Nieczytelny lub uszkodzony dysk

Witam!

Kilka dni temu nagrywałam na płytkę dvd i wystąpił błąd podczas nagrywania.Odpaliłam płytkę na którą nagrywałam i wszystko było ok,tzn. jeden film się odpalił,reszta nie.Teraz napęd nie czyta mi płytek.Wyskakuje komunikat, że dysk jest uszkodzony lub nieczytelny.Nawet nowe czyste płytki wkładam i ten sam problem;/ Czy to możliwe że napęd się uszkodził?

Uruchom regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Włącz komputer na nowo

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz kompa i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa … Driver.php

Sprawdź kable, wgraj jeszcze firmware.

W kontrolerach IDE mam tylko coś takiego:NVIDIA NForce 2 SPP/IGP ATA Controller. I to mam odinstalowac?To chyba nie to?

W dniu 14.05.2008 , o godzinie 22:02 został dopisany post przez kwitek27

Klucze UpperFilters i LowerFilters już usunęłam ale nie pomogło.

Najpierw, czy uruchomiłeś ponownie komputer po edycji rejestru?

Do czego podpięty jest napęd? Czy jest to nagrywarka na SATA, czy ATA?

Uruchomiłam ponownie komputer,ale czy to jest na SATA czy ATA,kurde nie pamiętam.Jak mogę to sprawdzić?Muszę zajrzeć do środka?

ATA = podpięty szeroką taśmą

SATA = podpięty wąską taśmą

No raczej ATA,to nie mój komp dlatego nie jestem pewna,ale wejścia SATA chyba nie mam w ogóle.

No to szukaj podstawowy i pomocniczy kanał IDE

No raczej masz z laiczką do czynienia więc poproszę o instrukcję po polsku:)Jak mam szukać tych kanałów?

Start | Uruchom i wpisz compmgmt.msc /s

Tam Menadżer Urządzeń i po prawej stronie rozwijasz: Kontrolery IDE ATA/ATAPI

W środku powinny być podane podstawowe i pomocnicze kanały IDE

Może jest coś z nimi nie tak, więc z menu wybierz widok | Pokaż ukryte urządzenia.

Ale ja wiem jak znaleźć kontrolery IDE,jak już wcześniej pisałam,gdy je rozwijam,pokazuje mi się tylko:NVIDIA NForce 2 SPP/IGP ATA Controller.Nie wiem o co chodzi z tymi kanałami podstawowymi i pomocniczymi,które to są i co mam z nimi zrobić?

W dniu 14.05.2008 , o godzinie 23:17 został dopisany post przez kwitek27

Zaznaczyłam “pokaż ukryte urządzenia” i nic się nie zmieniło.

Wykonaj to:

Przeinstaluj ASPI (było wcześniej)

Sprawdź kable, wgraj jeszcze firmware.

W zasadzie usuwanie kontrolera w Twoim przypadku raczej nic nie da, gdyby nic nie widział (napędu) to tak, a tu możesz Sobie odpuścić.

Musisz się jednak przygotować na wymianę napędu :frowning: