Nie widoczny dysk twardy

mam w kompie dwa dyski: jeden w obudowie, drugi położony obok (poza obudową w “podstawce”). i właśnie mam problem z tym drugim: niby się uruchamia, wibruje i słychać że jest włączony ale podczas startu kompa bios ma duży problem z odczytaniem jaki to dysk i reszty parametrów (bios zatrzymuje się na mniej więcej 5min i ma problem tylko z tym dyskiem). dalej się uruchamia windows (też ma problemy) i po odpaleniu nie widzi tego drugiego dysku. dysk ładnie cały czas chodził, przez pół roku był tak podpięty i nic mu nie było. sprawdzałem go na innych komputerach i tak samo się dzieje. czy jest jakaś szansa aby go naprawić??

Jak jest podłączony ten dysk?

Może taśma podłączeniowa jest uszkodzona albo ta twoja “podstawka”…

dysk podłączony zasilaniem… nie tymi czterema “bolczykami” tylko takim płaskim wtykiem i dane kabelkiem sata. podłączałem do różnych innych dysków i działało więc kabelki są w porządku. to coś z dyskiem:/

Chyba troszkę ci się pokręciło w sata ten płaski kabelek to kabel danych a zasilanie idzie tą szeroką wtyką (a ta standardowa wtyczka zasilania z 4 bolcami to “wtyczka molex”).

ale o co chodzi?? wiadomo że zasilanie i dane lecą na dwóch innych kabelkach ale nie rozumiem po co te informacje skoro one (kabelki) są sprawne.

wracając do tematu: czy przelutowanie układu z takiego samego dysku może rozwiązać sprawę?? czy lepiej po prostu kupić nowy dysk?? jeżeli tak to jak odzyskać dane??

Z przekładaniem elektroniki trzeba uważać bo musi to być identyczny model (identyczne oznakowanie) a i tak elektronika może się okazać niekompatybilna. Ja kiedyś tak zrobiłem ale byłem absolutnie pewien że padło mi zasilanie talerzy i musiałem użyć wtedy 2 płytek elektroniki - stara sterowała pracą dysku a inna (z niby identycznego modelu a jednak nie całkiem) tylko do zasilania talerzy. Ale to itak bardzo ryzykowne.

A kabel wcale nie koniecznie musi być w porządku bo może być naderwana w nim 1 żyłka i będą się dziać jaja.

Na twoim miejscu sprawdziłbym najpierw ten kabel na innym dysku i innym złączu płyty głównej.

… czyli nici z odzysku danych (ontrack się nie wzbogaci na mnie). poszukam jakiegoś przenośnego żeby później znowu jaj nie było z podłączanie/odłączaniem. a pytanie jeszcze odnośnie takiego dysku: da się zainstalować na takim dysku (przenośnym) system?? instalacja systemu na dysku podłączonym przez usb będzie dłużej trwała niż przy połączeniu sata bo inne prędkości mają te dwa połączenia. a może są jeszcze jakieś inne ciekawe metody łączenia niż usb i sata. polecicie może jakiś dysk 2.5 lub 3.5, mniej więcej 500 - 750GB??

zapewne jeśli bios nie widzi to i on nie zobaczy , ale tak ciekawości czy testdisk go widzi?( I czy w ogóle jest szansa żeby go zobaczył skoro nie ma go w biosie?) Widzę że jesteś pewny że kable są ok , pewnie sprawdziłeś. Jest jeszcze e-sata, ale to właściwie sata tylko wyprowadzona , ew, usb 3.0 (?) a pod usb 2.0 podłączałeś? Są systemy na cd/dvd/flash - ale zwykle live ,nie mam pojęcia czy można zainstalować np xp na penie czy hdd podpiętym przez usb , sam jestem ciekaw jak i czy to będzie śmigać.Czytałem gdzieś że nie poleca się przekładania dysku z zainstalowanym systemem na kompie a do komputera b.

fialas1819 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

felerlumpex , nawet testdisk nie pomaga, co do kabelka usb to nie mam takiego wyjścia w dysku więc odpada (chyba że jest taka przejściówka). na tym “spalonym” dysku miałem opensusa i po podłączeniu dysku miałem wybór co chce odpalić (jak go odłączałem to ładował się od razu windows 7). w takim razie mogę pozostawić przenośny bez systemu, tylko do robienia kopii zapasowych z dysku głównego - z systemem. mam parę dystrybucji live więc wzięcie pod pachę jednej płytki nie będzie problemem :smiley:

:arrow: jak możecie to polećcie jeszcze może jakieś przenośne hdd, obojętnie czy 3.5 czy 2.5 cala w granicach 750GB

Przejściówki są sata/ata - usb , i podobne ,ew. obudowa , stacja dokująca, pod np. usb. Dysku polecić nie mogę , siedziałem do tej pory na wd’kach bo “bezawaryjne” i tak się pozbyłem 1tb danych…więc pewności nie ma.

w takim razie popatrzę po sklepach komputerowych, może po jakiejś okazyjnej cenie znajdę jakiś ze średniej klasy…

Witam,

mam następujący problem:

kupiłem dziś dysk twardy wewnętrzny wd o pojemności 1.5t

od razu po zakupie podłączyłem dysk twardy do mojego mac osx by przegrać dane z makówy na windowsa, dodam, że dysk podłączyłem jako zewnętrzny przez usb 2.0

Po podłączeniu do mac pisał ze nie może używać dysku bo coś się nie zgadza itp.

dałem rozwiązywanie problemów i dysk był i jest widoczny pod os x.

niestety pod Windowsem system widzi dysk tj pojawia się ze znaleziono nowe urządzenie i ze może już działać niestety w panelu mój komputer ani nigdzie dysku nie widać.

Sprawdzałem diskmgmt.msc i tam dysk jest widoczny pokazuje że zdrowy bez partycji itp.

Co mogę zrobić??

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi

Dodane 17.09.2010 (Pt) 23:24

ok już zmieniłem na macu system plików na fat i już dziala:)