Nie widzi USB 3.0, USB 2.0 widzi

Witam serdecznie.

Chciałbym się Was poradzić odnośnie tytułowego problemu.

Zakupiłem płytę główną asus p8p67 evo. Posiada ona 4 gniazda usb 3.0.

Problem jest taki że gdy podłączam dysk (który jest przystosowany do 3.0) do gniazda 3.0 to komputer go nie widzi, albo wyświetla “kod 43” w menedżerze urządzeń. Czasami go odczyta, ale to jest zwykle krótki czas po starcie komputera. Dzieje się tak z każdym gniazdem usb 3.0. 

Co najlepsze ów dysk działa bezproblemowo na każdym gnieździe 2.0, oraz gniazda usb 3.0 obsługują bezproblemowo nośniki z usb 2.0.

Sterowniki aktualne, windows 10 zaktualizował je bez problemu. Nie ma kompatybilnych do win 10 na stronie producenta a przy instalacji sterowników do windows 7 wywala mi bsod’a. Przy windows 7(specjalnie zainstalowałem by sprawdzić) usb 3.0 zachowuje się podobnie, tj nie czyta urządzeń z 3.0.

Pytanie: czym to może być spowodowane? Czy to możliwe by wszystkie gniazda były uszkodzone? Lub prędzej czy to wina dysku?(tak, wiem że powinienem pierwsze co sprawdzić inne urządzenie z usb 3.0 na tych gniazdach, ale niestety póki co nie mam takiej możliwości)

2 pytanie całkiem z innej beczki. Płyta ma gniazdo do zasilania 8 pin. Mój zasilacz chieftec’a 450w(model zaktualizuję za kilka godzin) ma tylko 4 pin. Płyta jest bezproblemowo podłączona przez 4 pin. Czy może to skutkować jakimiś objawami? Czy jest sens w kupnie przejściówki 4pin>8pin lub molex>8 pin?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi i wszelką pomoc.

Michał

Brak sterowników usb 3.0, więc system gniazda widzi jako 2.0