Niechciana partycja przy instalacji XP (RAW)

(Bambusik) #1

Przeglądałem kilka wątków odnośnie formatu plików (RAW), ale nie do końca o to mi chodzi...otóż instalowałem Windowsa XP na netbooku SAMSUNG N135, przy instalacji podzieliłem dysk na dwie partycje, ''C'' i ''D'', na ''C'' zainstalowałem system, wszystko poszło jak powinno, problem pojawił się jak po zakończonej instalacji otworzyłem ''Mój komputer'' a tam w ogóle całkowicie coś innego niż oczekiwałem...Pojawiły sie 3 partycje: ''C''-system, ''D''-dysk lokalny, ''E''-dysk lokalny. Na dysku ''C'' są jakieś pliki, nie wiem skąd one się tam w ogóle wzięły, na dysku ''D'' jest system, a miał być na dysku ''C'' a najdziwniejszym zjawiskiem jest pojawienie się partycji ''E'', która ma właśnie format plików (RAW). Partycja ''C'' ma 99,9 MB, partycja ''D'' ma 19 GB (tyle co ustawiałem dla partycji ''C''). W partycji ''E'' niestety nie da się sprawdzić ile zajmuje...W netbooku dysk mam 160GB, więc nie rozumiem co się stało z pozostałym miejscem??? Niżej dołączam screeny tego...

12c9d570d607683am.jpg

c5ae71cf49d13497m.jpg

0b882ae0c40e5116m.jpg

Co muszę zrobić by mieć dwie partycje ''C'' z systemem i "D'' z danymi?

(Veers) #2

Usunąć wszystkie partycje (wraz z serwisową), i założyć ponownie tylko dwie. Najpierw jednak zapoznaj się z dokumentacją laptopa, bowiem może się zdarzyć, że po usunięciu partycji systemowej, nie będziesz już mógł ponownie zainstalować systemu z płyt recovery.

(Bambusik) #3

Czytam tę dokumentację ale nic tutaj takiego nie widzę, albo może nie bardzo wiem gdzie dokładnie to sprawdzić...

(sniper00) #4

nic nie kombinuj, spróbuj zrobić recovery na defaultowych ustawieniach, teoretycznie powinno samo się sformatować, jak nie, to luknij w opcje recovery i postaraj się zrobić tylko Partycję "C", a partycji z obrazem systemu nawet nie tykaj, jeśli nie przygotowałeś zestawu płyt Recovery.

(Bambusik) #5

....ale jak zrobię recovery to Windows 7 znowu będzie sęk w tym,że ja chce XP...Czyli inaczej spytam, czy na tym netbooku nie da się zainstalować XP??

-- Dodane 08.05.2010 (So) 14:37 --

W takim razie spytam w taki sposób....podczas instalacji XP pojawiają mi się, wspomniane przeze mnie partycje a ja chcę dwie a nie trzy, co zrobić?

(sniper00) #6

Musiał byś formatować wszystko i dopiero zrobić instalację systemu, ale zanim to zrobisz, to zrób recovery, znajdź opcję utworzenia płyty recovery (2-3 płyty DVD) na wszelki wypadek, jak być zapragnął powrócić do oryginalnego systemu, sprawdź sobie jakie masz podzespoły, sprawdź czy producent ma stery do XP na swojej stronie i dopiero zaczynaj zabawę z XP, inaczej sobie tylko kłopotów narobisz.

(Bambusik) #7

sniper00 płyty DVD odpadają, bo nie mam napędu...co do Recovery to mam ale nie mogę przywrócić Windowsa 7, tego co byl od dnia zakupu....jestem wykończony, już dałem sobie spokój z tym XP i chciałem powrócić do Windowsa 7 poprzez wcześniej zrobione recovery ale nie da się...

(sniper00) #8

bo najpierw robi się dyski do recovery (można podłączyć napęd zewnętrzny, czasem jest możliwość zrobienia na USB itp), a dopiero potem się grzebie w komputerze, delikatnie mówiąc masz teraz nauczkę. Możesz zamówić u producenta oryginalny dysk recovery i zainstalować go z napędu zewnętrznego jeśli nie masz DVD w kompie...

(Bambusik) #9

Nadal mnie nie rozumiesz, wspomniałem wcześniej, że zrobiłem już w pierwszy dzień i mam te recovery na pendrive,ale jak chciałem przywrócić to się nie udało...;/nie wiem dlaczego. Na tym pendrive zgrałem też SamsungSoftware i SamsungRecovery, nic już z tego nie rozumiem....

(Veers) #10

Wywaliłeś partycję serwisową - ot i cała zagadka.

(sniper00) #11

Jaki to pendrive? Bo full recovery z win & to pewnie parę giga zajmuje, jak nie, to pewnie masz tylko program do odpalania recovery z ukrytej partycji, jak grzebałeś i zdupczyłeś, to pozostaje to co pisałem powyżej: napęd zewnętrzny + płyty recovery od producenta lapka.