Nie startuje bootloader


(Patryk1980) #1

witam

w moim laptopie Samsung mam zainstalowane dwa systemy - windows 7 oraz ubuntu. Wybór następuje poprzez gruba. Ostatnio miałem problem z jednym sterownikiem dlatego próbowałem go zainstalować przez samsung recovery. Niestety przy restarcie nie podejmuje pracy tzn nie  startuje GRUB. Komputer jako taki uruchamia się - można wejść do bios-a, ale jest to jedyna czynność. Nie posiadam w laptopie CD, więc pozostaje chyba jakieś narzędzie diagnostyczne z pendrive-a? 


(pionner) #2

Polecam to narzędzie: http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/

Uratowało mi tyłek nie raz, działa zarówno na biosie jak i na uefi:)

 

Na pendrive możesz go nagrać tym, również wspiera bios i uefi: http://www.osforensics.com/tools/write-usb-images.html

 

PS. Napisz czy pomogło.


(Patryk1980) #3

witam

próbowałem nagrać na drugim laptopie tym imageusb na pendrive, niby nagrywa ale po restarcie startuje windows pomimo ustawienia w biosie aby wczytał najpierw z pena. Ale to mały problem, z tym sobie poradzę. Jest poważniejsza sprawa - komp którego tyczy się problem z pierwszego posta niestety już nawet nie czyta pendrive. w biosie go nie widać. ki diabeł? Ma ktoś jakiś pomysł? 

W laptopie nie ładuje się bootloader. Nie ma on CD, pena nie widzi…klops. W tym momencie nie podłącze do drugiego kompa. Co można jeszcze zrobić?


(pionner) #4

Po pierwsze: nie panikować. 

 

edit:

Ewentualnie spróbuj przywrócić oryginalny bootloader windowsa. Możesz to zrobić nagrywając pena z instalką windy przez tego imgusbtoola albo programem rufus (1 link w guglu):

Jak go zabootujesz i wybierzesz język na dole będzie link “Napraw ten komputer” albo coś w ten deseń.

Spróbuj najpierw automatycznej naprawy rozruchu. Jak znam życie nie zadziała, wtedy wejdź w “wiersz poleceń” czy coś takiego, wyświetli ci CMD, wklep to:

bootrec.exe /fixmbr  

edit2:

Masz to opisane tutaj: http://siedem.it/adam/jak-naprawic-master-boot-record-mbr-w-windows-7/


(Patryk1980) #5

ehh

wszystko fajnie… ale napisałem w poprzednim poście - nie widzi pendrive, żadnego, wygląda tak jakby uszkodzone było gniazdo, ale też nie, sprawdzałem w drugim gnieżdzie USB i to aż trzema pendrive-ami. jakieś pomysły?