Nie można uruchomić xservera- Debian Lenny, Squezze-wifi

Sprawdź logi - dmesg / /var/log/syslog

pliki z katalogu var/log

http://wklejto.pl/37206

tu syslog.1 (aby było czytelniej pozostawiłem wpisy tylko z dzisiaj bo wczoraj wielokrotnie restartowałem pc) http://wklejto.pl/37207

był tem też plik syslog.2.gz

wpisałem w terminalu

debian:/home/mateuszek# dmesg / /var/log/syslog

Usage: dmesg [-c] [-n level] [-s bufsize]

debian:/home/mateuszek#

dodam że zasilanie odłączyłem o 8.10 , i potem konieczny jak zawsze był restatr:(

4 takie drobne pytanie można wyłączyć proces : DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 16 , kiedy korzystam z sieci przez wifi(kabel jest odłączony) przez ten proces system włącza mi sie dwa razy dłużej niz kiedy podłącze kablem neta…

To są właśnie “zalety” FGLRX. Przejdź na otwarty sterownik tak jak wcześniej mówiłem.

Powinno być:

dmesg | /var/log/syslog

Ustaw wifi jako domyślną kartę sieciową.

Pozdrawiam!

mateuszek@debian:~$ dmesg | /var/log/syslog

bash: /var/log/syslog: Brak dostępu

mateuszek@debian:~$ su

Hasło: 

debian:/home/mateuszek# dmesg | /var/log/syslog

bash: /var/log/syslog: Brak dostępu

debian:/home/mateuszek#

Da się coś zrobić z tą (1)baterią, (2)słabym zasięgiem wifi, (3)wpisywaniem hasła po wygaszeniu ekranu i wznowieniu pracy, oraz następnym (4)czyli migającym obrazem w filmach (mam w32codecs, mplayer realplayer, totem) we wszystkich odtwarzaczach to samo czy to film w avi czy rmvb :?

Owszem nie :).

dmesg i # cat /var/log/syslog

Podałem znak /, w sensie, aby przejrzeć to albo to :).

julek94 z baterią to napisał co zrobić michal29

po

aptitude install xf86-video-ati

nie zainstlowało tego. W synapticu wybrałem pierwszy pakiet który znalazł(miał w nazwie Ati driver). Potem dwa pozostałe polecenia. System działa jak by nie miał sterowników, nie można nic uruchomić, obcina górną krawędź. PRzy próbie przejścia na otwarte sterowniki(nie jestem pewny czy moja karta jest wspierana) nie mogłem zainstalować tych paczek

libgl1-mesa-dri, libgl1-mesa-glx, libglu1-mesa, mesa-common-dev, mesa-utils, xlibmesa-dri, xlibmesa-glu

moge prosić o podanie dokładnej instrukcji instalacji?

Usunąłeś wszystko co związanie z FGLRX?? Jeśli tak to dopiero wtedy zacznij się bawić otwartym. OpenGL z FGLRX nie może być w Debianie zainstalowany naraz z jakimś otwartym (jeśli masz je razem zainstalowane to jest jakiś błąd w zależnościach skoro udało ci się to mieć jednocześnie). Wgraj http://packages.debian.org/unstable/x11 … -video-ati albo ewentualnie http://packages.debian.org/search?keywo … o-radeonhd. Oczywiście wgraj wersje unstable. Potem wgraj wszystko co się tyczy odnośnie Mesy (poszukaj w Google, nie chce ci źle napisać, Debiana dosyć dawno używałem).

Radeon X2300 to jest R6xx czy jeszcze R5xx? Jak generujesz plik konfiguracyjny X-ów?

Mam nadzieje że nie wgrywałeś sterowników bezpośrednio ze strony ATI…

co ro r… nie mam pojecia, a sterów ze stronki ati nie wgrywałem tylko te z pierwszego opisu. Więcej napisze jutro

  1. usuń FGLRX

  2. wgraj te otwarte i mese

  3. skonfiguruj na nowo Xorga

Przede wszystkim nie miesza się stable z Sidem, chcesz żeby mu się całkiem system rozwalił? julek94 jest moim zdaniem jeszcze początkujący zwłaszcza w Debianie i wątpie aby ogarnął zarządzanie mieszanym systemem. Usuń sterownik zamknięty jak wcześniej:

aptitude purge remove module-assistant fglrx-driver fglrx-kernel-src

Ponieważ w Debianie ta paczka nazywa się inaczej:

aptitude install xserver-xorg-video-ati

Jest jeszcze xserver-xorg-video-radeon i radeonhd ale nie wiem, na którym działać będzie twoja karta, najwyżej próbuj po kolei aż któryś ruszy. Wygeneruj nowy Xorg.conf

Xorg -configure

mv -v /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

reboot

Jakieś błędy?

