Niesamowicie szybki laptop - jak to możliwe?


(kamil_w) #1

Jakiś czas temu byłem na konferencji IT Academic Day organizowanej przez Microsoft i moją uczelnię. Była ona na temat Wirtualizacji, aplikacji webowych, platformy win mobile... ale nie o tym chciałem napisać.

Prowadzący, który był wysłannikiem Microsoftu miał laptopa. Ot taki zwykły sprzęcik, ale jak go uruchomił... po prostu WOW! Vista odpaliła się w jakieś 10-15 sekund, Visual Studio - to było mrugnięciem oka. Nawet nie zdążyłem zauważyć kiedy okno aplikacji się otworzyło i było gotowe do pracy.Normalnie jednak uruchomienie tego kolosa trochę zajmuje.

Sam mam komputer, na który narzekać się nie da, bo jest to w miarę dobry sprzęt (choć znów nie rewelacyjny), ale to co tam zobaczyłem było wręcz niesamowite. I nie tylko ja osłupiałem, bo z całej sali dobiegały liczne szepty zachwytu.

Może ktoś z was wie, jak to możliwe?


(dawbor) #2

może dysk SSD :stuck_out_tongue:


(Sawyer47) #3

Może hibernacja? Poza tym można zastosować dysk SSD, RAM-dysk i/lub pre-caching, wtedy takie wyniki są jak najbardziej możliwe (np. Linux w 5 sekund lub Vista w 10 sekund, choć to drugie rozwiązanie jest bardzo drogie i na pewno nie mieści się do laptopa)


(Wiktor 1996 96) #4

dlaczego wszyscy sądzą że vista jest toporna wszyscy by chcieli żeby vista chodziła na amidze albo na 64mb ram i procu 200mhz


(kamil_w) #5

A czy ktoś mówi, że Vista jest toporna? Ludzie! Nauczcie się czytać ze zrozumieniem! Mowa tu o tym, że wszystko działa bardzo szybko. Aż za szybko :wink: Sam mam Vistę. Używam jej na zmianę z openSuSE i oba systemy sobie chwalę.

A jedyne czego pragnę, to nie tego, żeby Vista działała na Amidze czy "kaseciaku", ale żeby Polacy potrafili mówić i pisać po polsku - poprawnie zarówno ortograficznie jak i stylistycznie :wink:

Oj na pewno nie. Nie jestem użytkownikiem komputera od wczoraj. :smiley:

Co do SSD... słyszałem o tym nie raz, ale nie sądziłem, że może to działać aż tak szybko!


(patrx95) #6

jeśli nadal nie dowierzacie to tutaj jest przykład bootowania na linuxie (w porównaniu po zoptymalizowanym jądrze i normalnym) trochę dłużej niż 5 sekund ale tyle też wystarczy :slight_smile:


(Sawyer47) #7

Jak widać dysk SSD może dać naprawdę dużo, w linku który dał patrx95 ukazany jest proces uruchamiania Intel Moblin V2 na laptopach, jeden z dyskiem SSD, drugi z HDD i wyniki mówią same za siebie, odpowiednio 7-8 sekund i 21-22.