Niechciana partycja przy instalacji XP (RAW)

Przeglądałem kilka wątków odnośnie formatu plików (RAW), ale nie do końca o to mi chodzi…otóż instalowałem Windowsa XP na netbooku SAMSUNG N135, przy instalacji podzieliłem dysk na dwie partycje, ‘‘C’’ i ‘‘D’’, na ‘‘C’’ zainstalowałem system, wszystko poszło jak powinno, problem pojawił się jak po zakończonej instalacji otworzyłem ‘‘Mój komputer’’ a tam w ogóle całkowicie coś innego niż oczekiwałem…Pojawiły sie 3 partycje: ‘‘C’’-system, ‘‘D’’-dysk lokalny, ‘‘E’’-dysk lokalny. Na dysku ‘‘C’’ są jakieś pliki, nie wiem skąd one się tam w ogóle wzięły, na dysku ‘‘D’’ jest system, a miał być na dysku ‘‘C’’ a najdziwniejszym zjawiskiem jest pojawienie się partycji ‘‘E’’, która ma właśnie format plików (RAW). Partycja ‘‘C’’ ma 99,9 MB, partycja ‘‘D’’ ma 19 GB (tyle co ustawiałem dla partycji ‘‘C’’). W partycji ‘‘E’’ niestety nie da się sprawdzić ile zajmuje…W netbooku dysk mam 160GB, więc nie rozumiem co się stało z pozostałym miejscem??? Niżej dołączam screeny tego…

12c9d570d607683am.jpg

c5ae71cf49d13497m.jpg

0b882ae0c40e5116m.jpg

Co muszę zrobić by mieć dwie partycje ‘‘C’’ z systemem i "D’’ z danymi?

Usunąć wszystkie partycje (wraz z serwisową), i założyć ponownie tylko dwie. Najpierw jednak zapoznaj się z dokumentacją laptopa, bowiem może się zdarzyć, że po usunięciu partycji systemowej, nie będziesz już mógł ponownie zainstalować systemu z płyt recovery.

Czytam tę dokumentację ale nic tutaj takiego nie widzę, albo może nie bardzo wiem gdzie dokładnie to sprawdzić…

nic nie kombinuj, spróbuj zrobić recovery na defaultowych ustawieniach, teoretycznie powinno samo się sformatować, jak nie, to luknij w opcje recovery i postaraj się zrobić tylko Partycję “C”, a partycji z obrazem systemu nawet nie tykaj, jeśli nie przygotowałeś zestawu płyt Recovery.

…ale jak zrobię recovery to Windows 7 znowu będzie sęk w tym,że ja chce XP…Czyli inaczej spytam, czy na tym netbooku nie da się zainstalować XP??

Dodane 08.05.2010 (So) 14:37

W takim razie spytam w taki sposób…podczas instalacji XP pojawiają mi się, wspomniane przeze mnie partycje a ja chcę dwie a nie trzy, co zrobić?

Musiał byś formatować wszystko i dopiero zrobić instalację systemu, ale zanim to zrobisz, to zrób recovery, znajdź opcję utworzenia płyty recovery (2-3 płyty DVD) na wszelki wypadek, jak być zapragnął powrócić do oryginalnego systemu, sprawdź sobie jakie masz podzespoły, sprawdź czy producent ma stery do XP na swojej stronie i dopiero zaczynaj zabawę z XP, inaczej sobie tylko kłopotów narobisz.

sniper00 płyty DVD odpadają, bo nie mam napędu…co do Recovery to mam ale nie mogę przywrócić Windowsa 7, tego co byl od dnia zakupu…jestem wykończony, już dałem sobie spokój z tym XP i chciałem powrócić do Windowsa 7 poprzez wcześniej zrobione recovery ale nie da się…

bo najpierw robi się dyski do recovery (można podłączyć napęd zewnętrzny, czasem jest możliwość zrobienia na USB itp), a dopiero potem się grzebie w komputerze, delikatnie mówiąc masz teraz nauczkę. Możesz zamówić u producenta oryginalny dysk recovery i zainstalować go z napędu zewnętrznego jeśli nie masz DVD w kompie…

Nadal mnie nie rozumiesz, wspomniałem wcześniej, że zrobiłem już w pierwszy dzień i mam te recovery na pendrive,ale jak chciałem przywrócić to się nie udało…;/nie wiem dlaczego. Na tym pendrive zgrałem też SamsungSoftware i SamsungRecovery, nic już z tego nie rozumiem…

Wywaliłeś partycję serwisową - ot i cała zagadka.

Jaki to pendrive? Bo full recovery z win & to pewnie parę giga zajmuje, jak nie, to pewnie masz tylko program do odpalania recovery z ukrytej partycji, jak grzebałeś i zdupczyłeś, to pozostaje to co pisałem powyżej: napęd zewnętrzny + płyty recovery od producenta lapka.