Nie wykrywa 2gb ramu

Witam, mam problem, zakupiłem kilka dni temu laptopa z pamięcia 4gb ram, dzisiaj przypadkowo spostrzegłem w programie kalnendarz xp że wykrywa tylko 2GB ramu, a co z pozostałym? Czy ktoś wie jak mi pomóc? Posiadam Windows Vista Home Premium PL

scr1error.jpg

scr2error.jpg

może ten program nie widzi 4 gb ramu bo jest pod xp:D hehe

Dodane 13.06.2009 (So) 13:44

bo windows normalnie wykrywa 4gb

tak jak pewnie everest czyli z ramem wszystko powinno być ok z programem myśle że coś jest nie tak:D

Możliwe że masz racja, dodam że jest to laptop. :stuck_out_tongue:

a pozatem masz 32 bitowy system który widzi 4gb ale obsługuje do max 3.2gb

lepiej zmień na 64 bit bedzie widzieć pełne 4gb ramu

Dodane 13.06.2009 (So) 13:48

a co za różnica czy laptop czy nie zara zainstaluje ten program u siebie tylko nie wiem czy będzie chodził na windows 7 bo go zainstaloawałęm chwilowo jako podstawowy system:D

Dodane 13.06.2009 (So) 13:50

u mnie z 4096 mb czyli 4 gb ramu widzi 2527 mb

Dodane 13.06.2009 (So) 13:51

ale w tych rubrykach pod spodem pisze u mnie 0 ciekawe czemu a u ciebie jakies tam liczby:D

Zmienić raczej nie dam rady bo kupiłem go już z takim windowsem. :stuck_out_tongue: Ale dzieki za info.

Witaj,

Ja również mam Asusa i ostatnio się interesowałem instalacją XP na moim kompie wyszło na to że nie da się go zainstalować więc się spytałem czy można by zainstalować 64-bitową vistę i zostałem poinformowany że nie ma problemu mogą mi wysłać CD’ka z Vistą 64bit

Z tąd też sugeruję że powinieneś zadzwonić na infolinię Asusa i poprośić o CD Visty 64bit… Powinni ci bez problemu wysłać

Powodzenia

To tylko kwestia płyty ją można pobrać z kąś lub wziąć od producenta w tym przypadku asusa

Odpal CPU-Z i zobacz zakładkę Memory i SPD (i w niej poszczególne gniazda). Napisz co wyświetla.

cpuz1e.jpg

cpuz2n.jpg

A zakładka Memory?

Dodane 13.06.2009 (So) 18:18

Wejdź jeszcze do Menadżera zadań (Ctrl+Alt+Del) i tam zobacz ile wyświetla pamięci fizycznej.

W memory wypisane jest 4096mb a w procesach

Pamięć fizyczna:

Razem: 3070

Buforowana: 1121/1122

Wolna: 18/19

Czyli wszystko jest tak, jak być powinno.

Masz w swoim laptopie 2 kości pamięci po 2GB (ich parametry czyli częstotliwość i opóźnienia masz w CPU-Z w zakładce Memory), komputer ogólnie wykrywa Ci te 4GB pamięci (prawdopodobnie w BIOSie, CPU-Z, czy ekran Windowsa z właściwościami systemu), ale systemy 32bitowe (mimo że są świadome, że masz te 4GB pamięci) potrafią zaadresować (czyli wykorzystać) maksymalnie coś koło 3GB, w Twoim przypadku dokładnie 3070MB (to co masz w Menadżerze zadań napisane). Nie ma co się tym zbytnio przejmować, bo i tak wykorzystując maksymalnie komputer, ciężko zapełnić 2GB pamięci RAM, a na wydajność nie ma wtedy wpływu, czy teoretycznie masz możliwość zaadresowania jeszcze 1GB, 2GB, czy 100GB.

A ten Twój kalendarz musi mieć jakiś błąd.

Oki, dzięki wszystkim za odpowiedzi, ja niestety wykorzystuję komputer do takich celów że te 3gb ram zapełania się w moment. :stuck_out_tongue: Oki jeszcze raz dzięki i gorąco pozdrawiam.

W takim razie jedynym wyjściem, jest przesiadka na system operacyjny 64bitowy.

Pozdrawiam