Notebook z dystrybucją linuksa na pokładzie

(K Dawid3) #1

Witam

Chcę kupić laptopa. Celuję w górną półkę, parametry mniej więcej takie: 8GB RAM-u, czterordzeniowy procesor Intel Core i7(najbardziej interesują mnie modele 3632QM i 4750HQ), obowiązkowo dysk SSD, jeśli brałbym notebooka z i7-4750HQ to wystarczy mi zintegrowana grafika, jeśli z i7-3632QM to chciałbym żeby siedziało tam coś w pokroju GF-740M.

I teraz mam kilka pytań odnośnie działaniu linuksa na tym sprzęcie:

1. Podzespoły są nowe, więc jak będzie z obsługą na linuksie? Czy kernele zawierają już sterowniki do haswella i Nvidii 7xx? Chodzi mi o wydajność i pełne wykorzystanie możliwości sprzętu.

2. Czy linuksy od razu rozpoznają dyski SSD czy trzeba to odpowiednio skonfigurować?

3. Słyszałem, że dystrybucje linuksowe zwykle działają krócej na baterii niż Windows. Jak dokładnie z tym fantem jest i jaka jest różnica w czasie działania?

4. Pytanie, które zarazem najbardziej mnie ciekawi. Jaka jest na chwile obecną sytuacja z dualbootem Windows 8 + któraś z dystrybucji linuksowych (interesuje mnie Open SUSE, Ubuntu, Mint lub Debian). Wiem, że były z tym problemy, nawet jakieś zawiechy, które kończyły się naprawą w serwisie. Jeśli to nie jest jeszcze naprawione to których notebooków unikać? Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z dualbootem na notebookach XNOTE'a? Posiadają w ogóle UEFI, czy SecureBoot?

Pozdrawiam :slight_smile:

(Mikou@j) #2

O linuksie możesz sobię poczytać na necie.

Ale co do notebook’a, no to taki moze nawet kosztować 7699 zł. więc to duuużo, ale jeśli masz pieniądze to kup.

Polecam ASUS G750JH, najszbszy, drogi, ale wymagania ma z kosmosu, 32 GB RAM, + najnowszej generacji karta graficzna da ci taką swobodę, że wszystkie gry na świecie, będą ci chodziły na max detalach !

Tutaj masz link i wszystko opisanie wymagania itp.

http://www.newseria.pl/komunikaty/asus_g750jh_nowe,b550826551

Przypominam iż to jest system windows, linuks, jest jakby to powiedzieć za słaby na tak duże wymagania systemowe.

Polecam kupno tego notebooka, starczy ci na wszystko ! Nawet na 10 lat, przy okazjii :wink:

Pozdrawiam!

Pozdrawiam!

(K Dawid3) #3

Taki sprzęt to nawet nie jest mi potrzebny, lapka do gier nie potrzebuje, na PC ostatnio grę odpaliłem z 2 lata temu, wole od czasu do czasu zagrać na konsoli. Głównie zależy mi na procesorze i dysku SSD, karta grafiki to tak przy okazji, ale jak już to taka do max GT-740M. Ogólnie na to patrząc to laptop ze integrą spokojnie mi wystarczy, więc wolałbym też laptopa z haswellem, tylko teraz jaka bedzie różnica w cenie. Na dzień dzisiejszy z haswellowym Irisem póki co widziałem tylko XNOTE Hyperbooka z i7-4750HQ, ale on ma matrycę 14" ale to trochę za mało, celuję w coś z 15,6".

Z ceną laptopa chciałbym zmieścić się max 4500zł.

Na dzień dzisiejszy znalazłem coś takiego:

http://mobilq.pl/laptopy/1195-lenovo-thinkpad-edge-e531-n4i68pb.html#/pamiec_ram-8gb_2x4gb/-250gb_samsung_840evo