Nie właczający się komp


(March02) #1

Mam taki problem. Otóż jakieś 2 razy w miesiącu komp mi sie nie chce włączyć. Polega to na tym że włąączam go i nic nie ma na ekranie. Jedynmie słychać krótki ciągły dzwięk włączający się co ok 5 sec. Naprawia mi się to jak zdejmę klapę od kompa i podociskam wszystko co jest do podocikania :slight_smile: . Jak zrobić zeby się tak nie robiło?


(Ford Fokus) #2

Sam sobie problem rozwiązałeś :smiley: Coś jest poluzowane i nie działa :smiley: Obadaj co jest nie tak podłączone i to wymień :stuck_out_tongue:


(PaPuX) #3

To kody dzwiękowe biosu, łatwo po nich dojdziesz co ci nie styka w sprzęcie

Czasem może się zdarzyć, że błąd wystąpi, zanim jeszcze będzie istniała możliwość przekazania kodu o błędzie w sposób tekstowy. Wtedy BIOS informuje o zainstniałym błędzie podając pewne sygnały dźwiękowe. Są one zależne w wielu przypadkach od producenta BIOSu.

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

* 1 krótki - wszystko w porządku.

* 1 długi - błąd pamięci

* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej

* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM

* 2 - błąd parzystości RAM

* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

* 4 - błąd zegara systemowego

* 5 - błąd procesora

* 6 - błąd kontrolera klawiatury

* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora

* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

* 10 - błąd pamięci CMOS

* 11 - błąd pamięci cache

* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Czasami dźwięki mogą niepotrzebnie zaniepokoić użytkownika. Dzieje się tak szczególnie z kartami AGP, gdyż może wystąpić problem, który wynika z niedopasowania się styków w slocie. Przeważnie wystarczy lekko ruszyć kartą by problem zniknął. Niestety jednak, większość dźwięków oznacza trwałe uszkodzenie płyty, pamięci lub procesora. Niekiedy pomaga popukanie w płytę i poprawienie kontaktów i styków procesora, pamięci itp. Ewentualnie można spróbować sprawdzić podejrzane elementy na innym komputerze lub inne na naszym i poobserwować zachowania w takich układach.


(Dod) #4

Sprawdz ram


(JNJN) #5

Kłania się porządna jesienna konserwacja kompa,zwróć uwagę na wtyczki zasilające, taśmy sygnałowe,wyczyść złącza stykowe pamięci i kart i z kurzu ,chłodzenie wszystkiego i resztę - czyli wszystko i będzie chodził.