Notatnik windowsa

Mam pytanie czy da się jakoś zamienić systemowy notatnik??(mam XPeka) w win 98 dało się zamienić :slight_smile: Gdy zamienimy np. Metapad :stuck_out_tongue: to gdy otwieramy jakis .txt to automatycznie włącza się notatnik windowsa. Czy jest na to jakiś sposób?? Dzięki z góry! :smiley:

Weź kliknij na jakiś plik txt ‘prawym’|Otwórz z…‘tenże inny program’ + Zawsze używaj tego programu do otwierania tego rodzaju plików.

PS. A ta czerwona kartka to dla mnie za chęć pomocy :?: :smiley:

dzięki Pawek :smiley: ze tez od razu o tym nie pomyslalem… :stuck_out_tongue:

Proszę bardzo :slight_smile:

kartka.gif

:mrgreen:

A może by Ktoś uczynny zapodał jakieś dobre, darmowe spolonizowane zamienniki notatnika. Wszystko po to by nie uruchamiać plikami txt, nfo, biz. itp jakichś kobył typu OpenOffice bez powodu obciażających cały system. Dobrze byłoby gdyby ew. pogramy miały możność zaznaczania kolumnowego, by łatwo integrowały się z Win XP, by łatwo je można było kojarzyć z okreslonymi rozszerzeniami.

Ja długo już używam PitPada. Ma niby powyższe ale przy dużych plikach sobie nie radzi z ich otwieraniem a czasem nie mozna kontynuować pisania tylko trzeba “enterować” od nowego wiersza by móc pisać dalej… Na dodatek Twórcy nie radzą odpowiedzieć na maila o dostrzezonych wadach…

Liczacy na odpowiedź

Kanapon

Byc moze ten program bedzie odpowiedni

Nie weim czy jest sens używac programów takich jak notanik czy im podobnych… Notanik (jego plus otwiera niektóre ciekawe formaty )

Skoro mamy wiele porządnych darmowych pakietów Edytorów tekstu choćby StarOffice, czy OpenOficce . Zapewne jeszcze z parę… ze słownikami (poprawa ortografi etc… Oraz zawierają duże mozliwości formatowania tekstu

Pozdro…!

Krótkie spostrzeżenia dot. najnowszych i najlepszych wg mnie spolonizowanych, darmowych notatników:

PitPad - stary już ale jary; cechy:

  • zaznaczanie prostokątne (kolumnowe) dostępne po uruchomieniu odpowiedniej opcji.

  • mozliwość otwierania wielu plików naraz - są traktowane jako zakładki

  • najlepiej rozwiązane kojarzenie z Windows jako zamiennik systemowego Notatnika i odkręcanie tej sytuacji

  • utrudnione kojarzenie z plikami innymi od txt i html

  • brak możności segragacji wyrazów w kolumnach rosnąco / malejąco

  • brak możności zamiany wielkości liter w zaznaczonym tekście “Jak w zdaniu. Jak w zdaniu…”

  • niezaładna szata graficzna, ale za to czytelna, poza ikonką “zamknij program”

  • brak mozliwości łączenia wierszy

  • PitPad czasem klei wyrazy, zupełnie bez powodu i w bardzo irytujący sposób

  • ma czasem problemy z dużymi plikami

  • pod okienkiem brakuje wskaźnika ilości zaznaczonych znaków, wielkości otwartego pliku, systemie znaków (ANSI, itp…)

  • jednoplikowy

Notepad2 - nowy, szwajcarski, badzo dobrze spolonizowany

  • niewygodnie kojarzy się z nim pliki i ustawia jako systemowy.

  • Najszybszy i najładniejszy.

  • Zaznaczanie prostokątne dostępne od razu.

  • brak “zakładkowości”! !!

  • największe potencjalne możliwości ale autor NIE BĘDZIE raczej wprowadzał segregowania rosnącego a także zmieniał w/w :frowning:

  • ma łaczenie wierszy

  • jednoplikowy

Notatnik eXPert - nowy ale kojarzenie plików i ustawianie jako systemowy nie funkcjonuje za dobrze. Najładniejszy ale wg mnie za dużo wodotryskaczy (dźwięki, ekran powitalny) i dlatego też najwolniejszy. Brak zaznaczania prostokątnego (mysz+Alt). Ma opcje do konwersji zaznaczonego tekstu na wyrazy “Jak W Tytule” lub “Jak w zdaniu” czego nie mają w/w. Jako jedyny z wymienionych instaluje się i jest wieloplikowy co wg mnie zaletą nie jest w tym przypadku…


Najciekawszą dla mnie możliwością a posiadana TYLKO przez Notepad2 powyższych jest możność konwersji tekstu z akapitami (kolejny wiersz pojawia się w wyniku naciśnięcia Enter) na taki ze spacjami by np. tekst:

XXX to nadzieja wśród

darmowych, polskich

notatników.

…wyglądał tak:

XXX to nadzieja wśród darmowych, polskich notatników.

MA TO NOTEPAD2

Kolejną sprawą ktorej mi brak, jest możliwość segregacji akapitów (kolejnych wierszy) zaznaczonego tekstu, wg określonej zasady - chodzi po prostu o segregację alfabetyczną / numeryczną.


Wnioski:

Obecnie dla korzystającego z notatnika tylko do plików txt i im podobnych (nie webmastera) najlepszy wciąż jest PitPad, choć jego dolegliwości są irytujące i wkrótce zapewne tak mnie wnerwi że się… zemszczę. Jak się Notepad2 poprawi to jest naprawdę wart przesiadki. Problem w tym że po rozmowie z autorem, szczerze wątpię. Konkurencją dla tego drugiego będzie i eXPert ale trzeba wyeliminować w/w niedogodności i przyśpieszyć jego działanie

Najlepiej rozwiązano kojarzenie Notatnika z określonymi plikami w starym dobrym DelNote. Tam po prostu w Opcjach progrmu wpisywało się pożądane rozszerzenia które miał obsługiwać. Niestety ten notatniczek ma już lat ponad 3 i ma problemy z funkcjonowaniem w Windows XP :::frowning:

Pozdrawiam i czekam na opinie

Kanapon