Niewidoczny system Linux Lite

Wykonałem ale w zasobniku nadal jest zły czas a w terminalu właściwy.
piątek 13 listopada 2020, 22:03:23
Memory Usage: 1168/3935MB (29.68%)
Disk Usage: 8/25GB (35%)
Support - https://www.linuxliteos.com/forums/ (Right click, Open Link)

janek5  ~  timedatectl set-local-rtc 0

Pokaż wynik:

sudo hwclock --verbose

W Windows zegar sprzętowy RTC przechowuje czas lokalny, linuks czas UTC. Jeśli zostawisz tak jak jest czas w BIOS w systemie będzie się przestawiał po uruchomieniu raz Windows, raz linuksa.

Wyjścia są dwa:

  • przestawić linuksa tak, aby przechowywał w RTC czas lokalny (że to może powodować problemy miałeś ostrzeżenie wyżej)
    LUB
  • przestawić Windows tak, aby w RTC przechowywał czas UTC.

Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

sudo hwclock --verbose
[sudo] password for janek5:
hwclock from util-linux 2.34
System Time: 1605302494.264918
Trying to open: /dev/rtc0
Using the rtc interface to the clock.
Assuming hardware clock is kept in UTC time.
Waiting for clock tick…
…got clock tick
Time read from Hardware Clock: 2020/11/13 21:21:35
Hw clock time : 2020/11/13 21:21:35 = 1605302495 seconds since 1969
Time since last adjustment is 1605302495 seconds
Calculated Hardware Clock drift is 0.000000 seconds
2020-11-13 22:21:34.561190+01:00
janek5  ~ 

Prościej to tutaj zostaw tak jak jest, a ustaw sobie synchronizację automatyczną czasu na Windowsie (sprawdź czy jest właściwa strefa czasowa). Jak będzie połączenie internetowe, nie będzie problemu, każdy system synchronizuje czas z serwerem NTP. A że będą sobie przestawiać RTC, no i co.

Edycja:
Pobrałem linux-lite (może powinienem wcześniej to zrobić) i niespodzianka tam jest konfigurator graficzny do ustawiania synchronizacji czasu oparty na ntp i działa prawidłowo, dlaczego u Ciebie nie działał. Ja używam Debiana i tak ustawiam jak podałem synchronizacje czasu z serwerem NTP, przez systemd-timesyncd.service i jak widać działa prawidłowo, u Ciebie też.

Tak wiem że jest graficzny strefa czasowa jest ustawiona na Europe/Warsaw ustawiałem czas manualnie i na synchronizację z internetu na teraz jest tak że właściwy czas pokazuje na ekranie logowania do systemu i w terminalu natomiast w zasobniku na pasku pulpitu zły czas.Zamiast 17 jest 5.

No anglosaski 12 godzinny system zegarowy 5 PM (piąta po południu), prawidłowo. Jak chcesz zegar 24 godzinny, to prawym na zegarze i w ustawieniach wybierz sobie odpowiedni.

Tak zrobiłem zobaczę co będzie dalej.