Nie wykrywa mi dysku

Witam

Mam dwa komputery. Jeden ma już z 8 lat więc chciałem z niego wyjąć tylko dysk twardy i zamontować go w nowym komputerze(Asus P6T, Intel i7 920, 3x2GB Patriot 1333MHz cl7, Corsair CMPSU650TXEU, WD3200AAKS, WD5000AAKS, HD4870 Vapor-X). Oba dyski które są podłączone do nowego komputera działają bardzo dobrze i są na złączu SATAII, stary dysk jest pod IDE. Gdy podłączam go do nowego komputera nic się nie zmienia zero reakcji. Dysk jest 100% sprawny bo w starym komputerze go czyta i działa bez zarzutów. Na dysku są zworki dwie które ustawione są tak aby dysk działał jako 16HEADS Device 0 Master. Może w biosie trzeba coś zmienić aby był on wykrywany? Wchodziłem do biosu ale w biosie też go nie wykrywa, tak jakby nie istniał mimo że podłączam do niego kabel IDE i zasilania. Proszę o pomoc. Będę naprawdę bardzo wdzięczny.

sprawdź konfigurację sata / ide może sata “wchodzi” na ide w trybie copmatibility, a najprościej kup kieszeń ide 3,5 cala na usb…

Chodzi w trybie enhanced. Kiedyś podłączałem już ten sam dysk i było ok. wszystko. Więc nie wiem dlaczego tak jest. Kasy nie bardzo chcę wydawać skoro jakoś musi się dać to podłączyć bez konieczności wydawania kasy.

a jakie masz inne tryby ?

compatible, enhanced, disable

i jak ustawiam enhanced to wyświetla mi się opcja: “configure SATA as:”… i do wyboru: IDE, RAID, AHCI.

Teraz mam ustawione na enhanced i na IDE.

Z czego zauważyłem że jak uruchamiam komputer z podłączonym kablem zasilania i IDE do dysku to dysku nie słychac i nawet się nie włącza a z kolei gdy tylko podłączam kabel zasilania to dysk się włącza…

Nie wime o co tu chodzi. Próbowałem z dwoma kablami IDE i w obu przypadkach to samo wychodzi.

to ustaw na raid albo ahaci bo w trybie ide sata “zabiera” ide, możliwe że będzie trza przewalić system jeśli to xp ;P.

Ustawiałem ale wyskakuje tak szybko jakis blue screen że nie da się go odczytać i komputer się resetuje.

A w biosie tak czy inaczej nie czyta dysku.

zmień taśmę ide ustaw zworkę na CS lub MASTER i spróbuj jeszcze raz, spróbuj też odpiąć wszystkie inne dyski, tak jak pisałem po zmianie na raid/ahci system polegnie, jest to oczywiści odwracalne.

co to jest CS??

cable select

a dane które są na dysku się skasują?

nie

Nic z tego. Dysku nie widać…

Nie wime o co chodzi kożystałem teraz z 4 różnych kabli IDE i w każdym jest tak samo to znaczy przy samym kablu zasilający dysk działa a jak się już podłaczy IDE to się wyłącza dysk. Twoją metodą 5 postów wyżej też nie idzie odpalić bo po prostu dysk jest wyłaczony gdy kabel IDE jest podłaczony.

Dodane 29.08.2010 (N) 19:34

czy na prawdę nikt nie miał podobnego problemu??

Dodane 29.08.2010 (N) 20:10

to inaczej zadam pytanie:

Czemu po podłączeniu kabla IDE dysk sie wyłącza?