rozjazd czasu faktycznie ma większy wpływ kiedy musisz synchronizować jakieś dane ze światem (jakieś git - commity mają timestamp?, czy inne wynalazki :wink: ), ale obawy przed NTP nie rozumiem kompletnie…