Niemożliwy OC przez płytę?


(Mateusz Golebiowski) #1

Witam:

Posiadam płytę główną taką jaka jest w podpisie i powiem szczerzę że mam jej dość.

Jak na tej Francy jak chcę zrobić jakiekolwiek OC ( mój rekord był 3143) i chodziło to stabilnie w grach jak i system to za kazdym razem kiedy włączałem kompa to nie wstawał. Mogę zrozumieć że to za dużo ale mam nawet problemy z podręceniem procka do 2,6 :roll: i strasznie mnie to wkurza i nie wiem co mam zrobić bo nie chcę bóg wie jak mocno go podkręcić jedynie do wiedzmina gdzie planuję kupić we wrześniu. Już chyba robiłem wszystko zwiększałem napięcie na ramie , procku , zmniejszałem ramy na 667 , dawałem mniejszy htt. wczoraj podręcić mi się udało na 2640 mhz zmniejszając htt na 800 , ramy na 667 i zwiększając napięcie na ramach. ale i tak ta franca nie potrafi przyjąć tych ustawien mimo grania godzinami w demo wiedzmina, far cry itd . Możecie mi coś poradzić jak go podręcić chociaż do tych 2,6 -2,7 ??


(JNJN) #2

OTy kosmos.JNJN


(Mateusz Golebiowski) #3

oczywiście ale jeżeli komp po OC wstaje i działa stabilnie przez te parę godzin (grając , testujac orthosem itd ) to chyba mam pewność że wszystko będzie działać prawidłowo.

I tak jest tylko że płyta prawie za każdym razem wraca do ustawień bezpiecznych i dając warning że mój Cpu został podkręcony.


(efazeti) #4

nie bardzo potrafię Cię zrozumieć, ale spróbuj wymienić bateryjkę od BIOSu (być może przez nią nie trzyma ustawień)


(Mateusz Golebiowski) #5

Przepraszam że źle wyjaśniam mój problem spróbuję jeszcze raz. Chodzi mi o to że przy jakimkolwiek OC czy podniosę taktowanie procka o 100mhz czy 200 . Bios niezapisuje ustawień objawia się to tym że podczas Normalnej pracy w systemie windows jest wszystko wporządku. dopiero przy restarcie systemu czy próbie włączenia go komp nie wstaje tylko jest czarny ekran i tylko reset pomaga ale wtedy bios wraca do ustawień bezpiecznych i to mnie denerwuje. I ostatnio zauważyłem że systemowy zegar pokazuję złą godzinę i jakiekolwiek próby przywrócenia dobrej godziny kończą się fiaskiem ponieważ jak wyłączę kompa na np 3 godziny i spowrotem włączę to znowu pokazuje złą godzinę.

Przeczytałem o tym problemie i powiedzieli mi że to może być bateria ( tak jak ty uważasz) i teraz mam pytanie czy taka bateria jest droga ??


(Michal Kolatek) #6

Jak gubi godzinę to powinien i datę. Bateria koszt poniżej 10 zł, jak by się szybko rozładowała to znaczy że masz uszkodzoną płytę, takie baterie powinny trzymać kilka lat, ma starożytnej Soyo 6KBE pod P2 u mnie trzyma do dziś.


(Mateusz Golebiowski) #7

no właśnie i mnie to dziwi żeby ta bateria padła tak szybko ( płyta kupowana w styczniu ) a jeżeli by nawet nie gubił daty czy to nadal by była wina baterii ?


(efazeti) #8

ale nie wiesz jak długo bateria była w płycie zanim Ty ją kupiłeś

kup jutro nową baterię (cena ok. 4zł na bazarku :P) to się przekonasz czy to jej wina


(Mateusz Golebiowski) #9

Dobra zmieniłem baterię na nową i jedynie co sie poprawiło to podawana prawidłowa godzina :stuck_out_tongue: a tak z OC to dupa ale cóż chyba póki co to nie ma sensu przy tej karcie graficznej co posiadam i tak wykorzystana jest w 100 % ale wielkie dzieki za pomoc pewnie pomyślę nad zmianą procka i grafiki na święta.


(Michal Kolatek) #10

Podkręcasz nagle co np 20-30 na szynę? Jak tak to próbuj ma małych ilościach np do 5, mi płyta czasami po 10 mhz na szynę nie wstawała lub wchodziła w safe mode.