Niskie pingi

Pierwsze słyszę by gry online miały znikome zapotrzebowanie na pakiety. Owszem transferu dużego nie wygenerują, ale ilość wysłanych pakietów w mojej opinii i na mój stan wiedzy jest większa.
Ilość pakietów nie przekłada się 1 do 1 na ilość transferowanych danych. Wszystko zależy od tego jak pakiety są przez poszczególne urządzenia przesyłane - w szczególności jak pakowane są właśnie przez bramkę.
Jak wyślesz jednym ciągiem 1MB danych zajmie on mniej pakietów, niż w przypadku kiedy będziesz wysyłał łącznie 1MB w partiach po 1KB. Gry wysyłają często dane ale małe porcje - w przeciwieństwie do pobierania i wysyłania plików. I nie ma tutaj znaczenia że jest to w ramach jednej sesji tcp/ip.

Nie wiem czemu wyczuwam sarkazm … :thinking:

nie no poważnie pytam, czy system operacyjny możesz mieć lepszy/gorszy wpływ na pingi ?

Gry online wymagają przede wszystkim bezstratnego i stabilnego łącza z niskim jitterem, wydajność pakietowa przy współczesnych rodzajach dostępu nie jest problemem.

Tak ponieważ sterowniki czyli to jak zaimplementowany jest cała obsługa stosu TCP/IP będzie (może być) różna w zależności od systemu, a nawet jego wersji.
Przy czym nie powiedziałbym, że to będzie odczuwalna różnica i że jeden jest lepszy od drugiego. Jeśli jeden i drugi jest zasyfiony i coś filtruje dodatkowo pakiety, albo obciąża łączę to w jednym i drugim przypadku ping względem czystego (zdrowego) systemu będzie gorszy.

Wybór OS to raczej ostatnia rzecz do optymalizacji pingu, większy efekt dadzą inne rzeczy niż zmiana os.

@MatX1 z czego wynikają straty? Z tego że jakiś węzeł nie jest w stanie przetworzyć na czas wszystkich pakietów i w momencie gdy nadejdzie ich kolej są przedawnione i nie wysyłane lub w ogóle nie są obsłużone.
Oczywiście raczej mało prawdopodobny jest przypadek takiego zapchania routera nawet najgorszego w przypadku gdy podłączony jest jeden komputer na którym w sieci działa tylko gra, ale przy większej ilości urządzeń i większym ruchu w sieci lan jest to do zrobienia. Tak wiem wyklucza się to z kolejnym punktem nieco, ale ja tego nie podałem jako check liste co zrobić by ping był mniejszy, a raczej wskazówkę co może mieć na to wpływ. To czy ma i w jakim stopniu jest sprawą indywidualną. Zebrałem najbardziej ogólne rzeczy w formie punktów.