Niedziałający internet: Thompson ST-510 + router WRT54GS

Witam,

Mój znajomy posiada modem ADSL Thompson ST-510 podłączony przez port ethernet, do którego dokupił router WRT54GS. Dodam, że nie musi wprowadzać loginu i hasła aby się podłączyć do internetu. Sygnał sieci bezprzewodowej jest, mogę się podłączyć do niej ale internetu jak nie ma tak niema. Podobnie z kablami. Czy zablokowanie DHCP pomoże? Czy jest wymagany router ADSL do tego modelu modemu?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Jak podłącza modem do routera, przez gniazdo WAN czy przez jedno z gniazd LAN?

Modem podłącza pod gniazdo WAN a router do laptopa to już pod LAN. Bez routera modem jest podłączony do portu Ethernet. No i jego operator jest w sieci LLU (AOL bodajże)

Po podłączeniu do routera otrzymujesz adres IP?. Na routerze włączone jest DHCP?

DHCP było włączone ale adresu IP to już nie wysmażyło. Przy wyłączonym DHCP też nie działało. Próbowałem ping w “Diagnostics” na Linksys ale bez rezultatu. Router oczywiście działa bo testowałem go u siebie (internet przez kablówkę). Pamiętam że w XP po kliknięciu na szczegóły połączenia jakieś IP plus parę innych rzeczy było widocznych. Tylko nie pamiętam czy to dotyczyło bezprzewodowego połączenia czy kablami.

Piszę to wszystko z pamięci bo byłem u niego tylko raz, tak w ogóle. Plus jestem trochę czasowo ograniczony.

A masz w windows dobrze ustawione połączenie, żeby automatycznie wykrywało IP, DNS, i bramę?

Jeszcze może być kwestia że łączysz kompa z routerem kablem krosowanym zamiast zwykłym, w takim przypadku windows nie będzie widział połączenia sieciowego.

Wszystkie nowe karty sieciowe bez problemu poradzą sobie z krosem jak i prostą skrętką. Problem może leżeć w zakładce właściwości konkretnego połączenia/ ustaw na automatyczne pobieranie z dhcp. Wklej co wyrzuca Ci komenda ipconfig/all.

Niestety kolego mylisz się. To router może co najwyżej wykryć że został użyty kabel krosowany ale nie liczyłbym na to.

Przecież napisałem dokładnie to samo…

Z tym się jak najbardziej zgadzam.

Hej,

Jeśli się nie mylę, to wspomniany Thompson ma możliwość ustawienia jego działania w trybie bramy, więc można właśnie takie ustawienie wybrać, by zewnętrzny adres IP był nadawany routerowi. W przypadku routera ustawiasz, by IP było przydzielane dynamicznie i włączasz DHCP. Możliwe jest także podłączenie odwrotne - czyli Thompson w ustawieniach domyślnych, a Linksys zdefiniowany jako Access Point - wtedy adresy IP powinien przydzielać Thompson (posiada wbudowany serwer DHCP), a połączenia realizować Linksys. W obu przypadkach połączenia powinny działać. Jeśli chodzi natomiast o połączenia, to w pierwszym przypadku w Linksys’ie podpinamy kabel do portu WAN, w drugim bez znaczenia - może być WAN lub LAN.

Oj, przychylałbym się do wersji bart’a. Nowsze karty i router’y obsługują dwa rodzaje połączeń. I na dobrą sprawę wystarczy, by jedno z urządzeń poprawnie rozpoznało zastosowany przewód.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Może w teorii bo w praktyce jest inaczej.

Wiem co mówię bo sam mam takie które połączone krosowanym kablem nie działają (dopiero jak połączyłem dwie krosówki przez złączkę zadziałało).

Testowałem to z moim routerem (ma ok pół roku) i pc z kartą zintegrowaną na płycie (ok roku) oraz z tym samym routerem i laptopem znajomego (max 2 lata) - jeśli by było tak jak piszecie to by znaczyło że “nowsze” oznacza wyprodukowane nie dawniej jak pół roku temu…

Hej,

Wszystko zależy widocznie od konkretnego sprzętu. W mnie 3 letni Switch oraz Print Server z wbudowanym 4 portowym switchem działają zarówno w przypadku kabli prostych i crossowych. To samo tyczy się dwóch Acer’ków - jednego prawie 4 letniego, drugiego niespełna 1,5-rocznego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus , no właśnie, czyli typowe “teoretycznie powinno być ale bywa różnie”…

Ja też posiadam mnóstwo nowszego i starszego sprzętu i nie trafiłem jeszcze na problem spowodowany zastosowaniem prostego kabla zamiast krosowanego i na odwrót. Kończąc offtop używajmy standardów a wszystko będzie działało lepiej.

Przepraszam z ciszę chwilową. Co ja widzę po kilku dniach? Przerodziło się to wszystko w teoretyczne mordobicie.

Będę atakował ten router jeszcze raz w ten weekend. Zobaczę z tym DHCP i mostkowaniem, plus jeszcze doczytałem kilka rzeczy i czekam na odpowiedź z Linksys.

Dzięki za wszystkie posty.

Hej,

Może bez przesady z tym mordobiciem. To po prostu wymiana poglądów i doświadczeń - oczywiście z zachowaniem zasad uprzejmości i dobrego smaku. :smiley:

Powodzenia. Oczywiście daj znać, gdy coś się ruszy, albo gdy wyczerpiesz pomysły.

Z doświadczenia wiem, że na nią możesz sobie troszkę poczekać. #-o

Pozdrawiam,

Dimatheus

Z tym mordobiciem to tylko żeby zabawniej było :smiley:

Router ruszył w końcu. Tylko że lekkim starociem z wbudowanym routerem i marki Buffalo Wireless-G ADSL2+WBMR-G54. Wyrwałem go za parę groszy ze sklepu z używanym sprzętem. No i oczywiście zadzwoniłem do ISP i poprosiłem (nie)grzecznie o login i pasło eee znaczy się hasło. Później jeszcze tylko było ustawić PPPoA VC-Mux i VPI. I voila :slight_smile:

Tak na marginesie to obsługa techniczna popisała się znajomością tematu, więc przy okazji dowiedziałem się co nie co.

Wielkie dzięki w każdym bądź razie za chęci i pomoc.

Hej,

Zawsze jest to jakiś sposób - najważniejsze, by był skuteczny. :slight_smile:

I jeszcze VCI. :stuck_out_tongue:

Nic tylko się cieszyć. W większości suport’ów dostawców internetu ciężko spotkać się z kimś, kto ma pojęcie o tym, co mówi. W TP’sie i Netii niestety poziomem obsługi technicznej nie grzeszą…

Nie ma sprawy. :slight_smile: Polecamy się na przyszłość. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus