Nieznane pliki zajmują miejsce na dysku

Zainstaluj sobie ten programik i wszystkiego się dowiesz http://www.foldersizes.com

Total Commander także nic nie pokazuje.
@anon35173850 Sprawdzałem już wcześniej, ale zaraz zobaczę jeszcze raz.
Przy starcie systemu nic nie mam włączonego oprócz windows defendera, sterowników do touchpada i dźwięku.

Wygląda podobnie jak w win dir stat. Chyba, że da się namierzyć co zajmuje resztę dysku :slight_smile:

Mnie się udało, 80gb to był folder system volume information

@danio_96 pokaż zrzut z tego miejsca, kliknij w okienku “konfiguruj”. Faktycznie nie widziałem różnicy pomiędzy tym co zajmuje a tym co ma być.

Proszę. Pisałem wcześniej, że usunąłem wszystkie punkty przywracania. Zmniejszyłem też rozmiar na nie.
Teraz się zastanawiam czy te problemy mogą być powiązane z przywracaniem systemu. Muszę przynajmniej raz w tygodniu tak robić, ponieważ mam problemy z kartą sieciową. Nie wiem czemu, ale co jakiś czas nie mogę się połączyć z moją siecią WiFi. Pomaga tylko właśnie przywrócenie systemu do poprzedniego punktu.

Weź sobie na pena wgraj Linuxa live, uruchom i skasuj ten plik “nieznany”

Jak wy możecie działać bez robienia kopii zapasowej.

Spróbuj wykonać chkdsk z naprawą. Jesteś pewien, że nie masz żadnego softu, który robi ci backup w tle? Może sam Windows zajmuje te miejsce przez backup? Chodź tu zadziałałoby narzędzie do oczyszczania dysku.
Sprawdziłbym raz jeszcze ustawienia systemu dotyczące tworzenia backup, nie zaszkodzi.

Dzięki za odpowiedź.
Niestety Linux także nie widzi ten “Nieznany” :confused:
Chyba, że wiesz jak go usunąć, a ja nie :neutral_face:


Przy okazji co to za folder “Computer”, coś od linuxa?

Wyżej jest ss z moimi zainstalowanymi programami. Nic takiego nie mam.

Spróbuj Linuxa System Rescue CD. Tam jest manadżer Midnight Commander spróbuj zamontować partycję windowsową i poszukaj interesujący Cie plik/katalog. W Ubuntu też możesz użyć dowolnego menedżera.

Teraz korzystałem z ubuntu 15.04 “Vivid Vervet”.
Da się na nim to sprawdzić?
Windows wykrył błędy w dysku, ale rozmiar nie uległ zmianie.

CHDSK

Microsoft Windows [Version 10.0.16299.19]
© 2017 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.

C:\WINDOWS\system32>chkdsk
The type of the file system is NTFS.

WARNING! /F parameter not specified.
Running CHKDSK in read-only mode.

Stage 1: Examining basic file system structure …
1172480 file records processed.
File verification completed.
12082 large file records processed.
0 bad file records processed.

Stage 2: Examining file name linkage …
656 reparse records processed.
1481498 index entries processed.
Index verification completed.
0 unindexed files scanned.
0 unindexed files recovered to lost and found.
656 reparse records processed.

Stage 3: Examining security descriptors …
Security descriptor verification completed.
154510 data files processed.
CHKDSK is verifying Usn Journal…
743920 USN bytes processed.
Usn Journal verification completed.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

242345089 KB total disk space.
160243060 KB in 968445 files.
584008 KB in 154511 indexes.
0 KB in bad sectors.
1254813 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
80263208 KB available on disk.

  4096 bytes in each allocation unit.

60586272 total allocation units on disk.
20065802 allocation units available on disk.

C:\WINDOWS\system32>

Da się.

Zainstaluj jakiegoś menedżera plików - instrukcja Instalacja za pomocą apt https://linuxiarze.pl/pakiety_debian1/#apt
Podmontuj partycję Montowanie partycji z systemem plików „ntfs” https://linuxiarze.pl/montowanie/#menu
To naprawdę nie jest nic trudnego - wstukasz kilka poleceń.

A CHDSK nic nie znalazł.

1 polubienie

To jest zawartość Twojego Linuxa - wszystkie katalogi.

Dzięki za pomoc. Jednak to chyba nie dla mnie. Co bym nie robił, to nawet nie mogę zainstalować menedżera plików. Próbowałem z midnight commander, tux commander, muCommander i za każdym razem jakieś błędy.
Poczytałem trochę, ale żadnym sposobem nie mogę zainstalować.
Chyba, że Ubuntu jest jakieś ułomne w obsłudze. Nie mam pojęcia, nigdy nie miałem linuxa na laptopie/PC.
Przeskanuje jakimś antywirusem przez noc, potem malwarybytes. Może coś się znajdzie.

To zrób tak. Uruchom System Rescue CD - ja zawsze korzystam z niego i na jego przykładzie pokarze Ci jakie to proste.Otwórz terminal i wpisz coś takiego:

fdisk -l

pojawi się takie okienko:

Spójrz na zakładkę System - tam jest pokazane jakie masz systemy, jest Linux i Windows 95 chyba. Teraz zobacz na zakładkę Urządzenie - tam są zamontowane partycje. Nas interesuje /dev/sda8 z zainstalowanym Windowsem.

Teraz wpisz:

mkdir /media/windows

Teraz wpisz:

mount /dev/sda8 /media/windows ntfs-3g rw,users,auto 0 1

I już.

Teraz za pomocą Midnight Commandera poleceniem z konsoli

mc

wejdź do katalogu /media/windows i tam powinien być zamotowany nasz Windows.
Na zdjęciu widać, że Windows ma partycję FAT32 ale ja Ci dałem przepis na system plikow NTFS.

Jeśli coś źle zrobiłem to niech mnie ktoś poprawi.

https://blog.windirstat.net/20061013/unknown-space/
https://www.sevenforums.com/performance-maintenance/334240-169gb-unknown-file-windirstat.html

http://www.nirsoft.net/utils/shadow_copy_view.html


Jak coś cię ukryło to by wychodziło że po trochu w praktycznie każdym katalogu (może przeglądaj listą jaki plik waży najwięcej i np. patrz od czego i kiedy powstał).

@Semtex @LORDEK @quantumrush @marky.wolfheart @spencer5 @krystian3w
Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile:

@quantumrush Dzięki za poradnik, póki co nadal próbuje znaleźć coś w Windowsie :slight_smile:
@krystian3w To chyba jednak przez punkty przywracania.
Tylko jak to usunąć? To nie są pliki z dysku C. Utworzyłem jakiś plik z folderem na C, a na tamtym folderze ( \localhost\C$@GMT-2017.11.04-23.00.43) go nie było.

Tak, oczywiście.

Może to głupie pytanie, ale muszę zapytać. Czy te programy do wizualizacji zajętego miejsca (jak SpaceSniffer) odpaliłeś z prawami administratora?
Wrzuć jeszcze raport S.M.A.R.T. bo chyba tego nie pokazywałeś.

Chyba nic z tym nie zrobisz, nowy punkt i chyba znów zrobi kopię ~70 GB systemu / partycji?


Wrzuć jeszcze raport S.M.A.R.T. bo chyba tego nie pokazywałeś.

Tak, nie było.


Usuwa stare kopie cieniowe / punkty przywracania systemu:

vssadmin delete shadows /for=c: /oldest

Usuwa wszystkie kopie cieniowe / punkty przywracania systemu:

vssadmin delete shadows /for=c: /all

Nie mam jak sprawdzić czy wycięto to z Windows 10 (w Windows 7 działa ale mam informacje o dacie 2001 - 2005 czyli nieaktualizowane). Na 10 powinna być data 2001 - 2013 (przekopiowane jakby z Windows 8).