Nie wykrywa dysku

Witam,

zakupiłem nowy dysk dvd, gdyż stary mi padł i mam z nim problem ponieważ nie wykrywa mi go po podłączeniu, a po włączeniu PC wyskakuje “reboot and select proper boot device”. Nie wiem co może być przyczyną. Pamiętam, że stary dysk pod koniec powodował podobne problemy.

Wpinam taśmę (ATA) i kabel od zasilacza i nic. Co ciekawe gdy odłączę taśmę od dysku, PC startuje normalnie i dysk twardy jest wykrywany, natomiast gdy tylko podepnę dvd - nie wykrywa ani twardziela ani napędu.

Do dvd dostałem nową taśmę, ona też nie pomaga, próbowałem wszystkie wolne kable od zasilacza i na wszystkich taka sama reakcja.

Dodam jeszcze, że poniżej dvd mam osobno nagrywarkę i ona po podłączeniu jest wykrywana na tych samych kablach.

Zarówno stary jak i nowy napęd wysuwają się, ale nie są wykrywane i powodują kłopoty z odpaleniem PC.

Proszę o radę.

  1. Nie podpinaj napędu DVD na tej samej taśmie co dysk!

  2. Podepnij oba napędy optyczne na jednej taśmie ale jeden ustaw jako MASTER a drugi jako SLAVE za pomocą zworki koło gniazda zasilania.

:roll:

Zworka na dvd była ustawiona na master, zmieniałem na slave i pomogło, dzięki.

Do tej pory nie wiedziałem, że coś takiego jak zworki istnieje :slight_smile:

Pamiętaj jednak, by przepiąć napęd DVD na taśmę z nagrywarki! Pozostawiając DVD na tej samej taśmie z dyskiem ograniczasz wydajność dysku a tym samym całego komputera! Dysk będzie działać szybciej podpięty osobno!

:roll: