Nieistniejacy katalog WINE

Mój problem dotyczy programu Wine i systemu Linux (Xubuntu 8.04). Otóż nie mam zielonego pojęcia gdzie podział się katalog, do którego Wine wrzuca wszystkie instalowane programy (home/nazwa_usera/.wine/drive_c). Kiedy staram się go otworzyć (Applications -> Wine -> Przeglądaj napęd C:) wyskakuje błąd:

Wejść tam ręcznie też się nie da, bo taki folder jak “.wine” nie istnieje.

Pewnie jest to wina kropki w nazwie folderu. Czy da się w takim razie zmienić ustawienia Wine, aby wrzucał programy do innego katalogu? W konfiguracji nie widziałem takiej opcji. Może da się to zrobić jakoś ręcznie?

Skoro katalog .wine w ogóle nie istnieje, to niech wine go sobie wygeneruje: winecfg (bodajże).

No ale właśnie chodzi o to jak ma go sobie wygenerować?

W konfiguracji Wine (“winecfg” w terminalu) nie da się nic z tym zrobić.

Taki katalog nadal po prostu nie istnieje…

Edit:

Hmm… Ciekawostka. W zakładce “aplikacje” (w konfiguracji Wine) klikając “Dodaj aplikację” wyskakuje okno (ba… naturalnie :))

Moment… Pokaż mi wynik z tego:

$ ls -la $HOME | grep -i wine
drwxr-xr-x 4 luk luk 4096 2008-08-12 14:05 .wine

“luk” to moje konto. Nie znam się za dobrze na uprawnieniach… Na początku jest “d rwx r”, czyli wychodzi, że chyba mogę odczytywać, zapisywać i wykonywać. Ale co znaczy to “d” na początku i “r” na końcu?

Katalog WINE istnieje - masz go w $HOME/.wine (czyli ~/.wine oraz /home/luk/.wine). Dlatego masz możliwość “ręcznego” wejścia do niego.

Faktycznie… Coś niesamowicie dziwnego. Jeśli chciałbym wejść normalnie (kliknąć na odpowiedni folder) to nie mogę, bo folder “.wine” nie istnieje. Jeśli ręcznie podam ścieżkę, to wchodzę bez problemu. Idiotyzm po prostu… Nie ma jakiegoś sposobu, żeby ten porąbany katalog zrobił się widoczny? Teraz pytam już z ciekawości.

Za pomocą czego próbujesz do niego wejść?

Dokładnie to za pomocą “Menadżera plików Thunar” (prawie jak explorer w winshicie). Naciskam ctrl + l i podaję ścieżkę (można też oczywiście na górze wybrać “przejdź”, a potem “otwórz położenie”). Wtedy wchodzę bez problemu, ale jeśli chciałbym tam wejść klikając po kolej na foldery to nie mogę, bo katalogu “.wine” nie widać (jest ukryty czy jak?).

Katalogi, których nazwa zaczyna się znakiem kropki są właśnie “ukryte” tzn. większość menedżerów plików ich nie pokazuje. Np. polecenie ls nie pokazuje ukrytych plików, żeby ls je uwzględniało trzeba dodać parametr “a” (ls -a).

Ooo… Właśnie widzę. Nie sądziłem, że tyle rzeczy tam siedzi…

Naprawdę wielkie dzięki :). Znalazłem katalog “.wine” i wiem już, że foldery zaczynające się od kropki są niewidoczne. Przy czym nauczyłem się paru komend. :smiley:

Jeszcze małe sprostowanie - pliki których nazwa zaczyna się od kropki są ukryte, wszak wszystko jest plikiem. No i oczywiście Thunar może pokazać ukryte pliki, sam go nie używam ale pod menu Widok powinna być opcja pokazania ukrytych plików, spróbuj Ctrl+H - w nautilusie pokazuje ukryte pliki, być może w Thunarze też.