Nieprawidłowe działanie komputera

(Maryś) #1

Witam.

Problem dość dziwny i na tym etapie trudny dla mnie do zdiagnozowania.

PC - Celeron 1,7@2,04GHz, radiator pasywny na procesorze + 2 wentylatory,

512 MB RAM, 2 dyski twarde 60 i 160 GB, nagrywarka DVD, faxmodem wewnętrzny. Windows XP + SP2.

Od dwóch dni objawy są następujące :

• nagle kursor zaczyna migać nonstop, włącza się automatycznie Skype i wybiera pierwszy numer, na dolnym pasku "pokaż ukryte ikony" pasek otwiera się i zamyka. Nic nie idzie zrobić.

Ad-aware, Spybot, Kaspersky Anti-Virus- wszystko przeskanowane i jest OK.

Komputer jest włączony dziennie od 6 rano do 22 od kilku miesięcy.

Regularnie co tydzień "porządki" na PC-cie te programowe i sprzętowe (czyszczenie, kurz).

Dzisiaj po kilku godzinach jak był wyłączony i ponownie go załączyłem objawy znikły. Podejrzewam, że chodzi raczej o jakieś niedomaganie któregoś z podzespołów (tylko którego). Najlepiej jak coś się zepsuje dokładnie a nie raz działa raz nie.

Dodam, że przy tej awarii jak włączałem PC-ta to słyszałem kilkunastokrotne "tykanie", którego teraz nie ma.

Czy macie jakieś sugestie ?

(JNJN) #2

Prawdopodobnie głowice dysku,napędów CD - co może świadczyć o uszkodzeniu mechanicznym,trzeba osłuchać dokładnie co to.

Zmień kolor czcionki w podpisie na regulaminowy.

(Maryś) #3

Witam.

Dzięki JNJN.

Też uważam, że to kwestia sprzętowa. Bedę musiał dokładnie przysłuchać się przy następnej awarii skąd dochodzi to "tykanie". Teraz pozostaje diagnostyka hardware.

Złączono Posta : 21.04.2006 (Pią) 20:38

HDDlife - Dysk 0, Dysk 1 : Wszystko dobrze !

MemTest - 0 Errors

Zobaczymy co będzie dalej.

(system) #4

Czasem może to być taka pierdoła jak uszkodzony kabel od Myszki ale to mi tak tylko do głowy przyszło :mrgreen:

Podłącz inny dysk i zobacz jak chodzi :smiley:

(Maryś) #5

Witam.

Dzięki Husar Dyski w porządku.

Rzeczywiście, że może to być "pierdoła" ale niech się popsuje, a nie raz działa drugi raz nie.

Podejrzewam jeszcze kartę graficzną. Monitor zrobił się "zielony".

Wyciągłem kartę graficzną, jeszcze raz sprawdziłem wentylator, przeczyściłem i podłączyłem.

Na razie wszystko OK. Monitor ma "normalny kolor".

(JNJN) #6

Rzadko kiedy programy diagnostyczne wykryją usterkę mechaniczną dysku - lepiej patrzeć co pokazuje SMART i narzędzia producenta dysku.

Mogą to być również cewki na płycie głównej,zasilacz - trzeba osłuchać innej metody nie ma.