Niski transfer dysku

(Czarek Pecyna) #1

Witam

W laptopie Toshiba A300-1gn mam dramatycznie niski transfer dysku, przez co lapek się długo włącza i czasami się przycina. Jest tak po zmianie systemu z Visty na XP, sterowniki są wszystkie.

W biosie Sata controllen mode ustawione jest na compatibilityl, zmienione z AHCI, bo windows się nie chciał zainstalować. Nie da się przestawić na AHCI, bo winda się nie podniesie.

Windows XP jest oryginalny i ma SP3. Co mogę z tym fantem zrobić??

76_1225266340.jpg

(Homik1983) #2

Faktycznie, transfery masz strasznie niskie. Zainstalowałeś na laptopie sterowniki do kontrolera SATA? Spróbuj przełączyć w BIOSie na AHCI ale dopiero po zainstalowaniu tych sterowników. Myślę, że wtedy system powinien wstać normalnie. Druga sprawa to tryb pracy dysku, wejdź w menadżer urządzeń tam wybierz właściwości kontrolera - kanał podstawowy / kanał pomocniczy i sprawdź w jakim trybie pracuje dysk twardy i od razu możesz sprawdzić napęd. Powinny być wybrane wartości "Konfiguracja automatyczna", "DMA jeżeli dostępne", i koniecznie jakiś "Tryb UDMA (UltraDMA)".

(Cosik Ktosik) #3

Odinstaluj wszystkie kanały IDE ATA/ATAPI w miejscu podanym przez Narv i włącz na nowo komputer. Operacja ta wyczyści błędne wpisy w rejestrze.

Podaj potem SMART dysku, czyli w HD Tune całą zakładkę Health.

(Czarek Pecyna) #4

Nie ściągałem żadnych sterowników do SATA instalowałem te do chipsetu. W menadżerze wszystko wygląda ok. Po przestawieniu w biosie na ahci system nie startuje. Może mam złe sterowniki. W trybach pracy było ustawione DMA, nie ma opcji do wybrania UDMA.

Zaraz odinstaluje te kanały i zrobię zrzut, który później umieszczę.

Zrzut menadżera

1.jpg

(Czarek Pecyna) #5

Odinstalowałem i nic się nie zmieniło.

Obiecany zrzut.

2.jpg

(Cosik Ktosik) #6

Przestawienie na tym etapie na AHCI mija się z celem, gdyż podczas instalacji systemu nie zainstalowałeś sterowników trybu tekstowego dla AHCI kontrolera dysków twardych.

Ze smart

Raw Read Error Rate

Write Error Rate

Coś niedobrego dzieje się z powierzchnią dysku.

(Czarek Pecyna) #7

Naprawdę mam już dosyć tego laptopa. Oddam go Panu Ziobro jak się wnerwie