Nieinstalujący się sterownik do chipseta - ASUS M3A

Witam ,

Kupiłem nowy dysk Samsunga, ponieważ stary Seagate pochodzi z czarnej serii i powoli zaczyna się sypać. Zainstalowałem na nim system i mam wielki problem z instalacją sterownika do chipsetu. Próbowałem zainstalować go z płyty CD dodanej do płyty głównej. Instalator od razu napisał że " Installation failed" . Później ściągnąłem sterownik z oficjalnej strony asusa. Skończyło się dokładnie tak samo. I tak do teraz nie mam zainstalowanego chipsetu płyty głównej i nie mam pojęcia jak go zainstalować. Dodam, że gdy pierwszy raz instalowałem ten sam system na dokładnie tym samym sprzęcie, było to 3 lata temu to nie było najmniejszych problemów z instalacją chipsetu. Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś ma jakiś pomysł ?

Moja konfiguracja:

Płyta główna: ASUS M3A

Procesor : AMD Phenom 8650 x3

Ram: 2x 2GB OCZ REAPER 1066

Dysk: Samsung HD103SJ 1TB + Seagate ST3500320AS 500 GB

Karta Graficzna: Sapphire Radeon 4870 512 MB

System: Vista home basic 64-bit

Pokaż obrazek lub opisz co widać w oknie Menadżera Urządzeń. Czy są pozycje (i jakie) z pytajnikami lub wykrzyknikami?

W menedżerze wygląda to obecnie tak:

[58c89cea4c139ab8m.jpg]](http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58c89cea4c139ab8)

A na starym dysku , gdzie wszystko jest dobrze wgrane wyglądało to tak:

1dbec55b401178f8m.jpg

Dodam jeszcze, że po włożeniu CD dodanego do płyty głównej powinny pokazać mi się wszystkie sterowniki do zainstalowania, a tymczasem pokazał mi się tylko sterownik do sieciówki. Wszedłem zatem do biosa i włączyłem jeszcze zintegrowaną kartę dźwiękową i gdy później włożyłem CD to pokazał mi się dodatkowo sterownik do dźwiękówki. A więc dla mnie morał z tego taki, że płyta główna jakby nie widzi chipsetu. W biosie jest wszystko na domyślnych więc powinno być OK. Ale dodam jeszcze, że kilka dni temu komputer był w serwisie. Czy możliwe, że tam poprzestawiali mi jakieś zworki na płycie głównej albo coś źle podłączyli i dlatego teraz nie chce się ten chipset instalować ?

Pozdrawiam

Moim zdaniem, wszystko jest w porządku! Dowodzi tego obrazek z Menadżera Urzadzeń. Nie trzeba niczego instalować, ponieważ komputer ma już zainstalowane wszystkie sterowniki. Być może system Ci sam zainstalował co trzeba. Niczego nie szukaj i baw się z powodzeniem!

No ale nie daje mi spokoju ta myśl. System zainstalował jakieś domyślne sterowniki, które na pewno nie obsługują tak dobrze i wydajnie sprzętu jak sterowniki od producenta płyty głównej. Nie mam nawet zainstalowanego kontrolera SATA , czyli pewnie dyski też działają na pół gwizdka :frowning:

To nie prawda! System instaluje zupełnie poprawne sterowniki pochodzące z firm-producentów poszczególnych podzespołów. Nic Ci tu nie działa na “pół gwizdka”. Bywa, że te “domyślne”, jak je nazwałeś, sterowniki działają sprawniej od nowszych, aktualizowanych, o czym nie raz się przekonałem.

Dodatkowo pobierz wszystkie , również opcjonalne ( sprzętowe , jeśli będą!) aktualizacje sterowników z witryny Windows Update i będzie OK.

Dodane 03.09.2011 (So) 14:16

Oczywiście, nie wykluczone, że istnieją nowsze wersje sterowników do Twojego sprzętu (jeśli je sobie życzysz), no ale dobrze byłoby tu posłużyć się odpowiednim programem do wyszukania i aktualizacji, np. Slim Drivers : http://www.dobreprogramy.pl/SlimDrivers … 25819.html

Oczywiście , ściągam wszystkie update’y. Ale interesuje mnie sama przyczyna tego. 3 lata temu instalowałem dokładnie tą samą płytę główną , z tej samej CD , na dokładnie tym samym systemie. I wtedy było wszystko OK a teraz za cholerę nie chce się zainstalować.

…miałeś prawdopodobnie czynne połączenie z internetem w trakcie instalacji systemu i system samoczynnie, pod koniec instalacji, pobrał najnowszą ( nowszą, niż masz na płycie CD ) wersję sterowników z zasobów Microsoft’u, co dla Visty i Windowsa 7 jest domyślne.

Nie usiłuj instalować niczego z płyt, jeśli system tego odmawia.

Niestety Nie. Właśnie też tak myślałem, dlatego przeinstalowałem system jeszcze raz. Tym razem bez podłączonego internetu. I skończyło się dokładnie tak samo.

Dodane 03.09.2011 (So) 19:36

Zrobiłem jeszcze jeden ważny test. Uruchomiłem stary dysk i spróbowałem zainstalować sterowniki do chipsetu. Mimo że są zainstalowane, instalacja powinna i tak przebiec bez problemu. A tu ten sam komunikat “Installation Failed”. Przypomnialem sobie, że gdy pierwszy raz instalowałem system to robiłem to na biosie 1001. A teraz mam biosa 1005. Czyli wychodzi na to, że ten bios coś zmienia i że na tym biosie do chipsetu potrzebne są inne sterowniki - takie który windows domyślnie instaluje. Czy jest to w ogóle możliwe ?

Pozdrawiam

kbkak23 , nazwij temat konkretnie, bez z zbędnych problemów w tytule. Zapoznaj się zasadami zakładania tematów na forum.

Na stronie producenta nie ma sterowników do chipsetu dla Visty, więc nie bardzo wiem co chcesz instalować.

Przy okazji, BIOS w wersji 1105 jest oznaczony jako Beta, może warto zaktualizować go do najnowszej wersji (1206).

Na stronie są sterowniki do visty 32 i 64 bit.

e01e89e5d9717d71m.jpg

Mam też sterowniki do Visty na płycie CD dodanej do płyty głównej. I nie ma co tu tłumaczyć, ponieważ gdy instalowałem pierwszy raz system to wszystko się instalowało bez problemu. A co do biosu to miałem już najnowszy 1206 , ale zrobiłem downgrade do 1105, ponieważ wszyscy użytkownicy piszą, że jest on zdecydowanie najlepszy. A więc jedyną rzeczą, która się zmieniła od czasu pierwszej instalacji systemu jest wersja biosa, a tak to wszystko jest to samo. A więc to musi powodować te moje problemy. Ale nie będę robił downgrade do wersji biosa którą miałem fabrycznie, bo pamiętam że na tamtym biosie są problemy z ładowaniem się systemu.

Pozdrawiam

To są sterowniki do kontrolera RAID/AHCI, a nie chipsetu.

Do chipsetu dostępne są np. pod XP:

clipboard02ru.jpg

Tak , masz rację, w każdym razie to o czym ja mówię jest w zakładce chipset i nie chce się zainstalować a poprzednio się instalowało. Proszę tylko, żeby ktoś odniósł się do mojej tezy o tym czy możliwe jest to, że nowszy bios powoduje to, że sterowniki ze strony nie pasują, a pasują takie, które są automatycznie instalowane przez Windows. Bo jak dla mnie to jedyna możliwość. Ale być może ktoś kto się zna lepiej na sprzęcie temu zaprzeczy.

Z tego co widzę, Twoje dyski i tak pracują w trybie IDE, więc to i tak bez znaczenia. Możesz przestawić w BIOSie na AHCI i wtedy spróbować zainstalować “upragnione” sterowniki :wink:

Zanim zmienisz tryb IDE na AHCI, konieczna jest drobna edycja rejestru:

http://centrumwindows.net/porady/wlacza … mu-windows

Sprawdzałem u siebie, działa.

Dodam, że mam sporo nowszą płytę, a ASUS nie udostępnia do niej sterowników kontrolera RAID/AHCI (od Visty zapewne nie jest to już konieczne). Gdy mój dysk pracuje w trybie IDE, mam dokładnie tak samo jak u Ciebie na screenie:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … ea4c139ab8

Natomiast gdy przestawię na AHCI:

clipboard0222.jpg

Dzięki za dużo wyjaśniającą odpowiedź ale podtrzymuję prośbę z poprzedniego postu :

W zasadzie Twój przykład jeszcze umacnia mnie w tej mojej tezie. ASUS do starych płyt głównych dostarczał sterowniki kontrolera RAID/AHACI , a w nowszych płytach ( i w starszych płytach z nowszym biosem ) jest już to nie potrzebne, ponieważ instaluje je automatycznie Windows :slight_smile: