Niedziałający Asrock P4i4PE

(Kacperlis) #1

Jakieś 2 tygodnie temu pożyczyłem od kumpla płytę z tematu. Na pycie Celeron 2400 wszystko fajnie, postawiłem windowsa. I zaczęła się zabawa - z 2.4GHz na 3.2 - żadnych problemów, ale... płyte musiałem oddać. Dziś mam ją znowu i... nioe wstaje. Jestem pewny, że prawidłowo podpiąłem zasilanie i grafikę. Po prostu wszystko chodzi, ale nie ma obrazu. Hmm... moze proc poszedł. Wkładam tam swojego Celerona 2000 (ta sama rodzina) - to samo. Wtedy miałem to samo jak podpiąłem źle dysk, teraz wcale nie wstaje. Na dodatek - płyta startuje SAMA. Nie naciskam Power, tylko podłączam zasilanie i już odpala. Wkładam go do swojego - poszedł jeden z zatrzasków od ramki, ale komp odpala, ładowanie Windows - git, chcę odpalić GG - zasilacz dostaje chyba z 20k obrotów na minutę, wystraszony odłączam kompa od sieci. Wkładam Celka 2000 i spokój, tylko na chwilę. Aktualnie coś się dziwnie uspokoiło.

Pytanie: co może być z tą płytą? Dodam, że grafa, proc 100% sprawne, RAM też, baterię resetowałem i nic.

(Dimatheus) #2

Hej,

Brak obrazu może być efektem:

:arrow: uszkodzonej bądź źle zmontowanej pamięci RAM - najlepiej moduły sprawdzić na innym komputerze przy pomocy MemTest'a lub Windows Memory Diagnostic Tool,

:arrow: uszkodzonej bądź źle zmontowanej karty graficzne, albo braku podłączenia do niej dodatkowego zasilania, gdy te jest niezbędne - koniecznie sprawdź zasilanie i przetestuj kartę na innym sprzęcie,

:arrow: nieprawidłowego działania zasilacza bądź uszkodzenia jednej z linii zasilania - najlepiej podłączyć inny zasilacz,

:arrow: uszkodzonej płyty głównej - przede wszystkim mostka północnego odpowiedzialnego za komunikację - tutaj ciężko przeprowadzić testy bez odpowiedniego oprogramowania.

:arrow: Czy do płyty podpięty jest systemowy głośniczek??

:arrow: Czy w czasie włączania komputera słychać jakieś piknięcia??

Sprawdź, czy w miejscu podłączenia do płyty głównej przycisku zasilania nie stykają się przewody.

Być może uszkodzony zasilacz. Masz możliwość posprawdzać napięcia miernikiem cyfrowym??

Co najwyżej ustawienia BIOS'u. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kacperlis) #3

Nie, mam komputer Hd D530, i podłączam samą płytę, cłą resztę z tego D530, wszystko działa, głośnika nie podłączałem. Dziwne jest to, że od razu po podłączeniu zasilania odpala się ta płyta. Najprawdopodobniej walnięta jest płyta, a szkoda bo jest idealna do OC.

(Dimatheus) #4

Hej,

Warto by było podłączyć. Przynajmniej być może byś się dowiedział, co mniej więcej boli tę płytę na podstawie komunikatów dźwiękowych BIOS'a.

Tak jak pisałem - sprawdź, czy w miejscu podłączenia do płyty głównej przycisku zasilania nie stykają się przewody. To samo należałoby sprawdzić w przypadku podłączenia zasilania linią MPC (Main Power Connector) - tą 20 lub 24 pinową. To w niej znajduje się linia, która uruchamia wszystkie linie w zasilaczu.

Sprawdź, czy kondensatory obecne w okolicach procesora nie są u góry wybrzuszone.

Pozdrawiam,

Dimatheus