Pozdrawiam!

ok wywaliem wszystko co z fglx zwoazane zpstaa tylko paczka module-assistant ale ona jest do madwifi potrzebna. Instalowaem podane paczki ale po kazdej:

mateuszek@debian:~$ glxinfo | grep direct

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)

OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

zawsze generowalem nowego xorg-a. najbardziej denerwje mnie to:

co do paczek z otwartymi sterownikami

debian:/home/mateuszek# aptitude install libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx libglu1-mesa mesa-common-dev mesa-utils xlibmesa-dri xlibmesa-glu

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności       

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

Odczyt dodatkowych informacji o stanie      

Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe

Odczyt opisów zadań... Gotowe          

Brak kandydującej wersji xlibmesa-dri

Brak kandydującej wersji xlibmesa-dri

Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety.

0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.

Do pobrania 0B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0B.

Zapisywanie dodatkowych informacji o stanie... Gotowe

Czytanie list pakietów... Gotowe                    

Budowanie drzewa zależności       

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

Odczyt dodatkowych informacji o stanie      

Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe

Odczyt opisów zadań... Gotowe          


debian:/home/mateuszek#

@roobal

Dlatego wersja unstable bo znająć aktualność paczek w Debianie stable, może nie obsłużyć tej karty, a obsługa nowszysch kart w tych sterownikach jest stosunkowo nowa. Zresztą jak to często bywa, unstable jest bardziej stabilne od stable :stuck_out_tongue:

Tak z ciekawości.

Po co na końcu reboot?

@julek94

Użyj zwykłego sterownika radeon nie radeonhd. Podałem ci to jako alternatywe jakby jednak zwykły nie zadziałał. Sterownik radeon jest bardziej wydajny i stabilny.

zainstalowalem zwykly ale nie bylo wsparcia direct. Z tego co wiem moj Debian to Testing(takie mam repozytoria). Teraz moge ogladac filmy normalnie ale wcielo polskie znaki i compiz nie dziala:(

Z własnego doświadczenia, z tym się akurat nie zgodzę, teraz mam Archa, który jest stabilny ale nie tak stabilny jak Debian Lenny , Sid być może i jest stabilny ale jednak trzeba wiedzieć jak sobie czasami poradzić ale to nie miejsce na żalenie się co nie jest stabilne w tej albo innej dystrybucji.

A tak żebyś się pytał :stuck_out_tongue: Tak na serio, to ja tam wolę przeładować jednak system system.

Czyli masz Squeeza a nie Lenny :slight_smile: W takim razie możesz lekko pomieszać z Sidem ale jeśli nie masz pojęcia jak utrzymać taki system aby się nie wysypał przy pierwszej lepszej aktualizacji to lepiej zaktualizuj do Sida (z tym, że w Sidzie trzeba więcej czytać co się aktualizuje aby nagle pół systemu Ci nie wywaliło). Co do polskich liter, jaki środowisko graficzne instalowałeś, Gnome, KDE, inne? W ustwaieniach klawiatury Gnome i chyba Kde też jest takie coś, wybierasz układ klawiatury dla konkretnego języka albo w xorg.conf dopisz w sekcji ServerLayout:

Option XkbLayout pl

Pozdrawiam!

przepraszam pomyliem sie, czytaem jaki poradnik i tam Lenny by Testing:( mam wersje stable. Ale jesli to nie przeszkadza to bardzo chetnie zaktualizuje do Testing czy unstable

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=6073 sekcja “Aktualizacja systemu”, tylko radzę robić po kolei czyli stable–>testing–>unstabel jeżeli chcesz mieć unstable.

system wlasnie sie aktualizuje. srodowisko mam gnome. Po dodaniu wpisu podanego przez Roobal xorg nie wstal musialem na nowo go wygenerowac(ale moze cos zawalilem bo usuwalem posoztalosc z xorg po porobie wlaczenia znaczkow). wiec jak ich nie bylo tak nie ma. Prosze o pomoc z tym sterownikiem. Dlaczego na nim nie dziala tak jak powinno?

Sorki mój błąd, miała być sekcja InputDevice a nie ServerLayout, przykład z mojego xorga:

Section "InputDevice"

	Identifier "Keyboard0"

	Driver "kbd"

        Option "CoreKeyboard"

	Option "XkbRules" "xorg"

	Option "XkbModel" "pc105"

	Option "XkbLayout" "pl"

	Option "XkbVariant" ""

EndSection

Spróbuj jeszcze w Gnome w ustawieniach klawiatury ustawić układ klawiatury na polski jako domyślny.

Pozdrawiam!