Niemożność uruchomienia Windowsa

Witam!

Wczoraj normalnie zamknąłem Windowsa (XP Home), ostatnio nic nie instalowałem, nic nie mieszałem w systemie itp., a dzisiaj klikam przycisk na obudowie (ten największy), włącza się komputer, BIOS sprawdza konfigurację itp., już ma się uruchamiać system, i… komputer się resetuje, komputer się resetuje, komputer się resetuje, i tak dalej, a system się nie uruchamia… (Teraz piszę z drugiego komputera).

Macie jakieś porady “co i jak” zrobić, żeby system działał?? Tylko najlepiej bez formatu??

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :smiley:

(Jak mam coś podać, to piszcie).

Spróbuj poruszać kablem łączącym dysk z płytą lub wypnij i ponownie wepnij.Ja kiedyś miałem podobny problem i podziałało.Jeszcze jedno przyszło mi do głowy, że może coś jest nie tak z chłodzeniem proca.Jak temperatura proca jest za wysoka to bios wszystko wyłączy.Może te w skazówki pomogą-spróbuj

Wszystkie, podane niżej moje punkty rób w trybie awaryjnym.

1. Pojawia się BSOD? Jeśli tak, tutaj masz napisane jak odczytywać Bluescreeny. Podaj nam winowajcę.

2. Z Dodaj/Usuń programy usuń sterowniki od karty graficznej, potem użyj Driver Cleanera. Potem zainstaluj nowe sterowniki.

3. Przypomnij sobie, czy naprawdę nic nie instalowałeś, bądź czy ktoś inny nic nie instalował :slight_smile:

Powodzenia :slight_smile:

@perkoz

Przypomniało mi się, że mam tzw. Płytę serwisową na bazie oryginalnego systemu Vista PE z zestawem najpotrzebniejszych programów do kopiowania i odzyskiwania danych.

Wchodzę w explorer plików na tej płycie (CubicExplorer) i mogę się normalne dostać do dysku C: i D: i kopiować z nich/na nie dane. :wink: Ale dzięki za chęci.

@loltoFFik

  1. Klikam przycisk na obudowie, komputer się zaczyna włączać.

  2. BIOS uruchamia komputer (płyta główna GIGABYTE, charakterystyczny obrazek)

  3. Pojawia się takie coś, że “białe litery na czarnym tle”, wykaz dysków, portów USB itp.

  4. Tutaj ma się wrażenie, że system się zaraz uruchomi, ale nadal są “białe litery na czarnym tle”, a nie logo ładowania systemu

  5. I nagle restart, punkty 2., 3., i 4. mogą powtarzać się w nieskończoność. :x

Więc raczej nie dostanę się do trybu awaryjnego ani nie usunę sterowników od karty graficznej… :lol: Również dzięki za chęci.

Pozdrawiam i czekam na kolejne sugestie… :smiley:

A masz możliwość odczytania/zrobienia zdjęcia co pisze na tym czarnym tle?

Wejdź do BIOSu i kliknij przycisk odpowiedzialny za “load default options”, czy coś w tym rodzaju. Powinno się w BIOSie wszystko ustawić na standardowo.

Wsadź ją, w BIOSie ustaw bootowanie z płyty. Gdy uruchomi się płyta poszukaj opcji naprawianie systemu, repair itp. Powinny Ci się wkopiować z płyty standardowe pliki systemu i podmienić się z obecnymi. Być może któryś jest uszkodzony - nie stracisz danych.

@loltoFFik

Jutro zrobię zdjęcie.

W BIOSie raczej nie lubię mieszać, bo to komputer rodzinny/domowy - coś źle kliknę i później jest straszna draka :stuck_out_tongue:

A co do płyty serwisowej:

Tam są tylko wskazówki do:

i:

, więc raczej systemu nie przywrócę; przywracanie systemu w Windowsie (tym normalnym) wyłączyłem…

Potrzebne pliki/dane poprzegrywałem na płyty, więc raczej niedługo zrobię format…

A może coś z plikiem boot.ini?

Oto jego zawartość:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Może tutaj coś jest nie tak?

Pozdrawiam i do jutra :smiley:

zamiast timeout=30 napisz timeout=0 - po co masz czekać 30 sekund, aż Ci się włączy system, skoro i tak masz jednego Windowsa? :wink:

Tylko teraz pytanie - jak go zmienisz, skoro nie możesz wejść do systemu? Jak jakoś Ci się uda - zrestartuj kompa i sprawdź potem. Dla porównania u mnie to wygląda tak:

[boot loader]

timeout=0

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Jak tak sobie ustawisz, nie ma szans aby coś poszło nie tak.

Ale nie chodzi mi o to. Chodziło mi o naprawę systemu, do tego potrzebujesz tylko płytki z Windowsem XP HE. Nie ma szans, że coś uszkodzisz w BIOSie. Po prostu szukasz opcji w stylu Boot, Boot options lub boot devices. Powinno tam być napisane:

1. FLOPPY [stacja dyskietek]

2. CD/DVD ROM [nazwa twojej nagrywarki]

3. HDD [nazwa dysku]

Nie pamiętam dokładnie jak u Ciebie to będzie wyglądało, ale chodzi o schemat. CD/DVD Rom musisz przenieść na samą górę. Wtedy zrestartuje Ci się komputer i jeśli masz wsadzoną płytę zrobi się z niej rozruch. Dalej, włączy Ci się instalacja Windowsa. Szukasz opcji “Napraw system”. Zacznie się kopiowanie plików ->Restart->Voilà :wink:

BTW: Jakby coś poszło nie tak to wchodzisz do BIOSu i klikasz przycisk odpowiedzialny za “Load default options” i po problemie :slight_smile:

Powodzenia :slight_smile:

Problem rozwiązany!

To nie wina BIOSU, kabla, uszkodzonego pliku itp…

To wina boot.ini !

Ostatnio coś w nim mieszałem!

Rozwiązanie tak banalnie proste, że lepiej się nie przyznawać… :stuck_out_tongue:

Ja miałem:

[…]

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[…]

A powinno być tak:

[…]

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1) ** WINDOWS

[…]

A co do timeout=30 …

Jeśli ma się jeden system, to menu wyboru systemu po prostu się nie pojawia… :slight_smile:

WIELKIE dzięki za pomoc i pozdrawiam. :slight_smile:

No tak. Nie zwróciłem uwagi :? :smiley:

Ciesze się, że chociaż troche pomogłem :slight_smile: