Nietypowe połączenie sieci lokalnych i internetu

Mam dwa komputery z których jeden połączony jest do internetu przez usb do modemu i przez kartę sieciową do switcha i sieci lokalnej, drugi jest połączony do internetu przez ten sam modem, ale przez kartę sieciową. Na obu komputerach net przez ten sam modem działa bez zarzutu, i dodatkowo przez ten modem połączone są oba moje komputery, tak jakbym miał drugą sieć lokalną.

W związku z tym mam pytanie jak połączyć obie sieci tak by drugi mój komputer miał połączenie także z siecią lokalną do której podpięty jest pierwszy. Próbowałem udostępniać połączenia internetowe, utworzyć mostek, wpisywać alternatywne adresy IP w sieci prywatnej, nie wiem czy to dobra droga, czy jest może jakiś program do łączenia dwóch sieci podpiętych do jednego komputera?

To połączenie lokalne przez modem internetowy utworzyło się przypadkiem po zainstalowaniu programu cFosSpeed. Połączenie internetowe i lokalne do drugiego komputera biegnie jednym kablem połączonym między modemem a kartą sieciową. W połączeniach sieciowych drugiego komputera widziane jest tylko jedno połączenie, to z internetem.

Spróbuj użyć Windowsowego konfiguratora sieci.

spróbuj dwa sposoby:

  • udostępnij połączenie do switcha tak jakby to było połączenie internetowe, a na drugim komputerze ręcznie dodaj trasę do adresów IP w tamtej sieci (polecenie ‘route’)

  • zrób mostek pomiędzy połączeniem do switcha i do modemu, a na drugim komputerze dodaj ręcznie adres IP z puli sieci ze switchem do karty sieciowej wpiętej do modemu (właściwości połączenia -> właściwości tcp/ip -> zaawansowane…)

Niestety nie działają te pomysły, po udostępnieniu sieci lokalnej, lub po zrobieniu mostka od razu znika połączenie między moimi komputerami na modemie. W ogóle nie mam pojęcia jak one się łączą, bo na pierwszym komputerze widzę drugi swój komputer tak jakby był w tej samej sieci lokalnej jak te komputery które w niej są. Na drugim komputerze jest tylko jedno połączenie internetowe, przez które łączy się internet i połączenie z pierwszym komputerem. Jeśli otwieram z panelu sterowania połączenia sieciowe na drugim komputerze widzę tylko połączenie z internetem i adres IP nadany przez DHCP, nie ma tam połączenia miedzy pierwszym komputerem, wiec nic nie mogę konfigurować. Jedyna wzmianką o połączeniu obu moich komputerów jest informacja w cFosSpeed w opcjach połączeń przy modemie - router, MAC i IP. Tak jest na obu komputerach. Nie mogę tam nic konfigurować. Ponadto zauważyłem, że adres IP, który pojawia się w cFosSpeed jest taki sam jaka jest brama domyślna w połączeniach internetu. Czy to połączenie miedzy moimi komputerami następuje więc na modemie tak jakby był on swatchem, czy gdzieś dalej w sieci poza modemem?

dokładnie, modem działa jak switch. adresy IP na obu komputerach są oczywiście różne, ale z tej samej podsieci? btw, co to za modem?

po udostępnieniu połączenia lokalnego musisz przywrócić poprzednią konfigurację na tym drugim połączeniu, bo windows zmienia ustawienia sam z siebie, co powinno skutkować zerwaniem połączenia z drugim komputerem i z Internetem.

co do mostków w windows, to nigdy im jakoś nie ufałem, więc się nie dziwię, że Ci nie działają, choć przy podanej konfiguracji powinny.

może prościej jest dokupić drugą kartę sieciową i ewentualnie mały switch i wpiąć drugi komputer bezpośrednio do sieci lokalnej?

Tak z tej samej podsieci, modem to Scientific-Atlanta WebSTAR 2000 series Cable Modem. Udało mi się przywrócić ustawienia po udostępnieniu połączenia lokalnego, tak by wszystko działało jak przed udostępnieniem. Wcześniej na to nie wpadłem. Teraz kombinowałem z dodaniem trasy i jak narazie zatrzymałem się właśnie tu.

