Niemożliwy OC przez płytę?

Witam:

Posiadam płytę główną taką jaka jest w podpisie i powiem szczerzę że mam jej dość.

Jak na tej Francy jak chcę zrobić jakiekolwiek OC ( mój rekord był 3143) i chodziło to stabilnie w grach jak i system to za kazdym razem kiedy włączałem kompa to nie wstawał. Mogę zrozumieć że to za dużo ale mam nawet problemy z podręceniem procka do 2,6 :roll: i strasznie mnie to wkurza i nie wiem co mam zrobić bo nie chcę bóg wie jak mocno go podkręcić jedynie do wiedzmina gdzie planuję kupić we wrześniu. Już chyba robiłem wszystko zwiększałem napięcie na ramie , procku , zmniejszałem ramy na 667 , dawałem mniejszy htt. wczoraj podręcić mi się udało na 2640 mhz zmniejszając htt na 800 , ramy na 667 i zwiększając napięcie na ramach. ale i tak ta franca nie potrafi przyjąć tych ustawien mimo grania godzinami w demo wiedzmina, far cry itd . Możecie mi coś poradzić jak go podręcić chociaż do tych 2,6 -2,7 ??

OTy kosmos.JNJN

oczywiście ale jeżeli komp po OC wstaje i działa stabilnie przez te parę godzin (grając , testujac orthosem itd ) to chyba mam pewność że wszystko będzie działać prawidłowo.

I tak jest tylko że płyta prawie za każdym razem wraca do ustawień bezpiecznych i dając warning że mój Cpu został podkręcony.

nie bardzo potrafię Cię zrozumieć, ale spróbuj wymienić bateryjkę od BIOSu (być może przez nią nie trzyma ustawień)

Przepraszam że źle wyjaśniam mój problem spróbuję jeszcze raz. Chodzi mi o to że przy jakimkolwiek OC czy podniosę taktowanie procka o 100mhz czy 200 . Bios niezapisuje ustawień objawia się to tym że podczas Normalnej pracy w systemie windows jest wszystko wporządku. dopiero przy restarcie systemu czy próbie włączenia go komp nie wstaje tylko jest czarny ekran i tylko reset pomaga ale wtedy bios wraca do ustawień bezpiecznych i to mnie denerwuje. I ostatnio zauważyłem że systemowy zegar pokazuję złą godzinę i jakiekolwiek próby przywrócenia dobrej godziny kończą się fiaskiem ponieważ jak wyłączę kompa na np 3 godziny i spowrotem włączę to znowu pokazuje złą godzinę.

Przeczytałem o tym problemie i powiedzieli mi że to może być bateria ( tak jak ty uważasz) i teraz mam pytanie czy taka bateria jest droga ??

Jak gubi godzinę to powinien i datę. Bateria koszt poniżej 10 zł, jak by się szybko rozładowała to znaczy że masz uszkodzoną płytę, takie baterie powinny trzymać kilka lat, ma starożytnej Soyo 6KBE pod P2 u mnie trzyma do dziś.

no właśnie i mnie to dziwi żeby ta bateria padła tak szybko ( płyta kupowana w styczniu ) a jeżeli by nawet nie gubił daty czy to nadal by była wina baterii ?

ale nie wiesz jak długo bateria była w płycie zanim Ty ją kupiłeś

kup jutro nową baterię (cena ok. 4zł na bazarku :P) to się przekonasz czy to jej wina

Dobra zmieniłem baterię na nową i jedynie co sie poprawiło to podawana prawidłowa godzina :stuck_out_tongue: a tak z OC to ■■■■ ale cóż chyba póki co to nie ma sensu przy tej karcie graficznej co posiadam i tak wykorzystana jest w 100 % ale wielkie dzieki za pomoc pewnie pomyślę nad zmianą procka i grafiki na święta.

Podkręcasz nagle co np 20-30 na szynę? Jak tak to próbuj ma małych ilościach np do 5, mi płyta czasami po 10 mhz na szynę nie wstawała lub wchodziła w safe mode.