Nie widzi całej pojemności - dysku

(Luz14) #1

Witam,

mam pewien problem, podłączyłem dysk do starego komputera (celeron 2.0, gigabyte, 256 ddr ram) i mam pewien problem.

dysk, który podłączyłem i jest jako systemowy zauważalny jest jako 31 GB, a to jest 80GB dysk.

co zrobić, aby widział go normalnie. na dysku jest zainstalowany XP tylko i nic po za tym, bo dopiero to zrobiłem.

pozdrawiam

(Tomasz Paziewski) #2

Może przy instalacji Windowsa nie skorzystałeś z całej pojemności dysku? Wejdź w Zarządzanie dyskami (gdzieś w Panelu sterowania) i zobacz, ile miejsca jest nieprzydzielonego.

(Luz14) #3

Proszę Cię, nie jestem taką lamą.

Gdybym widział, że jest miejsce nie przydzielone to bym nie pisał w ogóle.

Nie ma miejsca nieprzydzielonego, po prostu wykrywa dysk jako 31gb i to wszystko. Patrzyłem w HDTune i jest 31, nie wiem co zrobić, a on na tym komputerze z którego pisze wykrywa jako 80.

Może taśmy są nie dobre?

(system) #4

yyy.. może płyta główna za stara (wątpie).

yyy.. bios?? (bywało)

yyy.. taśmy?? (nie zapoznałem się jeszcze z takim problemem).

Jeśli sobie coś jeszcze przypomne to napiszę.

(Crazy Ed) #5

W niektórych dyskach spotkałem się z ustawieniem zworki które powodowało ograniczenie wielkości dysku do 32GB. To były chyba jakieś starsze Seagate'y.

(klopas) #6

zgadzam się... masz w zworkach coś namieszane... miałem podobnie w IBM 13gb (było ograniczenie do 2gb)

(Luz14) #7

Przepraszam, moja wina :slight_smile:

Włożyłem zamiast w pierwsze miejsce od taśmy to włożyłem w pierwsze miejsce od zasilania i tu tkwi problem.

Pozdrawiam i można zamknąć :slight_smile:

(Emilmlo) #8

Może bios by nie wykrył całej pojemności dysku ale windows by wykrył.

(pysiu) #9

Jak piszesz ze do starego sprzętu podłączyłeś sprawdź na stronie producenta czy do płyty nie ma nowego biosu bo zdarza się że stare płyty nie widzą tak dużych dysków :slight_smile: