Nie pokazuje nagrywarki i dvd


(Crox300) #1

Witam. Dziś podłączyłem nagrywarkę dvd i zwykły napęd dvd. Wcześniej miałem tylko to drugie i było ok, podłączyłem tamto jako slave a zwykły napęd jest jako master i mi obydwóch teraz nie wyświetla jak wchodze w mój komputer. Natomiast w biosie pokazuje tylko zwykłe dvd.


(Cosik Ktosik) #2

Na taśmie ustaw je w następujący sposób:

master---slave-----------------płyta główna (czasami jednak ma to znaczenie).

Sprawdź jeszcze raz kable sygnałowe oraz zasilanie. Czy tacki wysuwają się?

W biosie załaduj ustawienia optymalne oraz w Standard CMOS Features spróbuj ręcznie (jak jest taka opcja) wymusić wykrywanie napędów na każdym kanale.

Jak już bios prawidłowo wszystko wykryje, a system będzie miał nadal problemy:

w Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo i sprawdź.

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.


(Crox300) #3

Nie czaje.


(Cosik Ktosik) #4

Ale czego?

Oba napędy muszą być widoczne przez bios. Bez tego nie ma co zabierać się za system. Najpierw sprawdzasz kable. Napisałeś, że jeden napęd ustawiony jest zworkami jako master, a drugi slave. Aby dopełnić formalności, master podłącz na końcu taśmy sygnałowej, a slave w środku.

Włączasz komputer i wchodzisz do biosu. Tam najpierw ładujesz ustawienia zoptymalizowane, czyli inaczej opcja Load Optimized Defaults, zapisujesz zmiany klawiszem F10 i wychodzisz z biosu. Komputer włączy się na nowo. Sprawdź, czy są jakieś efekty. Przy okazji zobacz, czy obydwa napędy można otworzyć (przecież może to być winą zasilania).

Jeżeli bios wykryje napędy, a system nie, no to w zabierasz się za system. Najpierw edycja rejestru. W menu start, jest opcja uruchom, w niej wpisz regedit i wciśnij Enter. Odszukaj w drzewie kolejno: HKEY_LOCAL_MACHINE, potem SYSTEM, i tak dalej CurrentControlSet \ Control\ Class \ {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}, postępuj zgodnie z tym co wcześniej napisałem. Po usunięciu kluczy UpperFilters oraz LowerFilters, edytor rejestru zamykasz, włączasz na nowo komputer i sprawdzasz efekty.

Menedżer urządzeń.

Aby tam się dostać, w menu start -> uruchom -> wpisz compmgmt.msc

Odszukaj w drzewie kontrolery IDE ATA/ATAPI i je rozwiń. W środku znajdziesz kanały IDE. Na każdym kanale kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz odinstaluj. Po tym, włączasz ponownie komputer i sprawdzasz efekty.


(Crox300) #5

Tak właśnie jest. Napędy można otwierać bez problemu.