Nie widzi całej pojemności - dysku

Witam,

mam pewien problem, podłączyłem dysk do starego komputera (celeron 2.0, gigabyte, 256 ddr ram) i mam pewien problem.

dysk, który podłączyłem i jest jako systemowy zauważalny jest jako 31 GB, a to jest 80GB dysk.

co zrobić, aby widział go normalnie. na dysku jest zainstalowany XP tylko i nic po za tym, bo dopiero to zrobiłem.

pozdrawiam

Może przy instalacji Windowsa nie skorzystałeś z całej pojemności dysku? Wejdź w Zarządzanie dyskami (gdzieś w Panelu sterowania) i zobacz, ile miejsca jest nieprzydzielonego.

Proszę Cię, nie jestem taką lamą.

Gdybym widział, że jest miejsce nie przydzielone to bym nie pisał w ogóle.

Nie ma miejsca nieprzydzielonego, po prostu wykrywa dysk jako 31gb i to wszystko. Patrzyłem w HDTune i jest 31, nie wiem co zrobić, a on na tym komputerze z którego pisze wykrywa jako 80.

Może taśmy są nie dobre?

yyy… może płyta główna za stara (wątpie).

yyy… bios?? (bywało)

yyy… taśmy?? (nie zapoznałem się jeszcze z takim problemem).

Jeśli sobie coś jeszcze przypomne to napiszę.

W niektórych dyskach spotkałem się z ustawieniem zworki które powodowało ograniczenie wielkości dysku do 32GB. To były chyba jakieś starsze Seagate’y.

zgadzam się… masz w zworkach coś namieszane… miałem podobnie w IBM 13gb (było ograniczenie do 2gb)

Przepraszam, moja wina :slight_smile:

Włożyłem zamiast w pierwsze miejsce od taśmy to włożyłem w pierwsze miejsce od zasilania i tu tkwi problem.

Pozdrawiam i można zamknąć :slight_smile:

Może bios by nie wykrył całej pojemności dysku ale windows by wykrył.

Jak piszesz ze do starego sprzętu podłączyłeś sprawdź na stronie producenta czy do płyty nie ma nowego biosu bo zdarza się że stare płyty nie widzą tak dużych dysków :slight_smile: