Niestabilna sieć domowa

Witam. Mam problem z siecią w domu, oto jak ona wygląda:

(Internet)

|

R2—R1—R3

Routery:

R1 - Airlive 3G

R2 - D-link Dir-600

R3 - Tp-link TL-WR743ND

R2 działa w trybie AP

R1 to główny router

Podłączone urządzenia do R1:

-router R2 po skrętce kat. 5E

-router R3 po skrętce kat. 5E

-kilka laptopów/smartfonów po WIFI

Podłączone urządzenia do R2:

-odbiornik telewizyjny, udostępniający YouTube i kilka innych serwisów po skrętce kat. 5E

-kilka laptopów/smartfonów po WIFI

Podłączone urządzenia do R3:

-komputer stacjonarny po skrętce kat. 5E

-laptop/tablet/samrtfon po WIFI

W domu jest kilka urządzeń (dokładnie to 8), które czasem (rzadko kiedy wszystkie na raz, ale zazwyczaj więcej niż 4) ktoś używa do dostępu do internetu po WIFI, w zależności od miejsca w którym jest, łączy się z siecią dom#1 (R1) lub dom#2 (R2).

Do routera R3 po WIFI łączą się max 4 urządzenia, z reguły 2.

Od pewnego czasu mam problem z siecią w domu:

1)albo bardzo wolno działa

2)albo nie działa w ogóle i wtedy nawet nie można wejść na stronę konfiguracyjną routera R1.

w 2. przypadku najczęściej pomaga restart routera R1 lub wyłączenie go i włączenie po kilku minutach. Co zrobić, żeby tak się nie zdarzało? Próbowałem zamieniać R1 i R2 miejscami i funkcjami (wtedy R1 działał jak AP, a R2 jako główny router), ale to nie pomogło. Problemy występują nawet gdy połączone jest tylko jedno urządzenie, niezależnie od tego do którego routera jest połączone (po WIFI)

w 1. przypadku czasem pomaga restart routerów (wszystkie na raz restartuje lub tylko R1), czasem wystarczy poczekać, a czasem dzwonię do dostawcy internetu. Zazwyczaj słyszę wtedy, że wszystko działa, tylko oni u mnie widzą wysoki download, często przyjmują zgłoszenie i po jakimś czasie (w zależności od godzin o których dzwonię) wszystko zaczyna działać normalnie.

Sprawdziłem to i odłączyłem R2 i R3 od R1, zmieniłem hasło dostępu do sieci dom#1 (R1), odpaliłem liveCD ubuntu połączyłem się z R1 (jako jedyny komputer), ale wszystko nadal wolno działało, zadzwoniłem (znowu usłyszałem o dużym downloadzie), jednak mam pewność, że nic nie korzystało z internetu, a tym bardziej, żeby download przekraczał 16Mb (tyle jest zgodnie z umową). Co może być przyczyną? Jest to wina dostawcy internetu?

Wyniki testów z laptopa połączonego z R3 po WIFI (g):

a)speedtest.pl

-ping:24ms

-download:10,31 Mbps

-upload:0,99 Mbps

b)speedtest.net

-ping:4ms

-download:13,31 Mbps

-upload: 17,00 Mbps (dziwnie duży upload)

R3:

-adres: 192.168.1.1

-przydziala ip: 192.168.1.100 - 192.168.1.120

R2: AP

R3:

-adres: 192.168.0.1

-przydziala ip: 192.168.0.100 - 192.168.0.160

Wszystkie routery mają wgrany najnowszy dostępny firmware z stron producentów.

Wszystkie sieci WIFI korzystają z szyfrowania WPA/WPA2 AES.

Wszystkie komputery zostały sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów

Wszystkie komputery mają aktualne oprogramowanie i zainstalowane wszystkie aktualizacje (zwłaszcza bezpieczeństwa)

Wszystkie połączenie kablowe są podpięte po skrętce kat. 5E (routery też), na dłuższych dystansach (R1-R2, R1-R3) jest użyta skrętka ekranowana