Nie można zainstalować aktualizacji w Win7. Błąd 80072efe

Skan z FRST: http://wklejto.pl/889956
hasło: lubieplacki

co się tyczy błędu 0x80072F78:

Problem pojawia się wtedy, gdy w sieci wykorzystywany jest firewall ISA Microsoftu (będący podwójnym serwem proxy). Próba skorzystania z Windows Update kończy się wtedy trwającym kilkanaście minut procesem wyszukiwania uaktualnień, po których zostaje wyświetlona informacja o błędzie 0x80072F78 zachęcająca do skorzystania z pomocy online.
Niestety, w tej chwili jedyną stuprocentowo pewną metodą na dotarcie do witryny Windows Update jest modyfikacja ustawień serwera ISA. Należy dopuścić stworzyć reguły, dzięki którym użytkownicy zostaną dopuszczeni do witryn znajdujących się pod adresem http ://*.microsoft.com.
Tylko u mnie ten błąd pojawia się przy próbie aktualizacji definicja w defenderze a nie WU.

kod błędu 80072efe wskazuje: Połączenie z serwerem zostało nieprawidłowo zakończone.
Upewnij się, że nie ma reguł zapory ani serwera proxy do blokowania adresów URL pobierania firmy Microsoft.

Convenience rollup update, to taki (potocznie nazywany) “Service Pack 2” - czyli aktualizacja zbiorcza do 04.2016 jeśli dobrze rozumiem. Wspomniał o tym @wielkipiec
Monthly Rollup to te comiesięczne pakiety zbiorcze zabezpieczeń wydawane do końca wsparcia siódemki.

Tyle z mojego skromnego badania sprawy. Nie znalazłem tej subtelnej różnicy między “świeżo-instalacjami” a tymi “od dawna zainstalowanymi”. Ci drudzy i tak nie dostają już aktualizacji od czasu zakończenia wsparcia, więc prawdopodobnie nie zwracają na to uwagi.

I oto pierwsza podpowiedz (od @mrugal76) i okazuje się najlepsza! (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง Zadziałało, choć nie bez zgrzytów.
Wykonałem kroki 1-6 z tego linku i dostałem sporo aktualizacji do zainstalowania. Ponieważ link z kroku 7 jest nieaktywny, więc spróbowałem ten krok pominąć i uruchomiłem wyszukiwanie. Wynik na zdjęciu poniżej:

Pobierałem - restartowałem i tak do znudzenia, mając nadzieje że wszystko się zainstaluje, bo wiadomo nie wszystkie pójdą za pierwszym razem. Finalnie, uparcie nie pobiera mi czterech - wszystkie stosunkowo “świeże” - bo 2019 i 2020. To aby nie dlatego bo jakoś wtedy się wsparcie skończyło?

Dwie aktualizacje ważne:

Dwie aktualizacje opcjonalne:

Więc teraz pytanie nowe pytanie: co może być przeszkodą dla zainstalowania tej pozostałej, niesfornej czwórki aktualizacji?

Co do Defender-a to nastąpiło “samo-naprawienie”, (jak to słusznie przewidział @wielkipiec) gdy tylko znalazło definicje bazy danych w WU:

Punkt 7 - Internet Explorer 11 można pobrać z innego źródła.
Spróbuj te aktualizacje instalować każdą osobno - nieraz to pomaga.

Próbowałem osobo i w różnych kolejnościach - ten sam efekt niestety:(
A gdybym tak zatrzymał usługi WU i wyczyścił folder “software-distribution-chyba-takiego” to wtedy będzie mi aktualizacje proponować wszystkie od nowa, czy może to mi pomóc w mojej sytuacji?

A ten nieszczęsny IE11 to jest niezbędny? To jego brak może wywoływać ten problem?

Z tymi aktualizacjami często jest problem (do tego stopnia że już nie raz musiałem od nowa instalować system). Ja zawsze robię w ten sposób: instaluję według stronki, którą ci podałem (łącznie z IE 11) i później instaluję wszystkie aktualizacje krytyczne (bez opcjonalnych). Opcjonalne instaluję dopiero jak już nie ma krytycznych. Dopiero w takiej kolejności te problematyczne aktualizacje u mnie się instalują.

Hmmm, to jest jakiś trop… Ja machnąłem jedne i drugie. Pewnie i tak będę jeszcze raz stawiał to przetestuję i dam znać.

A skąd bierzesz IE11?

Już nie pamiętam ale chyba nawet z dobrychprogramów :slight_smile:
Ponieważ instaluję zwykle kilka kompów w miesiącu to pościągałem sobie odpowiednie paczki dla systemów x32 i x64. Mam to na penie i idzie szybciej.

@wielkipiec o tym wspominał, ja również. Jak brzmi polska nazwa tego?
Wygodna aktualizacja zbiorcza dla systemu Windows 7 SP1.
Jesli nie mozesz zainstalowac przez Update to poszukaj w: https://www.catalog.update.microsoft.com/home.aspx
KB4516065 jest. Pozostałe “.Net też” powinny
Strona ma wyszukiwarkę.
P.S. Tak przy okazji. Kontroler CDrom sygnalizuje ze jest problem z połączeniem z mobo lub płyta cd ma wady.