Nie widać partycji podczas instalacji Ubuntu 9.10

Witajcie ponownie :stuck_out_tongue: Pobrałem Ubuntu z oficjalnej strony, wersja 9.10. Zgrałem na płytkę, wszystko ok. Ale niestety do czasu. LiveCD działa normalnie, mozna siedzieć na systemie. Jednak przy instalacji zarówno z poziomu Pulpitu Ubuntu przez LiveCD i z normalnej instalacji bezproblemowo dochodzę tylko do punktu wybrania partycji do zainstalowania tam systemu. Jednak ta tabela jest pusta, nic nie wykrywa. Zrobiłem 3 partycje - 1. WinXP (C:) 2. Filmy, gry, dane (D:) i 3. Partycja na Ubuntu (E:). Wszystkie w systemie plików NTFS, słyszałem, że Linux ma jakieś problemy z nimi i że jakiś sterownik podobno pomaga. Wydaje mi sie, że problem tkwi z tym właśnie systemie plików, ale pytam się Was. Czy ktoś mógłby mi pomóc? Z Góry wielkie dzięki. Wesołego Nowego Roku :slight_smile:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Powiem, że nie pomogło mi to w rozwiązaniu problemu :slight_smile: Help :slight_smile:

Wejdź w zaawansowane/manualne i tam zrób partycje główną oraz partycje wymiany (swap), swap np 1gb, główna partycja niech zostanie takiego typu jak jest hv1 czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie, no i musisz tez ustawić strukturę dla swojego systemu, zaczynającą się np od “/” lub “/home” tu jak lubisz.

Problem nie tkwi w systemie plików, gdyż dane o partycjach są trzymane w innym miejscu. Masz MBR-a na dysku? Może tablica partycji jest jakoś uszkodzona?

krzycir , wytłumacz mi jeszcze raz :slight_smile:

nintyfan , tablica jest dobra, bo w Windowsie poprawnie działa :stuck_out_tongue:

hmmm

może spróbuj odinstalować dmraid…

u mnie miałem problem z dyskiem (niby) i instalator nie widział dysku…

u mnie zadziałało odinstalowanie tego i wtedy normalnie dysk był widoczny w instalatorze…

włącz Ubuntu jako LiveCD i w terminalu wpisz:

sudo apt-get remove dmraid

i włącz wtedy z pulpitu instalację…

Może to pomoże…

Ale kombinujecie niema co ,partycje ext3 lub ext4 i swap a nie ntfs na rozszerzonej to będą dyski logiczne. Przy instalacji w okienku przygotowanie miejsca na dysku kropka przy Ręcznie. http://jakilinux.org/linux/ubuntu/ubuntu-linux-instalacja/ W następnym okienku odpowiednio montujemy radze zapamiętać nazwy i nie ruszać tej z win bo potem będzie post gdzie jest mój Windows :stuck_out_tongue:

adriank1410 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Areh , Temat edytowany :slight_smile:

karllodprogramy , Zaraz sprawdzę, czy zadziała. [ETID] Niestety nie działa :frowning:

adami , Ale w 9.10 najpierw musze partycje wybrac a takowej nie wykrywa jak w 1 poscie pisalem.

Macie jakieś pomysły? :slight_smile:

Uruchomiłem sobie instalacje i zapytam : czy po wyborze klawiatury następny krok to uruchomienie programu partycjonującego ,to okienko jest puste -nie widać dysku ?? może jakaś fotka tego okienka.

Uruchom w trybie Live CD i pokaż wynik:

fdisk -l

adami , jest to okienko, ale zadnych partycji nie widać w nim.

dragonn ,

To run a command as administrator (user "root"), use "sudo ".

See "man sudo_root" for details.


ubuntu@ubuntu:~$ fdisk -1

fdisk: invalid option -- '1'


Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK Change partition table

       fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK List partition table(s)

       fdisk -s PARTITION Give partition size(s) in blocks

       fdisk -v Give fdisk version

Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda

and PARTITION is something like /dev/hda7

-u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units

-b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors

Musisz uruchomić fdisk jako root, powinno być:

sudo fdisk -l

I ma być litera l (eL) a nie cyfra 1 :slight_smile:

Pozdrawiam!

Wpisałem w terminalu w LiveCD:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

I nic nie wyskoczyło ale tez błąd po tym wpisaniu nie wyskoczył. @EDIT: Wrzucam screena z instalacji żebyście widzieli jak to u mnie wygląda:

http://img15.imageshack.us/img15/2535/screenshotto.png

@EDIT 2: Tu wrzucę screena co sie pokazuje jak w tym pustym okienku ze screena poprzedniego wcisne dalej.

http://img32.imageshack.us/img32/542/screenshot1do.png

Wydawać by się mogło że niema dysku. Jeszcze możesz uruchomić GParted nie wiem czy jest w oficjalnej wersji, na pewno jest w polskim remiksie na ubuntu.pl. Czym były robione te partycje teraz czy wcześniej ?? Albo są jakieś błędy uruchom win może spróbuj jego programami podziałać i zamknij go poprawnie-takie gdybanie.

Partycje robione jeszcze podczas instalowania Windowsa. Zostawilem E:\ do podzialu an Linuksowskie /, /home i swap ale cos nie idzie :slight_smile:

Wygląda to na jakiś błąd ze strony Ubuntu :-k Jaki masz w ogóle dysk? ATA, SATA? Sprawdź jeszcze, jeśli masz pod ręką, jakąś inną dystrybucję, czy występuje to samo.

Pozdrawiam!

Albo spróbuj ubuntu 9.04 lub 8.04LTS. A sprawdzałeś płytę pod kątem błędów (jest taka opcja)?

roobal , dysk SATA.

dragonn , już sciągam Ubuntu 9.04 i damw am znać, dzięki za pomoc, na pewno jeszcze tu będzie potrzebna a płytę pod względem błędów sprawdzałem. I nic nei znalazło. Myślałem ze to jej wina wiec 2 erazy testowalem pod katem bledow odczytu ale nic nei wykrylo.

@EDIT: Dzięki kochani za pomoc wersja 9.04 poszłą bez problemu. Instalnalem obok Windy, ale mam XP i Sevena i pisalo ze jakas Vista jest, dziwne i tam walnalem ale wchdoze do linuksa a mam tlyko 16 MB na dysku wolne a na tym co zainstalowalo powinno byc z niego ponad 50GB. Pozatym neiw idzę dokąłdnie folderu z Ubuntu w folderze moze ktos go podac? Gdzie on sie isntaluje gdy wybiera sie instal obok windy?