Notebook z AMD Vision

Witam!

Szukam jakiegos taniego laptopa - natrafiłem na Asusa X53Z-SX020V

http://www.wybieramlaptopa.pl/aktualnosci/628-asus-x53z-sx020v-bardzo-dobry-i-tani-laptop-do-biura-i-domu

Ale mam watpliwość czy “pakować się” w technologię AMD Vision, na której opiera się konfiguracja tego laptopa.

Zaznaczam, że moja wiedza w kwestii laptopów jest mała.

Poczytałem trochę o tej technologii, ale do końca nie wiem jak to działa i stąd kilka pytań:

  1. Czy procesor jest połączony z kartą graficzną w jeden układ [to całe “APU”]? To znaczy, że w tym laptopie jest tylko jeden układ APU i nie ma już karty graficznej tak jakby osobno?

  2. Czy ten procesor jest 2-rdzeniowy? Jeśli tak, to APU składa się z 2 rdzeni procesora+1 karta grafiki połączone razem w jednym układzie scalonym?

Proszę Was bardzo o pomoc w wyborze. Chciałbym żeby laptop posłużył mi możliwie jak najdłużej.

Zapytam wprost: Czy ten układ APU nie zepsuje się zbyt szybko? Bo podejrzewam że wymiana czegoś takiego [tyle elementów w 1 układzie] jest z pewnością nieopłacalna

Co do zastosowań to nie szukam laptopa “do gier” - ale chciałbym w miarę komfortowo móc na nim pracować w AutoCadzie - proste rysunki 2D nie jakieś skomplikowane projekty. W takim razie czy to dobry wybór? Niestety mocno ograniczają mnie możliwości finansowe :?

Jeśli ktoś z Was zakupił laptopa opartego na tej technologii, to proszę o opisanie, jak to się sprawdza na co dzień.

Bardzo gorąco proszę o pomoc i z góry dziekuję za wszelkie wypowiedzi.

Pozdrawiam :wink:

Łączą one w sobie tradycyjną architekturę mikroprocesora CPU oraz karty graficznej GPU w jednym układzie scalonym APU

tak jest 2 rdzeniowy

Ja osobiscie mam mam HP z amd vision i grafika hd6320, szczerze mowiac jestem nie tylko zadowolony ale rowniez mile zaskoczony tym ze gry ktore mnie interesowaly (dragon age, dragon age 2, wiedzmin itd) chodza na wysokich lub bardzo wysokich ustawieniach, z autocad tez nie mam problemow. Niestety pelna moc tego sprzetu wychodzi dopiero na systemie 64bitowym a tu z koleji warto miec te 8gb ramu. Rowniez pobor pradu ( okolo 4-5h na baterii) sa kolejnym elementem, ktore przemawiaja na plus dla amd vision

nie

Nie popsuje się, po prostu układ grafiki jest zintegrowany z procesorem i kontrolerem pamięci na jednym kawałku krzemu.

Nie jest to droższe od osobnych układów, wręcz dużo tańsze (dlatego się integruje w jednym), bo koszt produkcji zależy niemal wyłącznie od powierzchni chipa, a nie od tego, co się na nim znajduje. Na cenę największy wpływ mają nie koszty produkcji, ale marketing (np. koszt produkcji najtańszego Intela i3 i najdroższego i7 jest dokładnie taki sam, często to ten sam chip, tylko inne połączenia przecięte laserem).

Przez taką integrację niższe są też koszty produkcji płyty głównej, bo ma mniej elementów i połączeń lutowanych.

Co do wydajności. To jest i będzie wystarczająca. Minęły czasy, kiedy wydajność komputerów podwajała się co 1,5 roku, teraz z każdą generacją różnice są kilkuprocentowe. A mocniejszy procesor jest potrzebny tylko w niektórych grach i w kodowaniu wideo (czas kodowania materiału maleje proporcjonalnie do wzrostu wydajności). W innych zastosowaniach i tak wąskim gardłem pozostaje dysk twardy.

A4 z HD6480 jest jeszcze wydajniejszy.

Zdecydowanie mi pomogliście - a wlaściwie uspokioliście.

Ogólnie mówi się że, jeśli na rynek sprzętu wchodzi jakaś nowa technologia, to pierwsze modele są zwykle jeszcze niedopracowane. Dlatego obawiałem się zakupu, gdyż następnego laptopa z pewnoscia szybko nie kupię - ten musi mi posłużyć jak najdłużej.

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź Thid i MaRa :wink:

Pozdrawiam.