Udało mi się dodać trasę z IP komputera który jest w sieci lokalnej (występuję po wpisaniu polecenia route print) ale trasa ma złą maskę podsieci, nie umiem tego poprawnie wpisać. Ona sama się taka ustawia, nie mam pojęcia jak wpisać lub zmienić na prawidłową. Wpisuje tak route add IP komputera z którym ma się połączyć brama lokalna, to wszystko, tylko przy takiej konfiguracji wpisów w ogóle udaje się coś zrobić bez błędów, a błędy są typu zły argument, zła maska podsieci, więc maski nie wpisuje w ogóle za to wpisuje bramę lokalną z połączenia internetowego.

Dodam, że w sieci lokalnej w połączeniach internetowych na pierwszym komputerze mam tylko dwa parametry wpisane ręcznie IP i maska podsieci.

Na pewno lepiej jest zrobić normalne połączenie i podłączyć drugi komp bezpośrednio do sieci lokalnej, ale chce sprawdzić czy to w ogóle pójdzie w ten nietypowy sposób.

składnia polecenia route w windowsie dla dodawania tras to:

route ADD adres_podsieci MASK maska_podsieci ip_bramy

czyli np jeśli adres_podsieci ze switchem to 10.4.2.16, maska tej podsieci to 255.255.255.240, a IP komputera z dwiema sieciami na interfejsie do modemu to 172.19.4.74, to z komputera podłączonego wyłącznie do modemu polecenie route powino wyglądać tak:

route add 10.4.2.16 mask 255.255.255.240 172.19.4.74

ps. zakładam, że wiesz jak się wylicza adres podsieci, jeśli nie to użyj kalkulatora.

Kombinowałem z tym poleceniem już wcześniej na wiele sposobów, teraz wpisałem tak:

route ADD adres komputera w podsieci ze switchem z którym ma uzyskać połączenie drugi komputer MASK maska podsieci ze switchem tam gdzie jest ten komputer z którym chce się połączyć IP pierwszego komputera tego z obiema podsieciami

Uzyskuje wpis, że maska podsieci jest nieprawidłowa, choć jest bo jest wpisana ręcznie w połączeniach sieciowych pierwszego komputera i ta sieć działa. Maska ta to 255.255.255.0 Jeśli jednak wpisuje wszystko bez maski pojawia się trasa po wpisaniu polecenia route print z maską 255.255.255.255 Reszta parametrów w wykazie trasy jest prawidłowa czyli adres docelowy i IP komputera z dwiema podsieciami. Kasuje trasę i wpisuje wszystko z maską 255.255.255.255 i jest znów to samo pojawia się ta trasa. Oczywiście na drugim komputerze nie widać komputera z podsieci podłączonej do pierwszego.

Nie wiem co to jest za maska 255.255.255.255? to nie jest maska podsieci pierwszego komputera ani maska połączenia internetowego. Dlaczego tylko z taką maską udaje się dodać trasę?

Adres komputera z podsieci uzyskałem z polecenia ping (wpisałem nazwę tego komputera - w nawiasie wpisany był IP, wiem, że jest dobry bo zmienia się tylko ostatnia cyfra ja w pierwszym komputerze mam 2 w podsieci są dwa komputery z 1 i 5)

Jeśli zamiast adresu komputera wpisuje adres sieci 169.254.0.0/24 wyskakuje błąd zły adres sieci.

adres komputera pewniej jest uzyskać z polecenia ‘ipconfig /all’ na komputerze, którego adres chcemy poznać.

adresy z puli 169.254.0.0 teoretycznie powinny mieć maskę /16 czyli 255.255.0.0, ale w praktyce nie powinny się pojawiać, bo są oznaką źle skonfigurowanej sieci. konkretnie chodzi o sytuację, gdy komputer w sieci jest skonfigurowany do pobierania ustawień automatycznie z serwera dhcp, natomiast po kilku próbach się zniechęci, bo nie dostanie żadnego adresu. wtedy przydziela sobie pseudolosowy adres z zakresu 169.254.1.0-169.254.254.255.

natomiast nie jesteś w stanie kierować ruchu do adresów 169.254/16, bo byłoby to niezgodne ze standardem opisanym w rfc3927, które wyraźnie mówi, że adresy z tej puli (nazywane tam link-local) są prawdziwymi nierouteowalnymi adresami i muszą pozostać w obrębie danej logicznej (=~ fizycznej) podsieci.

jeśli w podsieci ze switchem masz adresy link-local, to zacznij w ogóle od uruchomienia w niej serwera dhcp lub skonfigurowania tych komputerów ręcznie przypisując im stałe adresy z puli adresów prywatnych.

maskę 255.255.255.255, czyli /32, udaje Ci się przypisać do każdego adresu, bo oznacza ona trasę do pojedynczego hosta, a nie grupy komputerów.