Nienormalne parametry SMART w Seagate Momentus?

witam,

zakupiłam ostatnio nowy dysk do swojego laptopa, świeżutki Seagate Momentus ST980815A i nabrdzo rozumiem, dlaczego parametry SMARTa wykazują takie dziwne wartości, np.

Seek Error Rate 59 2 26 8341 Watch

Hardware ECC Recovered 65 49046957 Normal

pierwsze wartości to current, drugie raw.

jak to odczytać? diagnoza na strona powiązanych z SpeedFanem przy parametrze Seek Error Rate mam komunikat: Warning: Seek Error Rate is below the average limits (60-100).

co oznacza current a co raw?

co jest z tym dyskiem? czy może to być problem z pozycjonowaniem głowicy i powinnam oddać dysk do reklamacji?

czy ten parametr może spowodować, iż nagle dysk mi się wysypie?

proszę o poradę.

dzięki.

Norma - nic się nie martw,problem współpracy programów z oprogramowaniem SMART dysków Seagate.

Jak chcesz użyj narzędzia producenta dysku.

jak zapuściłam seatools z płyty bootowalnej to nie rozpoznał dysku i nie można było zrobić żadnego testu. wywalił mi też komunikat, że może połączenie fizyczne jest złe (???). pociągnęłam więc programikiem ze strony producenckiej i nie znalazł żadnych błędów… ale mam wrażenie, że głowica pozycjonuje się często, nawet jak nic nie robię na komputerze. dziwny taki jakby szczęk… grrr.

znaczy nie powinnam sie niepokoić?

Może defragmentacja,lub ten dysk tak ma, popracuj może po pewnym czasie się uspokoi - jak nie, masz gwarancję.

na defragmentację jest jeszcze stanowczo za wcześnie :wink: ten dysk ma wypracowane zaledwie 28 godzin.

załączam screenshot ze smarta

http://img336.imageshack.us/my.php?imag … 15aoe7.png

(nie wiem jak wkleić obrazek…)

Wszędzie masz OK i tak ma być.

Nie sugeruj się smartem,tylko i wyłącznie narzędzie producenta dysku.

dzięki. zasnę dziś spokojniej… pozdrawiam