Nieprawidłowe bootowanie XP'eka

Witam!

Otóż chciałem sformatować dysk i zainstalować nowego XP Pro.

Zabrałem się do tego jak zwykle(ostrzegam, że mam dziwnego BIOS’a):

–>Włożyłem płytkę z Windowsem do napędu.

–>Uzyłem opcji “Uruchom ponownie”.

–>W ekranie rozruchowym kliknąłem Enter, a by otworzyć takie specyficzne menu

–>Nacisnąłem F12(aby odpalić rozruch z innych urządzeń).

–>Wybrałem CD-rom i Enter.

–>I nic, uruchamia się Win normalnie.

Ale ja się tak szybko nie poddaję, więc postanowiłem zainstalować przez Mój komputer:

–>Płytka w napędzie.

–>Mój komputer

–>Autoodtwarzanie

–>Klucz licencyjny, jakieś opcje.

–>Samoczynny ponowny rozruch komputera.

–>Parę ekranów wyboru.

–>W końcu ekran wyboru partycji.

Chciałem usunąć partycję C:, ale czekał mnie przykry widok:

dsc03833q.th.jpg

(Z tego co wiem z płytą jest wszystko ok, bo już z niej instalowałem Wina, ale mam nowy napęd DVD, bez sterowników, czy to może być to?)

Już nie wiem co robić.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszystkie sprawdzone porady.

Sprawdź inny nośnik z poziomu botowania.

To znaczy?

weź inną płytkę z Windowsem :wink:

Winotam ten BSOD jest nieunikniony bo zapobiega przypadkowej instalacji windowsa na działającym systemie, tzn musisz wiedzieć co robić by zainstalować. Zrób tak:

–>Zresetuj/Włącz pc i wejdź do biosu [standardowo delete naciskasz]

–>Ustaw First Boot na CD, Secondary Boot na dysk twardy HDD0, zapisz zmiany w biosie

–>Włóż płytkę z Windowsem do napędu.

–>Uruchom ponownie system

–>W ekranie rozruchowym kliknij dowolny klawisz aby wejść do instalacji systemu

–>Postępuj zgodnie ze wskazówkami instalatora

–>Nie dawaj szybkiego formatowania tylko “zwykłe/kompletne” dysku

–>Przed wszystkim zgraj potrzebne tobie pliki na pendrive lub płytkę;)

Być może nie chce tobie wystartować instalacja po tym F12:/ dlatego zmień ustawiania w biosie jak podałem;)

Z pozycji Mój komputer nie da się zainstalować systemu a tym bardziej sformatować partycji systemowej. Zrób jak radzi danyll,to jedyna słuszna droga.Wybieranie napędu za pomocą F12 jest dobre,ale przy jednorazowym korzystaniu z płyty,a przy instalacji systemu komputer się restartuje.

@danyll:

Własnie tu jest problem. Mam takiego dziwnego BIOS’a, że najpierw muszę wcisnąć Enter, żeby wyskoczyło menu i tam wybieram, czy uruchamiać dalej komputer, wejść w opcje BIOS’a, czy odpalić system z innego nośnika. Ja wybieram z innego nośnika a potem CD-rom i nic, a w BIOS’ie się tego nie ustawia i właśnie tu tkwi problem.


@Edit:

Pole Wartość

Właściwości BIOS’u

Typ BIOS’u Phoenix

Data BIOS’u systemowego 07/25/03

Data BIOS’u wideo 04/05/12

Producent BIOS’u

Nazwa firmy Phoenix Technologies Ltd.

Informacje o produkcie http://www.phoenix.com/en/products/default.htm

Uaktualnienia BIOS’u http://www.esupport.com/biosagent/index … fererid=40

P.S.

Może muszę uaktualnić BIOS?

Dodane poniedziałek, 27 grudnia 2010, 16:50

To jest mój BIOS :frowning: :

dsc03836x.th.jpg

dsc03837.th.jpg

dsc03839w.th.jpg

dsc03835lc.th.jpg

Przeważnie w każdym biosie jest opcja priorytetów urządzenia podczas rozruchu wystarczy tylko dobrze poszukać.

Możesz jeszcze spróbować odpalić EDU-CD (LINUX).

Jeżeli się uruchomi to znaczy że coś nie tak jest z płytką instalacyjną.

2 sprawa to możesz stworzyć sobie instalacje systemu na pendrivie, bodajże gdzieś na forum było opisane jak w łatwy sposób to zrobić.

Próbowałem zrobić instalację z pendrive’a, ale jego też nie wykrywa. Czyli wychodzi jednak na to, że to przez nowy napęd, bo poprzednio mi chodziło elegancko wszystko, tylko że do tego napędu nic nie było, sterów ani nic takiego, więc nie wiem…

Sprawdź w BIOSIE ustawienia USB - też kiedyś chciałem bootować pendrive’a z Linuxem, to go nie wykrywało. Dopiero po przestawieniu parametru USB Legacy (albo jakoś podobnie) na AUTO wykryło i mi zbootowalo Linuxa na pendrivie :wink:

Już wszystko jest OK. Poszedłem do “zaznajomionego” informatyka, sprawdził z inną płytą i okazało się że wszystko jest ok, tylko z płytą coś było nie tak.

Dziękuję wszystkim za pomoc, wasze porady na pewno przydadzą mi się na przyszłość.

Pozdrawiam, Winotam.

Z płytą było to nie tak ze niemiała sterowników do dysków twardych SATA. Win XP w standardzie nie ma wlasnie owych sterowników i potrzebne jest dogranie ich przez program nLite. Osobiście tego nierobiłem. A mam ten sam problem;p tylko ja juz wiem co jest nietak ;p

@mrmlic

Akurat to nie było źródło problemu, bo ja mam na swoim złomku dysk twardy na ATA.