NormaPRO 4.01 - w jaki sposób program oblicza robotogodziny?

(Mnich Dom1) #1

Witam!

Mam nadzieję, że w dobrym dziale umieściłem temat, mimo nieco innego problemu. A mianowicie, program jest sprawny :smiley: tylko nie mogę się połapać, jakie obliczenia ten program wykonuje. I tutaj prośba do użytkowników tego programu o wyjaśnienie mi tego. Otóż program oblicza robotogodziny mnożąc jeszcze przez jakąś normę, jak na screenie, poniżej.

I właśnie, nie wiem, co to jest? Program ma przyjętą jakąś normę, a później przez nią mnoży.

Za objaśnienie, Wielkie Dzięki.

(model12) #2

Witam.Nie jestem urzytkownikiem tego programu,ale to Ci może pomoże.

KLIK

(kamiloz) #3

Zaznaczony przez Ciebie współczynnik 624 to ilość roboczogodzin potrzebnych do ręcznego ścięcia i wykarczowania 1 ha gęstych krzaków i podszycia. Współczynnik ten wynika z Katalogu Norm Rzeczowych (KNR) 2-01 (roboty ziemne). Współczynnik ten pomnożony jest dodatkowo przez 0.955 wynikający z uwzględnienia większej wydajności pracownika przez co otrzymujemy, że na powyższe zadanie potrzeba (624*0,955=)595,92 r-g. To jest ilość godzin, za które ma zapłacić inwestor (7,80 zł/r-g) i nakład czasu potrzebny na wykonanie pracy wg normy.

(Mnich Dom1) #4

kamiloz Jeśli możesz, proszę jeszcze wytłumacz mi czy muszę mnożyć przez współczynnik uwzględniający większą wydajność pracownika i jak jest on dobierany?

(kamiloz) #5

Jeżeli pracujesz w programie to poprostu wpisujesz obmiar, ewentualnie krotność, i program sam oblicza. Te normy w programie pochodzą z papierowych wersji KNR. Są to książki zawierające nakłady pracy, ustalone i wyliczone przez specjalistów na podstawie doświadczeń. Kiedy nie było komputerów liczyło się na kartce korzystając z tych książkowych KNR. Program jest ułatwieniem, liczy za człowieka. Współczynnik został dobrany przez piszących KNR i nie można go zmienić.

(Jojo84p N) #6

Witam

Odpalam ten program na Viscie i oczywiscie zaczely sie problemy:-(. Otwieram KNR-y a on wyswietla ze"blad otwarcia pliku(bledna sciezka)\2-01\2-01d^d. Ma kto moze pomysl jak rozwiazac ten problem?