Nie potrafię zrozumieć VLAN

Witam,

Jeśli switch nie ma własnego serwera DHCP, to musisz postawić jakiś serwer. Do routingu między VLANami potrzebujesz router z obsługą protokołu 802.1q lub przełącznik warstwy trzeciej (L3).

Nie, nie musi, poza tym to i tak nic nie da. Musisz mieć router, o jakim pisałem wyżej, inaczej nie będziesz miał dostępu do pozostałych VLANów i tym samym do Internetu.

VLAN to sieć logiczna, to znaczy, że na jednym przełączniku możesz mieć wiele podsieci. VLANy możesz mieć na wielu przełącznikach tworząc te same podsieci w różnym miejscach, np. w różnych budynkach czy w różnych miejscowościach komputery w tym samym VLANie będą należały do tej samej podsieci.

 

Czyli rozumiem, że na routerze muszę mieć rownież te wszystkie VLANy skonfigurowane, dzięki routerowi przypisuję im adresy i mogę uruchomić dla każdej sieci serwer dhcp. Ale czy te sieci nie będą się wtedy widziały wzajemnie po podłączeniu do routera? Jak je od siebie odseparować?

Tak, na routerze tworzysz VLANy i robisz łącze trunkingowe (router musi wspierać protokół 802.1q), ewentualnie router z wieloma interfejsami. DHCP może działać dla wielu podsieci. Jeśli podłączysz router, będzie on trasował pakiety do każdej podsieci, aby je odseparować, stosujesz ACLki.

super, dzięki za pomoc.