Nowa karta graficzna. Co wybrać?

Witam,

muszę kupić do swojego PCta lepszą kartę graficzną.

Aktualnie posiadam ASUS ATI Radeon HD3650 512 mb DDR2. W grach posiadam FPS 28-40 co oznacza (wg. mnie) bardzo mało.

Instalowałem już wiele sterowników (stare, nowe itp.), kombinowałem także z Directem. Przechodziłem nawet z Visty na XP, na XP niewiele lepsze wyniki (FPS 26-42). Po podkręceniu grafiki otrzymałem lekki efekt (FPS 36-48), ale to wciąż mało, kiedy próbowałem bardziej podkręcać to karta dostawała zwiechy, potrzebny był restart kompa. Raz udało mi się uzyskać ponad 50 FPS, jednak po 10-15 minutach gry zwiecha karty. Tak więc nie chce jej katować.

Poszukuję jakieś lepszej karty maksymalnie do 300zł (jakby było 320-330zł to też). Najlepiej interesowałaby mnie karta “do gier”. Wiem, że mało kasy, ale coś lepszego na pewno dostane. Może coś sprawdzone?

Proszę o szybką odpowiedź, bo zbliża się weekend, a chciałbym już jutro zakupić kartę. Najbardziej pasowała by mi karta z Pomorza, wtedy odebrałbym szybciej. : ]

Tak więc co polecacie?

@edit:

Tak przy okazji. Lepiej 1GB DDR2 czy 512mb DDR3 ?

@edit2:

Szukam w sklepie esc.pl . Mam np. kartę 1024 mb DDR3 128 bit i karte 512 mb ddr3 256bit . Ktora jest lepsza? Widzę tutaj różnice z tymi bitami, ale od czego one sa? :d

Czy taki GeForce byłby dobry?

Asus GeForce 9600GT 512MB DDRIII /256bit/ HDTV 2xDVI

Proszę o szybkie doradzenie. :]

Tyle FPS’ów co ty uzyskałeś to wcale nie jest mało, przy 25PFS’ach gry stają się już płynne…

Grafika lepiej żeby miała 512MB ale DDR3 niż 1 GB DDR2…

http://allegro.pl/item805395024_sapphir … 0_wwa.html

@up:

Ta karta całkiem całkiem. Czy na pewno okarze się lepsza od tego mojego HD3650 512mb DDR2?

@edit:

Ta karta z przesyłką za pobraniem to 306zł, a w ESC.pl (gdańsk) mam tę kartę za 315. Czyli wolę te 9zł dać więcej i podjechać do tego sklepu w Gdańsku. Chyba jutro się tam przejadę. :]

Już śpieszę z wyjaśnieniami w sprawie kwestii poruszonych przez autora.

Pamięć GDDR2 jest okropnie wolna w porównaniu z GDDR3. ILOŚĆ tej pamięci nie będzie miała znaczenia. To jest taki chwyt marketingowy - “Super karta graficzna z OGROMNĄ ILOŚCIĄ PAMIĘCI, AŻ 1GB DDR2!!!”. Ale to, że karta jest wydajnościowym bublem i nigdy nie wykorzysta tej pamięci, producent dziwnym trafem zapomniał wspomnieć. Większa ilość pamięci jest konieczna jeśli grasz w wyższych rozdzielczościach. W najnowszych Radeonach (oraz w modelach z serii GT300) stosuje się pamięć typu GDDR5 (GDDR4 zaniechano z powodu niewielkich różnic w stosunku do GDDR3).

To co podane w bitach to szyna pamięci karty graficznej. Co to dużo mówić - modeli z wąską szyną się wystrzegaj, z szeroką bierz śmiało. U Nvidii szyna w GT200 stanęła na 512-bit (w połączeniu z GDDR3), a w Radeonach stosuje się 256-bit (z GDDR5).

No to lepiej weź http://www.esc-net.pl/product_info.php? … s_id=19560 i koniecznie kręć. BTW jaki masz zasilacz (producent i model)?

Hd 4730 będzie minimalnie szybszy od 3650 :stuck_out_tongue:

Za te cenę to poszukaj geforca 9600/9800(tu cena koło 330 zł)

Ewentualnie jak nie masz kasy weź 8800(starsza karta a wydajnościowo pomiędzy 9600 a 9800)

Geforce 8800 będzie minimalnie wolniejszy od hd 4770 :stuck_out_tongue:

A dorwiesz go koło 270-300 zł

To w końcu HD4730 jest lepsze od HD3650? Bo chcę dziś jechać i kupić.

Pomóżcie znaleźć dobrą kartę (mam 315zł). Najlepiej w sklepie esc.pl, tam mogę dziś podjechać.

Przy okazji. Co lepsze? GeForce czy ATI? Które karty są wydajniejsze w grach?

Wszystko zależy od gry i ustawień.

Fakt, kolosalnej różnicy w wydajności nie uświadczysz, najlepiej byś zrobił, jakbyś jeszcze zbierał trochę kasy. Natomiast jeżeli musisz teraz kupić, to HD4730 wydaje się dość sensowną propozycją.

HD3650 ma 4ROP, 8TMU, 24SP, 120SPu, GDDR3

HD4630 ma 16ROP, 32TMU, 128SP, 640SPu, GDDR5

HD4630 w testach wyprzedza 9600gt, więc po co przepłacać?

Jaki zasilacz?

650 W, ale nie pamiętam firmy…

Zakupiłem grafikę nVidia GeForce 9800GT, podłączyłem dodatkowe zasilanie i zainstalowałem sterowniki. Jeszcze gier nie sprawdzałem. ^^ Wydałem 350zł.

Dobry wybór :stuck_out_tongue:

“Poszukuję jakieś lepszej karty maksymalnie do 300zł (jakby było 320-330zł to też).”

Nie dość, że wykroczyłeś poza budżet, to zapłaciłeś 55zł drożej niż byś dał za HD4730, który ogólnie prezentuje mniej więcej podobną wydajność (w zależności od gry i jej ustawień, raz wyższą, raz niższą, a raz porównywalną), dlatego myślę, że nie był to optymalny wybór.

"650 W, ale nie pamiętam firmy… "

A tak dla pewności, możesz sobie przypomnieć?

Przepraszam za pomyłkę. Zasilacz:

OCZ PCPower&Cooling Silencer 610W EPS

No to masz porządny zasilacz, którego prawdopodobnie nie będziesz musiał wymieniać wraz ze zmianą platformy.