Nie uruchamia się Mandriva 2009

Witam. Zainstalowałem sobie Mandriva 2009 CD PL, na osobnej partycji, ale system nie chce się uruchomić. To znaczy podczas uruchamiania, pasek postępu po lewej stronie ekranu do chodzi do końca, następnie jest pokazane (chyba DOS) gdzie są pokazane jakieś dane i jedynie co zauważę to po prawej stronie jest pokazane że jest OK ( na zielono ) i do tego momentu chyba to normalna procedura. Ale dalej pokazane jest niebieski ekran z kursorem i dalej nic się nie dzieje. Czekałem tak około 10 min czy coś się zmieni, ale niestety nic. Przeinstalowałem z powrotem i dzieje się to samo. Ściągnąłem sobie Mandriva z drugiego źródła ( ta sama wersja europe2), i dzieje się to samo. Czy ktoś poradzi co mam zrobić?

Ale ściągnąłem sobie wcześniej Mandriva 2009 CD EN ( europe1 ) i wszystko bardzo ładnie chodziło. Ale że nie mogłem dojść jak zmienić język, bo nie było możliwości dodania języka Pl, niby flaga była ale jakoś nic nie wyświetlało aby dodać język, więc ściągnąłem ( europe2 z PL ). I pojawił się problem z niebieskim ekranem pokazujący kursor.

Proszę, co mam robić z moim problemem co do wersji PL, lub ewentualnie pokierowanie mnie co do zainstalowania języka w wersji EN. Dziękuję i Pozdrawiam.

Z Twojego opisu wynika, że ściągałeś Mandrivę One. Czy ściągnąłeś płytkę ze środowiskiem graficznym KDE?

Podczas instalowania, była możliwa opcja wyboru środowiska graficznego, między KDE a GNOME. Czyli TAK.

Czyli pobrałeś wersję Free, która jest pozbawiona wszelkiego niewolnego oprogramowania w tym zamkniętych sterowników. Pobierz wersję Mandriva 2009 One LiveCD, która posiada kodeki i być może sterowniki do grafiki.

Przede wszystkim jaką masz kartę graficzną?

Pozdrawiam!

Moja karta graficzna to Ge Force 7300 GT. Dodam, że jakiś miesiąc temu ściągnąłem sobie Mandriva 2009 DVD i działo się to samo. Ubuntu chodzi bez zarzutu, a próbuje różnych dystrybucji GNU/Linux ( parę tematów na tym forum już dałem - większość nie chce się zainstalować ). Na Ubuntu grafika chodzi.

Ps. Aktualnie zainstalowałem sobie i testuje, no może nie w tej chwili ( co dzisiaj też ściągnąłem) Extreme lite 2009 chodzi i grafika, tylko nie widzi drugiego dysku NTFS - ale tym się zajmę już jutro, może sam sobie poradzę, a jak nie to pewnie znowu dam temacik. Pozdrawiam.

W takim razie zainstaluj sterowniki do karty i powinno być już w porządku. Na Ubuntu nie ma problemu, ponieważ posiada on menedżer sterowników własnościowych, który wyszukuje i instaluje odpowiednie sterowniki, natomiast w większości dystrybucji trzeba to zrobić ręcznie :slight_smile:

Pozdrawiam!

tomekdkm ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.