Niestabilność temperatur

Witam, ostatnio zmieniałem zasiacz, dysk ssd oraz płytę gówną. Mój aktualny sprzęt:

amd phenom ii x4 965BE

płyta główna AsRock 960GM/U3S3 FX

zasilacz TACENS RADIX VI 550W( za pierwszym razem spalił sie i dostałem nowy, jakaś wada fabryczna).

Aktualnie już wszystko mam złożone ale martwi mnie, że procesor trzyma temperaturę ok. 37 stopni przy ok 2100rpm na wentylatorze przy procku. Obroty były ustawione na sztywno w biosie, więc je zmieniłem na automatyczne ale praktycznie nic to nie dało.

Pastę na procesorze zmieniałem dwa razy raz nie pokrywała całego procesora, teraz raczej na 100% jest troche więcej pasty ale nic to nie dało. Ogólnie to po podłączeniu dysku ssd coś temperatury straciły stabilność a po podłączeniu nowej płyty głównej obroty na chłodzeniu procesora wyniosły 2100rpm a wcześniej było w spoczynku 1200-1300rpm. Komputer pracuje trochę głośniej. SS:

http://i.imgur.com/SNxJVLN.png

 

Kolumna max jest z gry CSGO.

37 stopni to przecież mało i tu mówisz rozumiem o spoczynku ?

 

w OCCT sprawdz czy temperatury nie przekraczają powiedzmy tych 70-75 stopni.

Ale chłodzenie na radiatorze chodzi praktycznie w 100% i np. przy zwykłym kopiowaniu plików procesor łapie temperaturę czasami do 45 stopni(raz nawet było 50). Na tym zestawie(nawet gorszym zasilaczu) odpalałem crysisa 3 na lekko średnich i temperatura była do 55 stopni, więc dlatego mam obawy. W CSGO na mnimalnych temperatura wynosi 54 stopnie.

W dodatku teraz komputer pracuje strasznie głośno, gdzie kiedyś przy obciążeniu nie pracował tak głośno jak teraz.

 

BTW. dlaczego po podłączeniu dysku ssd do portu sata 3 w biosie dysk jest wykrywany jako IDE?

To oryginalny radiator od box-a ? bo jak tak to 2100 nie jest jego max tylko 2/3

spartan he924, ma co prawda 2200rpm +/- 10%, ale nie po to zmieniałem boxowe chłodzenie żeby znowu mieć odkurzacz w domu(rozumiem, że podczas gier może być wysoka temperatura i wentylator musi się szybko obracać ale zeby w spoczynku?

Patrząc na Twoje min i max to coś mała różnica pomiędzy nimi. Jakby był na sztywno wymuszony z biosu albo nie reagował na sterowanie.

Nie ustawiłeś czasem 2000 w biosie jako minimum ?

 

I jakoś dziwnie Twój CPUID HWM podaje temperatury.

Jak sadzę SYSTIN to płyta ? bo duży skok temp z 31 na 38 ?

 

post-262517-0-46147900-1433522486_thumb.

Aha, dzięki, pogrzebałem i okazało się, że trzeba zmienić też “levele” ale teraz obroty nie chcą się automatycznie zwiększać pomimo, że ustawiłem tak w biosie?

 

co do temperatury płyty to spalił mi się ten zasilacz(jakaś fabryczna usterka) i może coś się uszkodziło?

 

U mnie w biosie jest:

Minimalny poziom obrotów - 600, taki był domyślny to mu nie zmieniałem.

Tryb pracy: Zostawiłem mu na NORMAL, w sumie ma 3 poziomy + manual

Między poziomami jest tak mała różnica (200), że nic mu nie zmieniałem bo na słuch prawie nie do wyłapania a przy max obciążeniu i tak skoczy do 3500.

 

Dyski w raid i grafika i tak go zagłuszają.

 

Raczej pad zasilacza nie uszkodził bo prędzej by nie działało.

AsRock 960GM/U3S3 FX - brak radiatora na sekcji zasilania. A jak dołożyć słaby obieg powietrza to może być przyczyna skoków temperatury.