Nie potrafię zrozumieć VLAN


(Sztamblewski) #1

Witam,


(roobal) #2

Jeśli switch nie ma własnego serwera DHCP, to musisz postawić jakiś serwer. Do routingu między VLANami potrzebujesz router z obsługą protokołu 802.1q lub przełącznik warstwy trzeciej (L3).

Nie, nie musi, poza tym to i tak nic nie da. Musisz mieć router, o jakim pisałem wyżej, inaczej nie będziesz miał dostępu do pozostałych VLANów i tym samym do Internetu.

VLAN to sieć logiczna, to znaczy, że na jednym przełączniku możesz mieć wiele podsieci. VLANy możesz mieć na wielu przełącznikach tworząc te same podsieci w różnym miejscach, np. w różnych budynkach czy w różnych miejscowościach komputery w tym samym VLANie będą należały do tej samej podsieci.


(Sztamblewski) #3

 

Czyli rozumiem, że na routerze muszę mieć rownież te wszystkie VLANy skonfigurowane, dzięki routerowi przypisuję im adresy i mogę uruchomić dla każdej sieci serwer dhcp. Ale czy te sieci nie będą się wtedy widziały wzajemnie po podłączeniu do routera? Jak je od siebie odseparować?


(roobal) #4

Tak, na routerze tworzysz VLANy i robisz łącze trunkingowe (router musi wspierać protokół 802.1q), ewentualnie router z wieloma interfejsami. DHCP może działać dla wielu podsieci. Jeśli podłączysz router, będzie on trasował pakiety do każdej podsieci, aby je odseparować, stosujesz ACLki.


(Sztamblewski) #5

super, dzięki za pomoc.