Nie można włączyć aplikacji .exe i inne problemy

Witam.

Podczas pracy na kompie pojawił się komunikat Kasperskiego, nie znam dokładnie treści bo nie zwróciłem na to uwagi, ale to było coś w rodzaju: “Potencjalnie niebezpieczna aplikacja explorer.exe próbuje wprowadzić zmiany…”

Dałem NIE ZEZWALAJ.

Od tego momentu funkcjonowanie kompa zupełnie się zmieniło, mianowicie:

  • chcąc wyłączyć kompa pojawia się komunikat: “Nie masz uprawnień do wyłączania tego komputera”

  • przy próbie włączenia jakiejkolwiek aplikacji pojawia się komunikat: “Z plikiem tym nie jest skojarzony program umożliwiający wykonanie tej czynności”. Czytałem o tym problemie na googlu ale zadne z rozwiązań nie wchodzi w gre bo wszelkie programy które użytkownicy sugerują do rozwiązania problemu wyrzucają taki sam komunikat jak powyżej, komenda Uruchom najpierw się w ogóle nie włączała (kliknięcie nie otwierało okna), teraz w ogóle nie ma jej w menu start, podobnie jak wielu innych funkcji, które tam były.

  • identyczny komunikat jak powyżej pojawia się w przypadku próby scalenia exefixem

  • w kazdym folderze brakuje opcji: Plik, Edycja, Widok itp. zamiast tego jest mała ikonka windowsa pośrodku.

  • wszędzie (w tym także na pulpicie) pojawiły 3 foldery bez nazwy w których nic nie ma

  • pliki inne niż aplikacje, tj zdjęcie, dokumenty,filmy itp w ogóle nie reagują na podwójnie kliknięcie

Ogólnie z kompa zostało warzywko nie reagujące na nic.

Restart nie przynosi zmian, acz system włącza się normalnie

Proszę o wszelkie pomysły na naprawienie tego ustrojstwa. Jak to zawsze bywa w takich sytuacjach nie muszę mówić ze pojutrze mam egzamin a wszystkie materiały są na feralnym kompie… :frowning:

Pozdr.

W trybie awaryjnym wywal Kasperskiego.

Zmiana planów - Kasperskiemu się upiekło.

W trybie awaryjnym udało się przywrócić system do stanu sprzed 2 dni.

Kompik funkcjonuje normalnie, Kasperek zaczął pluć komunikatami w stylu “czarna lista jest uszkodzona” to poszedł do reinstalacji. Teraz wszystko gra.

Pytanko profilaktyczne: co było bezpośrednią przyczyną awarii i jak zapobiec jej w przyszłości ?

Pozdrawiam serdecznie :slight_smile:

TOMEK

Dodane 19.06.2010 (So) 22:56

Długo się pocieszyłem …

Komunikat Kasperskiego pojawił się ponownie, tym razem cytuję w pełnej formie:

“Wykryto modyfikacje potencjalnie niebezpiecznego programu Eksplorator Windows wcześniej należącego do grupy “niski poziom ograniczeń” Ten program nie posiada podpisu cyfrowego, posiada wysoki współczynnik klasyfikatora bezpieczeństwa. Czy ufasz tej aplikacji?”

TAK / OGRANICZ / NIE

Wcześniej dałem NIE (zablokuj uruchomienie aplikacji) i wystąpiły problemy opisane powyżej.

Co zrobić teraz ? Zezwolić . ograniczyć?

Co może powodować problem ?

Lepiej będzie jednak zatwierdzić. Przy jakiej konkretnie sytuacji to się pojawiło?

w jednym i drugim przypadku kasperek wyskakiwał podczas normalnej pracy na firefoxie, czytałem wikipedie do egzaminu :smiley:

zakładam że to jakaś aktualizacja chciała się zainstalować, tyle ze nie było podane jaka.

Dałem TAK i nic się nie stało :slight_smile:

Dla pewności za chwile wkleję loga z combosa :slight_smile:

Combofix to maszyna niszcząca, a nie zabawka. Nie wolno się nim skanować ot tak.

tej maszyny niszczącej używam średnio raz w roku, żeby poniszczyć to co niepotrzebne i chyba właśnie przyszła na nią pora :slight_smile:

LOG:

http://www.wklejto.pl/70525

Tak czy siak nigdy go nie powinno się używać be zgody osoby mającej pojęcie o jego używaniu i możliwościach.

Od tworzenia logów i diagnozowania systemu są OTL + GMER i tego należy się trzymać.

Zresztą i tak log jest robiony w nieprawidłowych warunkach - w tle działa sterownik napędów wirtualnych, który fałszuje wynik skanu MBR.EXE

Zresztą i tak to co wywalił to tylko pusta usługa.

Wykonaj: Start -> Uruchom… -> Combofix /uninstall

Bezpośrednią przyczyną było klikanie bez czytania.

Następnym razem wirus wyświetli ci komunikat czy chcesz zainstalować wirusa i klikniesz mu Tak…

Wszystkim ciągle powtarzam: Czytajcie dokładnie komunikaty zanim coś klikniecie.

Dlatego zawsze przy próbie zainstalowania czegoś czego nie ogarniam odpowiadam kasperkowi: NIE

Widocznie tym razem miał jakieś obiekcje :slight_smile:

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile:

Na przyszłość jak Kasperski coś za wiele zablokuje przez nieodpowiednią reakcję użytkownika, to nie reinstal tylko powrót do domyślnych ustawień i naprawa pakietu:

http://support.kaspersky.com/pl/kis2010 … =208281562

Witam mam sytuację identyczną jak kolega @TomekKRK .

Kaspersky tez nie wiem czemu zablokował mi Explorera, teraz dałem na ogranicz i blokuje mi tylko internet, mogę włączać aplikacje.

Czy to coś groźnego? Czy mogę normalne ustawienia przywrócić?