Nowa karta graficzna a zasilacz

Myślę zmienić grafę z GF FX 5200 na GF 7600 GS Ultra. Tylko mam wątpliwości czy mój zasilacz (Modecom, FSP Group 300 W, pracuje 4 lata) pociągnie nową kartę bez problemu. W kalkulatorze poboru mocy (http://extreme.outervision.com/PSUEngine) wychodzi mi, że przy obecnej konfiguracji stara karta pobiera więcej Watów - czy to możliwe, że nowa karta z wyższym taktowaniem była mniej prądożerna? #-o

Zależy jaki to model, choć i tak myślę, że będzie cienko, nawet, jeśli to MC.

No, ale dlaczego w kalkulatorze wychodzi mi, że nowa karta teoretycznie pobierałaby mniej prądu.

5200 to 0.15 mikrometra, a 7600 to 0.09 mikrometra, (chodzi o technologię wykonania oczywiście), więc i apetyt na energię mniejszy.

[quote name=mario]5200 to 0.15 mikrometra, a 7600 to 0.09 mikrometra, (chodzi o technologię wykonania oczywiście), więc i apetyt na energię mniejszy.

Teoria głosi,że jeśli zasilacz może dostarczyć odpowiednie napięcie to trzeba sprawdzić czy potrafi dostarczyć

wymaganą moc.Moc pobierana przez układy graficzne może wahać się między 100-230W.Do tego trzeba doliczyć około

200-250W mocy na bardziej wydajną konfigurację komputera(płyta główna,procesor,dyski i pozostałe elementy),albo

150-200W przy mniej wydajnym sprzęcie.I do tego przydałby się jeszcze mały zapasik.

Podaj lepiej zdjęcie tabliczki znamionowej.

Wartości na tabliczce wyglądają następująco:

peak output - 300 W

+3,3 V - 14 A

+5 V - 20 A

+12 V - 7 A

+5 Vsb - 2 A

-5 V - 0,3 A

-12 V - 0,7 A

Model zasilacza - ATX-250GTF.

Czy nie pomieszałeś czasem odczytu tych wartości prądu (+12V - 7A??).

Zakładając np.moc potrzebną do zasilania średniej klasy karty graficznej 50W+moc potrzebną do zasilania

procesora 50W ,wynika z tego że moc dostarczania przez linię +12V nie może być mniejsza niż 100W.

Więc wartość prądu jaką powinna dostarczyć linia +12V powinna wynosić 8,3A (optymistycznie bo z pewnością

wartości załóżone są u Ciebie większe).

Też mi się to wydaje dziwne, ale tak jest opisany zasilacz.

Czyli podsumowując jeżeli mam 7A na 12V to mogę zapomnieć o zmianie karty graficznej. I tak dobrze, że sprawdziłem wcześniej bo po podpięciu nowej karty komp by pewnie nie ruszył.

I jeszcze taka sprawa odnośnie zasilaczy. Z tego co widzę to przeważająca większość zasilaczy ma wentylator umieszczony do wewnątrz (przymocowane pionowo) a mój ma wentylator z tyłu na zewnątrz (przymocowany poziomo) - czyli rozumiem, że nowe zasilacze też są nie za bardzo kompatybilne z moją obudową? Czy może dałoby się go jakoś przykręcić, czy nie za bardzo? :?

Czemu. Jeśli stary zasilacz to ATX, to kupujemy nowy zasilacz w tym standardzie i jest gitas. I nowe zasilacze mają właśnie wentyl, który dmucha do środka budy.

I tak na koniec jeszcze, czy Fortron 350W (ATX-350PNF) - pociągnie mojego upatrzonego GeForce 7600GS Ultra, a jeżeli tak to czy będzie stabilnie pracował?

Myślę, że powinien sobie dać radę.

Ej a daj lnik do tej karty, którą chcesz kupić? Za ile chcesz ją mieć? Może znajdziemy ci coś lepszego :smiley:

Tu jest link do tej karty - http://www.profnet24.pl/index.php?produ … od_id=7548. Tylko, że ciężko jest znaleźć coś dobrego do mojego kompa ze względu na to, że mam złącze AGP. I chyba raczej byłoby to coś z Nvidia bo radeony stwarzają kłopoty przy sterownikach i kiepsko śmigają pod Liuxem. A przedział cenowy to tak do 300 zł.

Raczej nie opłaca się ładować takiej kasy w ten komputer. Jak masz już przedział cenowy 300zł, to lepiej upchnąć stary sprzęcior i za 500zł złożyć nową platformę zostawiając budę dysk i napęd.

Chyba masz rację. Tylko, że ostatnio dokupiłem RAM-u na 2GB - trochę szkoda bo to jest DDR a nowy komp to przesiadka na DDR2. Poczekam jeszcze parę lat z wymianą sprzętu. Trzeba będzie zapomnieć o giercowaniu i nowej grafice a RAM się zawsze przyda.

Powiedz jaki masz sprzęt.

Athlon 2500+

Asus A7N8X-E Deluxe

2 kości Kingston 1GB PC3200

2 dyski: WD Caviar (80 i 200 GB)

GeForce FX 5200

CD/DVD Lite-on (Combo)

Można upchnąć RAM, płytę, procesor i kartę za całkiem niezłą sumkę. Dodajesz 300zł i:

E2180

GA-P31-DS3L

2x1GB DDR2 Goodram

I jakąś tanią kartę, zależy ile kasy zostanie.