Nie problem, ale - burza i internet radiowy

Witam. Mam może nie problem, ale uciążliwą rzecz. A mianowicie - co należy robić, a czego nie należy podczas burzy z komputerem. Mam internet radiowy, tak antenka wystaje mi przez okno. Wiele sie nasłuchałem i naczytałem i nie wiem co z tego jest prawdą. A wyłączanie komputera co chwilę podczas deszczowego dnia d przyjemności nie należy. A więć - czy mogę mieć włączony komputer, co trzeba zrobić by móc mieć, jakie są niebezpieczeństwa itp. Z góry dziękuję.

Ja radzę wyłączać komputer. Nawet jak nie trzepnie w antenę, to wahania napięć w sieci elektrycznej, mogą uszkodzić komputer. Najdelikatniejszą karą jest uszkodzenie zasilacza, gorszą uszkodzenie innych podzespołów.

Co do wyłączania w byle deszcz. Jest aktualizowana co minutę, czy dwie, stronka z aktualnymi wyładowaniami. Będziesz wiedział, czy to burza, czy tylko deszcz: http://www.startsidan.org/burza.php :wink:

Tak jak pisał kolega w trakcie burzy raczej powinno wyłączyć bo przezorny zawsze ubezpieczony,ale jak masz listwę przeciwprzepięciową to powinno być dobrze nawet w trakcie niewielkiej burzy :smiley:

cosik_ktosik , coś ta mapa nie dokładna. U mnie przed chwilą duniło nieźle, a powinno byc czyste niebo. Nawet w radiu mówią, że burze nad Warszawą…

Na razie dziękuję wszystkim, jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania to proszę.

Akurat podczas burzy nie są groźne tylko przepięcia, ale i wahania. W takich momentach nie polecam samej listwy, ale dobry UPS.

A co do mapki, radar jest w Gdańsku, więc może u Ciebie słabiej widzi :wink: albo ma problem z zapamiętaniem niedawnych burz albo też burza była zbyt dawno, aby ją jeszcze pokazywać.

EDIT

Albo jest tak dokładna, jak niektóre prognozy pogody.

Ja mam radiowy internet już pótroraj roku, i podczas żadnej burzy, nie wyłączałem kompa :slight_smile: I co, do tej pory jest wszystko dobrze :wink:

Do eliminacji przepięc stosuje się w instalacjach domowych odgromniki Klasy A,B, C i D ten ostatni przy samym sprzęcie.

Ale jak piorun uderzy blisko w sieć zasilającą lub antenę to nic nie pomoże.

W tej chwili od 2 godzin burza nad Warszawą a na mapce tylko jedna żółta kropeczka.

Pozdrawiam

Przepraszam własnie się pojawiły 3 krzyżyki ale to i tak jest duże opóznienie , widocznie te mniejsze wyładowania nie są dostrzegane choć powiem szczerze że od 2 godzin tak wali że strach do okna podejść.

No dobra, dzięki wszystkim.