Niewystarczająca ilość pamięci RAM

Witajcie. Posiadam laptopa Lenovo y580 z procesorem i5 3230M i 8GB pamięci RAM. Kupiłem sobie GTAV, gra działa na wysokich detalach, jednak mam pewien problem podczas gry. Po jakimś czasie ~30min Windows wyrzuca komunikat, że brakuje mu RAM’u i fajnie by było, żebym zamknął GTA. Jednocześnie zmienia mi fullscreen na maksymalizowane okno. Gdy próbuje wrócić do pełnego ekranu gra zawiesza się. W menadżerze urządzeń wyświetla stałe zużycie RAM na poziomie 6,1 GB, więc niby jest jeszcze 1,8GB zapasu. Czy jest możliwość wyłączenia tego komunikatu? Dodam, że to samo okienko wyskoczyło mi kilka razy przy używaniu AutoCAD’a. Borykam się też czasem z problemem 100% zużycia dysku, co już tu kiedyś opisywałem. Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.

Z reguły to skutek nie braku “RAM’u” lecz braku (lub zbyt małej wartości) pliku stronicowania. Sprawdź ustawienia w oknie Pamięci wirtualnej!

Faktycznie. Ustawione jest 0. Niestety nie wiem jakie są zasady ustawiania. Na jakiej partycji i ile ustawić? Mam jedną partycję prawie całkowicie nie używaną.

8 -10 GB (8192-10240) jest w twoim wypadku optymalne. Jeśli nie chcesz poświęcać takiej ilości dysku twardego to rzuć 2-6 GB (2048-6144). Najlepiej nie na dysku C. I tylko na jednym dysku.

1GB powinien starczyć, pamiętaj też o pozamykaniu zbędnych aplikacji na czas gry.

Wobec tego, stosownie do ilości zamontowanej pamięci RAM, zaznacz w tym oknie Pamięci wirtualnej na niebiesko partycję C , czyli koniecznie systemową, potem postaw kropkę na Rozmiar niestandardowy, następnie wpisz zarówno w pozycji Rozmiar początkowy jak i Rozmiar maksymalny taką samą wartość 3072 MB. Kliknij przycisk Ustaw, potem wszystko potwierdź OK i zrestartuj komputer.

PS. Warto by po tej operacji standardowo zdefragmentować i zoptymalizować partycję systemową, np. Defragglerem, a następnie wykonać ponownie defragmentację ale koniecznie spod bootowania (jest tam taka opcja Boot Time > Raz)   tak, aby m.in. uległ scaleniu plik stronicowania. Wszystko to nieco polepszy sprawność komputera.