Niebieski ekran i problem z RAM

Witam!

Dwa tygodnie temu kupowałam komputer:

Płyta: ASUS P5G41T-M LX3

Procesor : Intel Dual Core 2 x 2,6 Ghz

Pamięć: 4GB Elixir DDR 3 1333Mh

MSI N520GT 1GB DDR3 64 bit

Dysk: 750 GB Seagate

Zasilacz 550w

WINDOWS XP

Pierwszy tydzień chodził bez zarzutu. W tym czasie instalowałam wiele gier i programów. Po tygodniu zaczął się pojawiać od czasu do czasu niebieski ekran, przeważnie w czasie gier lub korzystania z internetu. Komunikat jaki się przy tym pojawiał to :

Page fault in nonpaged area

po czym komputer się restartował.

Ponadto jak wejdę z windows we właściwości to mi pisze, że RAM 3,5 GB. Jak wchodzę przez BIOS to pisze 4 GB. Tak jakby windows 500 MB pamięci nie widział. Nie wiem czy tak od początku było, bo dopiero teraz sprawdzałam.

Ściągnęłam sobie program Memtest 86. Sprawdza mi pamięć już od godziny i na razie jest już 350.000 błędów. !!

Nie wiem czy mam reklamować ten komputer czy mam coś źle w ustawieniach.

Co dalej robić? Poradźcie biednej kobiecie…:slight_smile:

thekarolinaxv , kolejna ofiara super hiper mega wydajnych zestawów z allegro (marketów, ewentualnie sklepów komputerowych) za niewiarygodną cenę. Ehh no ręce opadają :? . Poczytaj http://stop.gotowcom.prv.pl/jozef.html

Na początek podaj zasilacz (model i moc, znajdziesz te informacje na jego nalepce), prawdopodobnie jest to chiński szajs za 20zł i jest konieczna jego wymiana. Jeśli po wymianie nadal będą występowały problemy, to do wymiany jest pamięć RAM.

Zasilacz AKYGA 550W

Czyli szajs :expressionless:

Spróbuj jeszcze reset BIOS. Wyłącz PC, wyjmij na około 30 min baterię BIOS (to okrągłe http://www.nextmag.pl/g/a/uploads/344/t4.jpg ) następnie włóż ją i ponownie wykonaj skan memtestem.

Przetestuj kazdy modul ram odzielnie.

jezeli masz wiecej niz jeden na plycie glownej powinno wykryc ktory jest uwalony i go wyjmij. :slight_smile:

Może również być port pamięci uszkodzony. Jak się poprzekłada to się wszystkiego można dowiedzieć.

Skoro dopiero co kupiony to go oddaj do reklamacji nie ma sensu się narażać na stres, po to jest gwarancja.

System lub procesor 32 bitowy bez PAE - więc to normalne.

Kupuję gotowce z allegro i innych tego typu wyprzedaży i nie narzekam, poza tym że po 6 latach przestał działać w zasilaczu wentylator (zasilacz noname), po 8 latach wyłamało się coś przy kablu ATA, po 9 latach padła bateryjka czy po 3 latach padł dość często używany CD/DVD.

Ja w większości komputerów mam jakiś szajs, 12. i 8. letni chodzą do dziś. Trochę napięcia już mu uciekły ale nic się nie dzieje (11.9V, 6.7V i 5.15V).

thekarolinaxv ,

  1. Pożycz od kogoś miernik prądu, ustaw na DC 20V i włóż bolce w wejście od prądu przy zasilaczu te z 4 dziurkami - czarny do czarnego, czerwony do czerwonego (chyba 5V) lub żółtego (12V). Jeśli napięcia są cały czas ok, to zasilacz jest raczej ok (może mu amperów brakować).

  2. Można zmierzyć jeszcze napięcia na płycie - tylko niestety nie wiem jak zmierzyć na DIMMach czy PCi(E)/AGP - tutaj to wartości 5V, 3.3V i niższe.

  3. Zmień ręcznie częstotliwości RAM na niższe.

Resztę już wyżej opisano.