Novell+Linux

Hello,

prosiłbym Was o pomoc w nastepujacych sprawach:

poszukuje informacji na temat: uruchamianie Linuxa z poziomu Novella (NetWare)

a takze prosilbym Was o opinie czy Linux wersja Mondrake Linux jest dobra? stabilna? czy znacie moze lepsza.? Chcialbym aby to byl linux to bedzie serwer na około 12 komputerów. Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc

mój administrator powiedział że jak się nie lubi zawieszającego się linuxa to dobra będzie dystrybucja UBUNTU albo REDHAT

to bedzie serwer na ktorym beda dane, dlatego ten linux powinien byc stabilny moge nawet powiedziec najlepiej niezawodny i mzoe jeszcze jakis program do ochrony danych ale za Novelem nie przepadam

Jeżeli ma to być na serwer, niezawodne i stabilne to zapomnij o MDK. Polecam Slackware.

ok dzieki za rady jeszcze jakbyscie mi pomogli znalezc cos na temat poszukuje informacji na temat: uruchamianie Linuxa z poziomu Novella (NetWare) to bylbym wdzieczny

Napisz dokładnie o co chodzi, bo to dość enigmatyczne ujęcie tematu. :?

Najprawdopodobniej masz na myśli uruchomienie Linuksa w działającym systemie NetWare?

Można to pewnie zrobić za pomocą VMware (droga impreza!).

Być może inne emulatory też sobie poradzą…

Zgadzam się. 8)

A używałeś Slackware? :smiley:

Ja nie ale mam w sieci serwer na Slackwarerze :stuck_out_tongue:

Od kilku miesięcy jest to mój główny system i nie zamienię go już na nic innego :lol:

co do novela i linuxa: wydaje mi sie ze to jest tak ze serwer postawiony jest na novelu ale na bank jest na tym serwerze jeszcze linux (ja go nie stawialem wiec dlatego uzylem sformuowania wydaje mi sie) mnie interesuje jak z novela wejsc do linuksa jakie komendy nalezy wpisac

Ja własnie sciagnołem sobie Arch dzis instaluje podobno niezły, nie samym Slackiem człowiek żyje. :slight_smile:

To ty nie miałeś już Slacka na kompie, bo wydaje mi się że zawsze pisałeś jaki genialny jest ten system. Jeżeli to pomyłka to przepraszam.

Slacka używam od wersji 8.1 ale teraz poszukuje czegos lepszego i własnie może znalazłem. :slight_smile:

Tak Ci się tylko wydaje :lol:

Pierwsze spotkanie z Arch bardzo przyjemne, miłe zaskoczenie że konfiguracje lilo musiałem napisac z palca, możliwosc kompilacji własnego kernela juz przy instalacji, do wyboru dwie wersje 2.4.x i 2.6.x. :slight_smile:

chcialem wejsc z novella do trybu graficznego probowalem wpisac “startx” ale nie działa, na innych forach proponowali mi takze jeszcze komendey: man chroot - tez nie dziala, gdybym wiedzial co tam jest za linux ale nie wiem, ale raz widzialem jak sie uruchamial linux to nie bylo natychmiastowe przejscie z tego ekranu “dosowskiego” do srodowiska graficznego pojawil sie pingwin z lewej strony u gory a pod nim uruchamianie linuxa… na tym czarnym ekranie “dosowskim” jest data aktualna i godzina - to jest serwer Novellowski w bibliotece; bo wpisaniu starx pojawia sie komunikat: Fatal serwer error, failed to initialize core devices

Pewnie zła konfiguracja serwera X.

Skoro to biblioteka, to warto skorzystać z serwisu Novella - jest bardzo dobry.

A jeśli są jakieś “ale”, to więcej informacji uzyskasz pewnie na ich forum: forum.suse.pl

tu tez o tym gadałem http://forum.suse.pl/viewtopic.php?t=28 … vell+linux

i tu:

http://forum.infojama.pl/viewtopic.php? … vell+linux

teraz zastanawiam sie czy to nie jest czasem tak ze na jednym kompie jest novell a na drugim linux bo obok tego serwera stoi drugi komp - ale on rzadko jest włączony (bo jeszcze podczas kofiguracji) mzoe ktoras z tych komend zadzialalaby gdybym wlączył tego 2 kompa - bo te kompy sa wszystkie w sieci podlączone sa do hubów, ryterow i switczów - i od tego kompa obok serwera idzie tez kabelek do do rutera czy tam switcha teraz dokladnie nie pameitam