Niezgodność miejsca na dysku

(Gnomon1985) #1

Witam

Od jakiegoś czasu zauważyłem wolne działanie win 7. Jak się później okazało, wszystko spowodowało mała ilość miejsca na dysku. Wyczyściłem dysk z niepotrzebnych aplikacji i rzeczy, hibernacje wyłączyłem i troszkę zaoszczędziłem miejsca ale mam jeszcze problem z niezgodnością odnośnie zajętego miejsca na dysku. Normalnie pokazuje mi 30GB zajętego dysku, ale kiedy zaznaczam wszystkie pliki i daje właściwości to łączny rozmiar plików wynosi 21GB. W opcjach folderów odznaczone ukrywanie plików systemowych. Jak sprawdzić co może zajmować mi aż 9GB? Zaznaczam, że pagefile został również uwzględniony przy zaznaczaniu plików.

(Cedar) #2

Skasuj najstarsze punkty przywracania systemu, bo to prawdopodobnie one zajmują to miejsce.

(Kris-is) #3

Sporo miejsca mogą zajmować punkty przywracania systemu. Poczytaj jak można je usunąć: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/Delete-a-restore-point.

(Gnomon1985) #4

Dzięki koledzy, zagłębiam się w lekturę i zaraz dam znać co i jak.

-- Dodane 30.07.2011 (So) 22:25 --

Niestety nie pomogło, będę szukać dalej :slight_smile:

(Kris-is) #5

Może pliki tymczasowe. Poszukaj folderu "temp" i sprawdź zawartość. A tu: http://windows7forum.pl/lokalizacje-plikow-tymczasowych-t-6063.html masz wskazane miejsca, które możesz jeszcze sprawdzić.

(scripter1) #6

tomasz85 , a czy masz włączone pokazywanie plików ukrytych?

Weź pod uwagę że wirusy potrafią dyskretnie wyłączyć pokazywanie ukrytych żeby się ukryć, najpewniejsza metoda to utworzyć jakiś plik lub folder, ustawić jako ukryty i zrestartować system, jeśli po restarcie plik/folder zniknie mimo włączonego pokazywania ukrytych to masz wirusa.

(Gnomon1985) #7

Wirusa raczej nie mam, wszystkie pliki mi odsłania. Poniżej screeny z win 7.

(Kris-is) #8

Ciekawy ten drugi screen, a zwłaszcza te dwa pliki: VFCDB i win7.ld - przejrzałem Google i natrafiłem na pewną wzmiankę o tym, że pliki te mogą pochodzić z aktywatora do systemu, tzn. posiadasz system "oryginalny inaczej" :?:

(Gnomon1985) #9

He, ja tam tych plików nie widzę :slight_smile: macie jakieś pomysły?

(Kris-is) #10

A więc tak się bawimy - w podmienianie zdjęć [-X Oby te 9 GB zajmował wirus, byłaby to adekwatna nagroda za używanie aktywatorów :stuck_out_tongue:

(Gnomon1985) #11

Kris-is masz jakieś inne propozycje oprócz wirusa?

(kondziu jah) #12
  1. Niektóre rzeczy nie pokazują rozmiaru - o ile dobrze kojarzę. Przykład: kosz, SVI.

2. Niektóre rzeczy robią rezerwacje.

Przykład: pagefile (jeśli jest dynamiczny), kosz, przywracanie.

(Gnomon1985) #13

Kosz jest pusty, a page file ma chyba przypisaną stałą wartość. Przywracanie systemu zostało wyłączone.

(kondziu jah) #14

Może i pusty, ale sprawdź jaką ma rezerwę. Domyślnie jest to chyba 10% każdej partycji.

Poszukaj we właściwościach partycji lub kosza.

(Gnomon1985) #15

dokładnie 10% ale żeby od razu zabierało z przestrzeni dyskowej?

10% z 40 to 4 Gb więc nadal brakuje :slight_smile: