Noob w linuxie

Witam chciałebym zaczac prace na systemie linux ale nie moge sie zdecydowac na jakim Linux miałby mi służyc do internetu i do gry czyli ogulnie do moltimediow ktura wersje mam wybrac ZAZNACZAM ZE TO BEDZIE MOJ PIERWSZY KONTAKT Z SYSTAMEM DO TEJ PORY PRACOWALEM NA XP wiec najlepiej by bylo aby byl podobny :stuck_out_tongue:

  1. Szukaj, tam znajdziesz wszystki odpowiedzi

  2. Na sam początek najlepszy jest Ubuntu lub SuSE, nie którzy peferują tez Mandrivę, ale z nią jest mnóstwo problemów więc nie polecam

  3. Dałeś mało informacji

mało to mówi, rozwiń tę myśl, a wtedy łatwiej będzi Ci coś dobrać

  1. Rozwinięcie punktu 1 => http://www.jakilinux.org

zacznij w takim razie od suse i poczytaj troche przyklejonych tematów w tym dziale bo po coś one tu wiszą.

dzieki chlopaki ale jaki typ partycji musi byc pod tego linuxa i czy nie bedzie przeszkadzalo to ze mam juz xp i 98 i teraz linuxa?

nie, przeszkadzać nie będzie, jaki masz dysk (GB)??

musisz mieć przynjamniej jedną partycje głowną na “/” (czyli katalog główny), najlepiej w formacie plików ext3 i jedną partycję typu swap powinna miec około dwa razy więcej pojemnośći niż pamięc RAM, którą dysponujesz

mam dysk 60gb. W jakim programie moge sformatowac partycje pod linuxa?

sformatujesz je podczas isntalcji

Pewnie dostane upomnienie od moderatora ale to szczegół :smiley: Takie tematy jak ten pojawiają sie na tym forum każdego dnia, troche samodzielności ludzie, z pytaniem o typ partycji to juz przesada - takich pytań juz tu multum bylo. Jak czytam to forum to można zasnąć, ciągle te same pytania i odpowidzi :wink: Sam też zaczynalem kiedyś zabawe z Linuksem i nie przylatywałem na fora pytać sie o każdą pierdołe, czasami trzeba samemu troche popracować a nie zawsze dostać kawe na ławe. Na pewno wszyscy znają tutaj areh-a i jestem mu wdzięczny za to że czasami pisze takie posty podobne do mojego.

Chicken , masz rację, każdemu się nie podoba, że są newbie jesli chodzi o linuxa i zadają banalne pytanie zamiast szukać, ale są osoby, które zamiast tępić takie osoby dają im odpowiedź i upominają o szukajce (sam staram się tak do tego podchodzić)

ale nie martw się nie tylko Ty i Areh tak sądzicie :slight_smile:

Najlepiej zrob to sobie jeszcze na XP programem patrition manager lub podobnym, bo płyta instalacyjna Ubuntu (polecam Ubuntu) jest wolna. Możesz odłożyć z 10 GB nieprzydzielonego miejsca (Ubuntu potrzebuje 2 GB na sam system), a przy instalacji wybierz opcję użyj największej wolnej przestrzeni, samo się wszystko zrobi