Nietypowy problem z Bluetooth

Witam,

nie wiem czy to odpowiedni dział dla mojego problemu, ale wydaje mi się iż mój problem jest raczej sprzętowy, aniżeli związany z oprogramowaniem. Zatem, kupiłem sobie jakiś tani adapter Bluetooth na USB, tzw. no-name :wink: Do niego dołączony został program BlueSoleil w wersji 5.x (nie pamiętam x). Całość kosztowała mnie ok 30 zeta, zatem nie tak dużo.

Adapter na pewno działa bezproblemowo. Sprawdzałem go na moim laptopie nx8220 na systemie Linux… używam dystrybucji Ubuntu i po prostu działa: wysyła, odbiera itd. Po jakimś czasie zainstalowałem na laptopie także XP (do gier), oprogramowanie dołączone do adaptera i bluetooth też działa… a więc na bank adapter działa i spełnia swoją funkcję.

Na drugim kompie - standardowym PC, z zainstalowanym XP SP2, bluetooth nie działa. Instalowałem SP3 i to samo. Instalowałem oczywiście zgodnie z tym, co stwierdził dystrybutor na opakowaniu, czyli najpierw BlueSoleil, a potem dopiero wkładam urządzenie bluetooth. Próbowałem potem BlueSoleil z serii 6.x, różnych wersji i za każdym razem to samo - nie działa. O dziwo adapter jest wykrywany, BlueSoleil go widzi, ale nie potrafi ani wysyłać, ani odbierać, ani wykrywać innych urządzeń (typu telefon komórkowy, dokładnie nokia 6300 i se t650i). Zatem próbowałem:

  • inne wersjie BlueSoleil

  • SP2 potem SP3

  • instalacja na czysto Windowsa (przyszedł czas, więc nie aż taka desperacja :stuck_out_tongue: )

  • firewall, antywirus… tak to już desperacja

  • poprawki do Windowsa

  • wkładałem do różnych portów USB, odłączałem inne urządzenia usb itd => na próżno

  • sterowniki windowsowe => instalacja, podmiana itd i nie działa

Ogólnie frustracja, tym większa że… raz naszła mnie myśl żeby podłączyć hub usb… i nagle bluetooth zaczął działać :expressionless: Podłączony do huba usb bangla jak ta lala, a wpięty do “tyłka komputera” nie działa za Chiny… Hub ma dodatkowe zasilanie, więc próbowałem podłączać bez i z podłączonym zasilaniem, wyszło na to bluetooth działa bez problemów w jednym jak i w drugim przypadku. Wpięty z powrotem do “tyłka komputera” już nie bangla… I nie ma znaczenia, czy to SP2 lub SP3… jaki BlueSoleil itd.

Uruchomiłem jeszcze Ubuntu 8.04 z płyty i bluetooth działa bez problemowo, z hubem i bez :|. Zatem nie działa jedynie, gdy bluetooth jest podłaczony po bożemu do “tyłka kompa”.

Niby nie jest to problem hardware, bo adapter działa. Niby też za bardzo nie software, bo adapter też działa, z tym że z hubem…

Czy ktoś ma jakiś pomysł co mam zrobić, aby bluetooth zaczął działać na Windowsie XP SP3 bez podłączonego huba?

sprawdź po prostu czy gdy podłączysz w to samo gniazdo USB (w tyłku) np pena to będzie działać poprawnie

może masz problem z gniazdem

Wszystkie pozostałe urządzenia które posiadam na usb działają prawidłowo. Czyli klawiatura, myszka, aparat foto (podłączany kabelkiem :P), pendrive (mam 3 różne), skaner, drukarka, a nawet komórka są bezproblemowo wykrywane i obsługiwane.

Wirusy raczej odpadają, bo nawet po formacie adapter nie działa. Stale działa avast, ponadto sprawdzam jeszcze skanerami online nod32 i kaspersky, i nic nie wykrywają :confused:

Wydaje mi się dziwne, że bluetooth działa z pośrednikiem (czyli hubem usb), a bez niego już nie… chyba tutaj leży gdzieś rozwiązanie, tyle że nie wiem gdzie :confused:

ps. oczywiście kombinowałem także z włączaniem i wyłączaniem oszczędzania energii na portach usb i dalej lipa…

Moja konfiguracja sprzętowa (ta podstawowa) to:

procek: Athlon XP 2400+

płyta: Epox 8RDA3+

ram: nie mam pojęcia jaka marka, ale DDR 512 MB 333 MHz

dysk: WD 80GB ATA

karta grafiki: GF Ti 4200

karta dźwiękowa: SB Audigy 2 Value

Raczej wykluczam także jakieś ustawienia w BIOSie, bo wszystkie urządzenia jednak działają. No chyba że jakaś jest, a ja ją przegapiłem jak grzebałem (po zapoznaniu się z instrukcją do płyty głownej, zmieniałem ustawienia z usb w nazwie (takie które miały sens) => nic to nie dało, więc wróciłem do domyslnych)… Bios Award.

Wykluczyłem już sporo możliwości i po prostu skończyły mi się pomysły, dlatego zwracam się o pomoc :slight_smile:

ps2. przez niedziałanie rozumiem, że nie potrafię nic wysłać, ani odebrać, ani wyszukać przez Bluetooth. Sam adapter jest widoczny i sterowniki są instalowane, ale nie działa :twisted: